Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzkie Dożynki w Tykocinie 2019. Huczne obchody święta plonów (zdjęcia)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Było wspólne dzielenie się chlebem, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a także koncerty i stragany z rękodziełami i regionalnymi potrawami.

W tym roku Wojewódzkie Dożynki odbyły się w Tykocinie. Przed południem na placu Czarnieckiego odprawiona została polowa msza św. pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego, ks. prał. Janusza Stepnowskiego.

Następnie na scenę weszli gospodarze dożynek - marszałek podlaski Artur Kosicki, wicemarszałek Stanisław Derehajło, a także starosta bialostocki - Jan Perkowski, wicestarosta - Roman Czepe oraz burmistrz Tykocina - Mariusz Dudziński. W swoich przemówieniach dziękowali rolnikom za ich ciężką pracę i tegoroczne plony.

- Możemy wiele czynności zastąpić nowym parkiem maszynowym, wyposażeniem w budynkach gospodarczych. Ale nie zmienia to faktu, że trzeba być w gospodarstwie, włożyć w to serce, pracować 365 dni w roku. A młodzi uciekają do miasta, gdzie "czują" lepszy, lżejszy chleb - przyznał Antoni Sowiński, hodowca bydła w gm. Tykocin, jedna z czterech osób wybranych na starostę dożynek.

Zobacz też:Kuczyn. Gmina hucznie świętowała dożynki i jubileusz parafii. Zaśpiewał Zenek Martyniuk (ZDJĘCIA)

Zgodnie z tradycją nastąpiło poświęcenie chleba dożynkowego. Mniejsze bochenki rozdano wśród gości, którzy podzielili się chlebem.

Sobotnie Wojewódzkie Dożynki w Tykocinie to największa tego typu uroczystość w Podlaskiem. Prócz licznie zgromadzonych mieszkańców, rolników, wzięli w niej udział również podlascy parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele samorządu rolniczego, Podlaskiej Izby Rolniczej, Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, grupa rekonstrukcyjna z Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego oraz podlaskie koła gospodyń wiejskich, które na pięknie przyozdobionych ziołami, zbożem i płodami rolnymi straganach prezentowały swoje wyroby.

Można było nie tylko skosztować pysznych kiełbas, boczku, swojskich wędlin, serów, smalcu, miodów, czy słodkich makowców i drożdżówek, ale zapoznać się tradycyjnymi narzędziami używanymi dawniej w kuchni.

- W tej dzieży rośnie ciasto na chleb na zakwasie - pokazuje Teresa Dubicka z Koła Gospodyń Wiejskich w Długołęce i częstuje gotowym pieczywem. - To chleb z pestkami dyni i słonecznika, wypiekany w piecu.

Zobacz: Kolno. II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi. Premier Mateusz Morawiecki i rolnicy (zdjęcia)
Na okolicznych stoiskach można było znaleźć wyroby rękodzielnicze, gliniane garnki, wiklinowe kosze, pościel oraz haftowane i szydełkowane obrusy, obrazy - wszystko czego dusza zapragnie.

Przed sceną stanęły konkursowe wieńce dożynkowe. Wśród nich imponujące dzieło rąk członków Koła Gospodyń Wiejskich w Andryjankach.

- Prace nad wieńcem trwały ponad 6 tygodni. Trzeba było wcześniej nakosić zboża, wysuszyć odpowiednio, żeby nie straciło kolorystyki. Wybrano najpiękniejsze kłosy żyta, pszenicy, jęczmienia, pszenżyta, owsa. Do wieńca użyliśmy też gorczycy. Kwiatuszki robiono z ziaren kukurydzy i pestek z dyni - opowiada Ryszard Malinowski z KGW w Andryjankach, nazywany żartobliwie główną gospodynią we wsi.

Po rozstrzygnięciu konkursu rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone", zespoły folklorystyczne. Atrakcją wieczoru jest też koncert Janusza Laskowskiego oraz zespołu Focus.

Piękne wieńce i dzielenie się chlebem. Zobacz, jak wyglądały...

Diecezjalne Dożynki w Wyszkach. Zobacz najpiękniejsze wieńce...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna