Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna i biznes. Wśród 50 rosyjskich i białoruskich podmiotów objętych sankcjami jest spółka z siedzibą w centrum Białegostoku

Andrzej Matys
Andrzej Matys
MSWiA stworzyło listę 50 podmiotów gospodarczych (oligarchów i firm) rosyjskich i białoruskich, które zostały objęte sankcjami. Polska lista uzupełnia tę, która wcześniej stworzyła Unia Europejska. Są na niej największe firmy Rosji, takie jak np. Gazprom, ale jest i spółka, która ma siedzibę w Białymstoku.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński we wtorek (26.04) poinformował na Twitterze, że podpisał decyzje dotyczące sankcji wobec 50 rosyjskich oligarchów i podmiotów, które prowadzą realne interesy na terenie Polski.

Jak podkreślił, chodzi o uderzenie w rosyjską gospodarkę, aby Rosja nie mogła prowadzić wojny na Ukrainie. Lista zawiera wszystkie podmioty, które sprowadzały do Polski rosyjski węgiel z Donbasu.

- Oligarchowie, którzy są właścicielami tych podmiotów. To są takie firmy, jak KTK Polska, jak Suek Polska, które od lat sprowadzały rosyjski węgiel i węgiel z Donbasu – dodał minister Kamiński.

Zapewnił też, że nasze sankcję obejmą również spółki i oligarchów związanych z reżimem Alaksandra Łukaszenki, jak np. firmę Beloil, która sprowadza do Polski olej napędowy i gaz skroplony.

Pełną listę podmiotów obłożonych polskimi sankcjami przedstawił podczas wczorajszej konferencji. Znajduje się na niej Barter Coal Sp. z o.o., która ma siedzibę w Białymstoku przy ul. Sienkiewicza 40 A.

LISTA:Te podmioty zostały objęte polskimi sankcjami

Jak informuje ministerstwo, sankcje przyczynią się do zmniejszenia przychodów tej firmy i podmiotów osiągających korzyści z jej działalności. Tym samym wpłyną na zmniejszenie przychodów budżetu Rosji, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie.

Właścicielem 100 proc. udziałów Barter Coal Sp. z o.o. jest szwajcarski SUEK AG, należący do największego producenta węgla w Rosji – JSC SUEK. Polski podmiot prowadzi na terenie RP dystrybucję hurtową i detaliczną rosyjskiego węgla wydobywanego w koncernie SUEK. Do objęcia sankcjami 92 proc. udziałów JSC SUEK należało do jego założyciela Andrieja Melniczenki – który był także beneficjentem rzeczywistym Barter Coal. Od 21 marca jest nim Aleksandra Melniczenko, jego żona. Oboje są już obłożeni sankcjami unijnymi, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Dodajmy, że beneficjent rzeczywisty to osoba fizyczna sprawująca bezpośrednio lub pośrednio (tj. przez spółki dominujące) kontrolę nad spółką w Polsce. Obowiązek informowania o beneficjentach rzeczywistych wprowadziła w 2019 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, na mocy, której powstał ich centralny rejestr.

Czytaj również:

W środę (27.04) byliśmy w siedzibie spółki. Chcieliśmy rozmawiać z prezesem Ireneuszem Zbigniewem Jarończykiem o sytuacji, w jakiej znalazła się firma. – Niestety, prezesa dzisiaj nie ma w firmie. Proszę dowiadywać się w kolejnych dniach – poinformowała nas pracownica spółki.

Dodajmy, że w Białymstoku siedzibę (pod innym adresem) ma spółka o bardzo podobnej nazwie – Barter SA, która zajmuje się hurtową sprzedażą paliw i produktów pochodnych. Jej kierownictwo opublikowało na stronie firmy komunikat, w którym stwierdza, że Barter SA nie jest powiązana ani osobowo, ani kapitałowo ze spółką objętą sankcjami.
Sprawdziliśmy i w żadnym z rejestrów, do których dotarliśmy, nie pojawiają się osoby o rosyjskojęzycznych nazwiskach, które są związane z Barter Coal Sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna