MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzka Olimpiada Młodych Producentów Rolnych. Zobacz, kto będzie reprezentował nas na szczeblu krajowym

(koci)
Tomasz Gołaszewski odbiera nagrodę z rąk Stefana Krajewskiego, członka zarządu województwa podlaskiego
Tomasz Gołaszewski odbiera nagrodę z rąk Stefana Krajewskiego, członka zarządu województwa podlaskiego Anatol Chomicz
Tomasz Gołaszewski zwyciężył w edycji Wojewódzkiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych.

Finał etapu wojewódzkiego odbył się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Wzięło w nim udział 41 osób (uczniowie szkół rolniczych, studenci i rolnicy indywidualni z terenu woj. podlaskiego).

Tomasz Gołaszewski w olimpiadzie startuje już od kilku lat.

– Tą pasją do rywalizacji zaraził mnie jeden z nauczycieli z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Białymstoku – opowiada.

Na początku reprezentował na olimpiadzie tę szkołę, później uczelnię – warszawską SGGW. A w ostatnich latach startuje jako rolnik indywidualny.

– Udział w takich konkursach, a zwłaszcza zwycięstwo, daje mi ogromną satysfakcję – mówi Tomasz Gołaszewski. – Można także sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności na tle innych uczestników.

Podkreśla, że jest lokalnym patriotą, dlatego dla niego ważna jest możliwość reprezentowania województwa podlaskiego na arenie krajowej. W poprzednich latach odnosił sukcesy na szczeblu krajowym Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. W 2014 r. nawet wygrał ten konkurs.

– Staram się być na bieżąco z informacjami dotyczącymi rolnictwa – zaznacza. – To ważne.

Podkreśla, że startując w olimpiadzie trzeba mieć bardzo dużą wiedzę, obejmującą wszystkie dziedziny, jakie tylko można skojarzyć z branżą rolniczą. Pytania testowe dotyczą produkcji roślinnej, zwierzęcej, mechanizacji, ekonomiki rolnictwa, programów unijnych, dobrostanu zwierząt. Natomiast część praktyczna dotyczyła przepisów i wymogów unijnych, produkcji roślinnej, zwierzęcej, mechanizacji.

Skąd zdobywca 1. miejsca czerpie wiedzę na temat rolnictwa? Jak mówi, głównie jest to internet - strony z informacjami branżowymi oraz media społecznościowe, które są kopalnią wiedzy praktycznej.

Zauważa, że wiedza, którą trzeba mieć , by startować w konkursie, przydaje się na co dzień w gospodarstwie.

– Jest łatwiej je prowadzić interesując się szeroko rozumianym rolnictwem – mówi Tomasz Gołaszewski, który wspólnie z rodzicami prowadzi gospodarstwo nastawione na produkcję mleka i bydła opasowego. Mają około 50 krów mlecznych.

Wśród laureatów Wojewódzkiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych znaleźli się także: Łukasz Łuniewski, student Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (2. miejsce); Michał Wojtulewicz, uczeń Zespołu Szkół Rolniczych w Janowie (3. miejsce), Damian Komosiński z Zespołu Szkół w Wojewodzinie (4. miejsce), Andrzej Kryński z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach (5. miejsce). Cała piątka weźmie udział w ogólnopolskim finale tego konkursu. Odbędzie się on w marcu podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach.

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych została organizowana przez Związek Młodzieży Wiejskiej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna