Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda jest bezpieczna dla każdego

Źródło: Media Regionalne
Dziennie powinniśmy wypijać nawet 1,5 litra płynów.

W upały powinniśmy dużo pić, żeby się nie odwodnić. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Gdy na dworze panują wysokie temperatury, wtedy mocno się pocimy i tracimy bardzo ważne dla życia mikroelementy. Dotyczy to zwłaszcza potasu, który reguluje pracę serca.

- Z powodu niedoboru płynów w organizmie może też dojść do zagęszczenia krwi i zablokowania pracy nerek - ostrzega lek. med. Jadwiga Bryniewska. - W skrajnych przypadkach jest to nawet niebezpieczne dla życia. Odwodnienie grozi również zaburzeniami rytmu serca.

W normalnych warunkach zdrowy człowiek powinien wypijać półtora litra płynów dziennie, natomiast w czasie upałów co najmniej dwa i pół litra. A jeśli np. przebywamy w tropikach, musimy pić jeszcze więcej. Przy czym najodpowiedniejszym płynem na gorące dni jest niegazowana woda mineralna, gdyż uzupełnia ona wszelkie niedobory minerałów - w tym potasu - które tracimy w trakcie pocenia. Poza tym woda ta jest bezpieczna dla każdego, bez względu na wiek i stan zdrowia. Poleca się też soki owocowe, ale - rozcieńczone.

Zalety wody mineralnej
Jeśli pijemy ją systematycznie
-skóra staje się gładka i elastyczna
-poprawie ulega stan włosów i paznokci
-oczy odzyskują naturalne nawilżenie, nabierają blasku
-oddech staje się świeższy
-poprawie ulega przemiana materii, a w efekcie - trawienie
-organizm pozbywa się toksyn, co zapobiega m.in. wypryskom, obrzękom i (podobno) cellulitowi
-poprawia się koncentracja, umysł staje się jaśniejszy
-zwiększa się odporność organizmu

- Wody gazowanej raczej się nie poleca, gdyż może ona podrażnić przewód pokarmowy - podkreśla Jadwiga Bryniewska. - W przypadku osób mających problemy z przewodem pokarmowym, skłonność do wrzodów, byłoby to bardzo niekorzystne. Ponadto jakikolwiek gazowany napój zbyt szybko daje uczucie ugaszenia pragnienia, nawet gdy wypije się go mało. Jest to niebezpieczne, bo wywołuje złudne uczucie, że wypiliśmy tyle, ile trzeba. A tymczasem wystąpi odwodnienie.

W sposób naturalny dostarczą nam też dużo wody pewne warzywa i owoce: ogórki, cukinia, sałata, rzeżucha, szparagi, brokuły, kapusta, marchew, grejpfruty, pomarańcze, melony, arbuzy i brzoskwinie.
Najwięcej płynów potrzebują dzieci i osoby pracujące fizycznie. O systematycznym nawadnianiu muszą też pamiętać ludzie chorzy na serce, aby nie pogłębić zaburzeń krążenia.

- Spożywanie płynów powinno się odbywać pod ścisłym nadzorem jedynie u osób z zaawansowaną niewydolnością nerek - dodaje lekarka. - Ale na szczęście nie dotyczy to dużej grupy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna