Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Robert Szulc
Robert Szulc
Ukraina dostanie pociski GLSDB o zasięgu 150 kilometrów
Ukraina dostanie pociski GLSDB o zasięgu 150 kilometrów Fot. SAAB
3 lutego 2023 r. jest 345. dniem wojny. Cztery osoby zginęły w Kramatorsku w obwodzie donieckim na Ukrainie w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny - poinformował w nocy z czwartku na piątek na Facebooku mer Kramatorska Ołeksandr Honczarenko. Tymczasem szef CIA William Burns powiedział, że według oceny jego agencji następne sześć miesięcy będzie "krytyczne" dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
21:5603.02.2023

Premier Włoch zapowiada wizytę na Ukrainie

Premier Włoch Giorgia Meloni odwiedzi Ukrainę do 24 lutego, do rocznicę wybuchu wojny. Potwierdziła to podczas wspólnej odprawy z kanclerzem RFN Olafem Scholzem. „Będę w Kijowie do 24 lutego" – powiedziała Meloni.

21:1903.02.2023

Ukraińcy aktywnie zgłaszają się do „Gwardii Ofensywnej” MSW

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że Ukraińcy aktywnie ubiegają się o przyjęcie do brygad szturmowych „Gwardii Ofensywnej”. Powiedziała to wiceminister spraw wewnętrznych Kateryna Pawliczenko.

„Ta akcja rekrutacyjna zaczęła się dosłownie w czwartek, ale wiem, że wnioski i kwestionariusze już są bardzo aktywnie składane. Infolinia, która została stworzona specjalnie do formowania tych brygad, faktycznie odbiera dużo telefonów.  Rekrutacja jest otwarta dla chłopców i dziewcząt. Przede wszystkim powinni zgłaszać się zmotywowani ludzie, którzy są gotowi do opuszczenia miejsca zamieszkania" - powiedziała minister.

Według niej kandydaci, którzy już wstąpili do gwardii, mają doświadczenie bojowe, w tym na odbitych terytoriach i rozumieją, jak służyć na linii frontu. Jednocześnie Pawliczenko zauważyła, że doświadczenie bojowe nie jest obowiązkowe. (Ukraińska Prawda)

21:1703.02.2023

Netanjahu powiedział, że Izrael jest gotowy dostarczyć Ukrainie „artykuły wojskowe”

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział podczas spotkania z prezydentem Francji, że jest gotów wysłać „artykuły wojskowe” na Ukrainę, ale nie jest gotów posunąć się za daleko, by nie sprowokować Rosji - informuje Times of Israel

19:0103.02.2023

Administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, w tym precyzyjne rakiety

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,1 mld dolarów. Po raz pierwszy znajdą się w nim "precyzyjne kierowane rakiety". Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg 150 km.

Oprócz rakiet w pakiecie znalazły się też m.in. dwa zestawy obrony powietrznej Hawk, drony Puma i cztery radary powietrzne.

Większość pakietu zostanie przekazana w ramach programu Ukraine Assistance Security Initiative (USAI) tj. uzbrojenie zostanie pozyskane od producentów, a nie przekazane z magazynów USA, co zwykle oznacza dłuższy termin dostaw. (PAP)

18:0603.02.2023

Te rejony są ostrzeliwane - ostrzega Sztab Generalny

Rosyjskie wojsko nadal ostrzeliwuje obszary zamieszkałe, a mianowicie:

  • Kupyańsk - nieprzyjaciel ostrzeliwał czołgami, moździerzami i artylerią obwody Dvorichny, Zapadny, Golubivka, Kupyansk, Kislivka w obwodzie charkowskim i Stelmachivka w obwodzie ługańskim.
  • Łymańsk - ogień dotknął Torske w obwodzie donieckim oraz Makiejewkę, Czerwonopopiwkę i Dibrową w obwodzie ługańskim.
  • Bachmut - ucierpiały Spirne, Vesele, Biłogorivka, Paraskoviivka, Bakhmut, Ivanovske i Drużba obwodu donieckiego. Na kierunku Awdijewskim pod ostrzałem wroga znalazły się Tonenka, Wodjane, Georgijówka i Marynka.
  • Nowopawłosk - Neskuchne, Bogoyavlenka i Vugledar zostały trafione ogniem czołgów, moździerzy i artylerii.
  • Obwody zaporoski i chersoński pod ostrzałem wroga znalazło się ponad 15 osad. Wśród nich - Nowopol i Wremiwka obwodu donieckiego; Olhivske, Malynivka, Gulyaipilske, Novodanilivka i Mala Tokmachka w Zaporożu i Chersoniu, Kaczkarivka i Kozatske.
17:4003.02.2023

Prezydent Zełenski po szczycie Ukraina-UE: Ukraina nie straci "ani jednego dnia" na drodze do akcesji do Unii

Unijne sankcje powinny uniemożliwić Rosji odbudowę potencjału wojskowego - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej po szczycie UE-Ukraina w Kijowie. Podkreślił, że Ukraina nie straci "ani jednego dnia" na drodze do akcesji do Unii.

Zełenski, któremu podczas konferencji prasowej towarzyszyli szefowa KE Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, podziękował za nieustanne wsparcie Unii Europejskiej dla jego kraju oraz przekazanie Kijowowi przez UE kolejnej transzy wsparcia finansowego.

"Rosja stara się zmienić sytuację na froncie na swoją korzyść" i dlatego kluczowe znaczenie dla Ukrainy ma dostarczenie jej przez sojuszników pocisków dalekiego zasięgu - przekonywał Zełenski.

Ukraina utrzyma Bachmut i wyzwoli część Donbasu okupowaną przez Rosję, jeśli otrzyma pociski dalekiego zasięgu. Im silniejsza będzie ukraińska obrona przeciwrakietowa, tym szybciej zakończy się agresja Rosji i zapewnione zostanie bezpieczeństwo dla Ukrainy i Europy - dodał ukraiński przywódca.

Von der Leyen wyjaśniła, że nie istnieje sztywny harmonogram przystąpienia Ukrainy do UE, a Kijów musi najpierw spełnić pewne wymagania. Zapowiedziała także, że w ramach kolejnego pakietu unijnych sankcji na Moskwę uwzględnione zostaną też ograniczenia dotyczące podzespołów wykorzystywanych do produkcji dronów używanych przez Rosję w wojnie na Ukrainie.

Podkreśliła, że Ukraina może być źródłem inspiracji dla Europy - choćby wówczas, gdy setki tysięcy Ukraińców wymieniają stare żarówki na energooszczędne żarówki LED. Poinformowała, że Unia przekaże Ukrainie 35 mln żarówek ledowych.

Michel oświadczył, że nie ma bezpiecznej i niezależnej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy. Oznajmił, że celem Unii jest dalsze wzmacnianie praworządności na Ukrainie, aby zapewnić, że Ukraina i Wspólnota znajdą się jeszcze bliżej siebie, niż obecnie.

"Unia Europejska jest z wami dzisiaj i będzie z wami jutro. Będzie z wami tak długo, jak będzie to niezbędne. Będziemy stali u waszego boku, aby odbudować ten kraj" - dodał. "Unia Europejska to Ukraina, a Ukraina to Unia Europejska" - podkreślił Michel. (PAP)

16:5903.02.2023

Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard

Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard – oświadczył w piątek w Kijowie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szkolenie będzie efektywne – zapewnił.

Szkolenie zakończy się, gdy dowódcy ukraińscy, jak i dowódcy sojuszniczy uznają, że załogi ukraińskie posiadają już niezbędne umiejętności, by operować tymi czołgami – powiedział szef MON po rozmowach ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

Oczywiście są pewne procesy szkolenia, ale my mamy świadomość sytuacji wyjątkowej, w jakiej znalazła się Ukraina. Szkolenie na pewno będzie efektywne i pozwoli żołnierzom ukraińskim zapoznać się z tymi czołgami w taki sposób, który gwarantuje umiejętność posługiwania się tymi czołgami – zaznaczył Błaszczak. (PAP)

16:4903.02.2023

Rozmiar sankcji Europy wobec Rosji wyniesie 10 mld euro

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówi, że kwota ograniczeń w ramach dziesiątego pakietu sankcji wobec Rosji wyniesie 10 mld euro

16:3603.02.2023

Ukraina chce do Europy. Ursula von der Leyen sprawdza na poczcie... energooszczędne żarówki

16:2003.02.2023

Oto groby Wagnerowców

Nagranie pokazuje grób najemników z Grupy Wagnera. W ciągu ostatnich dwóch tygodni pojawiło się około 70 nowych pochówków i wykonano dodatkowy, trzynasty rząd grobów. Groby najemników wyróżnia brak fotografii i tych samych wieńców na grobach.

15:3003.02.2023

Ministerstwo Obrony uzgodniło lokalizację centrum serwisowego Bayraktar

Borys Zakutny , szef Głównego Departamentu Ziem i Funduszy Obronnych MON, powiedział o tym w rozmowie z Army Inform.

Według Zakutnego Generalna Administracja prowadzi ogólną organizację i koordynację prac przy budowie i aranżacji Wspólnego centrum szkoleniowo-testowego obsługi technicznej, bieżących napraw, modernizacji, szkolenia personelu związanego z obsługą UAV Bayraktar.

  • Na tym etapie mogę jednoznacznie powiedzieć, że ten projekt został już wdrożony do ustawodawstwa ukraińskiego, ponieważ prace poprzedziło zawarcie Memorandum o współpracy między Ministerstwem Obrony a firmą Bajkar – powiedział szef Wydział.

Dodał również, że w ostatnim czasie odbył się cykl spotkań z inwestorami i wszystkimi stronami, podczas których uzgodniono lokalizację Centrum oraz opracowano projekt Mapy Drogowej oddania działki do użytkowania i uregulowania kwestii dalszej wspólnej korzystanie z lotniska.

Wcześniej ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar stwierdził, że zostały stworzone wszystkie ramy prawne dla budowy zakładu produkcji dronów Bayraktar na Ukrainie.

15:1403.02.2023

Niemcy i Szwecja prowadzą rozmowy w sprawie obrony przeciwlotniczej Ukrainy

Niemcy i Szwecja negocjują nowy pakiet zbrojeniowy, zgodnie z którym Sztokholm przekaże Ukrainie rakiety obrony powietrznej i wyrzutnie dla niemieckich systemów IRIS-T - informuje Bloomber, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Według źródeł Niemcy zwróciły się do Szwecji z prośbą o dostarczenie wyrzutni dla systemu antyrakietowego IRIS-T. Negocjacje pozwolą również na użycie większej ilości amunicji dla IRIS-T, które są wysyłane do Kijowa.

Niemcy trzymają się swojego planu wysłania trzech dodatkowych systemów IRIS-T w tym roku, z których pierwszy zostanie dostarczony w październiku - podają źródła.

14:2603.02.2023

Zwolniona za wykłady po rosyjsku

Państwowy Uniwersytet Gospodarczo-Handlowy w Kijowie zwolnił wykładowczynię, która prowadziła zajęcia po rosyjsku i krytykowała studentów za to, że zamiast walczyć na froncie biorą udział w zajęciach na uczelni - poinformował portal Hromadske.

O zwolnieniu uczelnia powiadomiła na Facebooku. Administracja uniwersytetu oznajmiła, że studenci skarżyli się na naruszanie przez wykładowczynię etyki pedagogicznej, używanie języka rosyjskiego i niewłaściwe wypowiedzi skierowane do studentów. Władze uczelni podkreśliły, że jej pracownicy potępili działania kobiety.

"Uczelnia stoi na twardym stanowisku w kwestii zgodności z (obowiązującym) ustawodawstwem językowym, a także zapewnia kształcenie młodzieży Ukrainy w duchu patriotyzmu" - poinformował uniwersytet.

Wcześniej nagranie wykładu zostało umieszczone na profilu jednego ze studentów uniwersytetu w komunikatorze Telegram. Widać na nim wykładowczynię krytykującą po rosyjsku studentów za to, że nie są na froncie.

"Czy twoi rodzice są z tobą w domu? Który z twoich rodziców jest w okopach, powiedz mi? A dlaczego jesteś tutaj, dlaczego nie jesteś na froncie? Masz 18 lat. Dlaczego nie poszedłeś na ochotnika, powiedz mi? Mam do was pytanie. Jestem osobą rosyjskojęzyczną, chcę zapytać osoby ukraińskojęzyczne: dlaczego siedzicie w domu, dlaczego wasi rodzice siedzą w domu?" - mówiła kobieta.

13:5003.02.2023

Nowy traktat START przyczynia się do stabilności międzynarodowej poprzez ograniczanie rosyjskich i amerykańskich strategicznych sił nuklearnych. Wzywamy Rosję do wypełnienia zobowiązań wynikających z traktatu - zaapelowały w piątek państwa NATO we wspólnym oświadczeniu.

Sojusznicy NATO z niepokojem zauważają, że Rosja nie wywiązała się z prawnie wiążących zobowiązań wynikających z Traktatu Nowy START.

Wskazują na odmowę przez Rosję zwołania posiedzenia Dwustronnej Komisji Konsultacyjnej (BCC) w terminach określonych w traktacie oraz brak wsparcia dla amerykańskich działań inspekcyjnych na jej terytorium od sierpnia 2022 r.

"Sojusznicy NATO nadal postrzegają skuteczną kontrolę zbrojeń jako zasadniczy wkład w realizację naszych celów w zakresie bezpieczeństwa. Traktat Nowy START pozostaje w interesie bezpieczeństwa narodowego wszystkich państw, w tym członków NATO. Sojusznicy NATO z zadowoleniem przyjęli porozumienie z lutego 2021 r. między Stanami Zjednoczonymi a Federacją Rosyjską o przedłużeniu Traktatu Nowy START o pięć lat" - czytamy w oświadczeniu.

13:1803.02.2023

13:0303.02.2023

Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej, spotkał się pod Kijowem z ukraińskimi saperami – powiadomiła w piątek agencja Ukrinform. W Kijowie odbywa się szczyt Ukraina-UE.

Według agencji Borrell odwiedził miejscowość Nemiszajewe w obwodzie kijowskim, położoną pomiędzy Irpieniem i Borodzianką.

Pytany o wsparcie UE na odbudowę Ukrainy, Borrell oświadczył, że Unia zamierza pomagać Ukrainie "na wszystkich możliwych kierunkach i we wszystkich możliwych wymiarach".

"Obecnie jesteśmy na etapie, gdy bardzo ważne jest zapobieganie zniszczeniom. I im mniej będzie zniszczeń, tym łatwiejsza będzie odbudowa" – powiedział unijny urzędnik, cytowany przez Ukrinform.

12:3703.02.2023

Będziemy wspierać Ukrainę na każdym etapie jej drogi do Unii Europejskiej - napisał w piątek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który przybył na szczyt Unii Europejskiej i Ukrainy do Kijowa.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przyjechali do Kijowa już w czwartek. Von der Leyen napisała na Twitterze, po wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, że UE i Ukraina jeszcze nigdy wcześniej tak blisko nie współpracowały.

12:3103.02.2023

Dwie osoby zginęły w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie charkowskim, dwie w obwodzie donieckim i dwie – w chersońskim – powiadomiły w piątek lokalne ukraińskie władze. Wojska rosyjskie ostrzeliwały cele cywilne w dziewięciu regionach kraju.

W obwodzie charkowskim w miejscowości Barwinkowe w ostrzale budynku mieszkalnego zginęli dwaj bracia, a ich ojciec został ranny. Rosyjskie wojska zaatakowały szereg miejscowości, celując głównie w zabudowę mieszkalną.

W obwodzie donieckim wiadomo o śmierci przynajmniej jednego cywila we frontowym mieście Bachmut, a także o sześciu osobach rannych w Kramatorsku. Pod ciągłym ogniem artyleryjskim znajdują się miejscowości w rejonie Bachmutu i Sołedaru.

Ofiary śmiertelne odnotowano również w obwodzie chersońskim. Zginęło co najmniej dwóch mieszkańców tego regionu. Rannych zostało dziewięcioro cywilów, w tym pięcioletnie dziecko. Obwód był ostrzeliwany 65 razy, a sam Chersoń – 13.

Z informacji przekazanych rano przez lokalne administracje wynika, że rosyjskie wojska ostrzeliwały także regiony czernihowski, sumski, zaporoski, dniepropietrowski, ługański i mikołajowski.

10:5303.02.2023

Władimir Putin mógł po raz kolejny przecenić możliwości swojej armii – ocenia amerykański ośrodek ISW, odnosząc się do doniesień ukraińskiego wywiadu, według których Putin nakazał zajęcie całego obwodu donieckiego „do marca”.

„ISW nie zaobserwowało żadnych dowodów na to, że siły rosyjskie zdołały na tyle odnowić swoje zdolności bojowe, by pokonać wojska ukraińskie we wschodniej Ukrainie i zająć ponad 11,3 tys. km2 obwodu donieckiego (ponad 42 proc. całkowitego terytorium obwodu) do marca, jak miał – według doniesień – nakazać Władimir Putin” – pisze Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

ISW oceniał wcześniej, że duża ofensywa Rosji w 2023 r. "prawdopodobnie osiągnie kulminację przedwcześnie w trakcie kwietniowego okresu deszczów (jeśli nie wcześniej), zanim doprowadzi do istotnych operacyjnie efektów”. Dodają, że taki obrót spraw mógłby następnie stworzyć warunki korzystne do ukraińskiej kontrofensywy.

ISW powołuje się na doniesienia ukraińskiego wywiadu, według których Putin zażądał od swojej armii zajęcia całości obwodów ługańskiego (ten region obecnie niemal w całości jest pod okupacją) i donieckiego na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy do marca br. Strona ukraińska podała również, że Rosjanie rozmieszczają dodatkowe siły szturmowe oraz sprzęt na wschodzie Ukrainy. Według ISW chodzi o obwód ługański.

09:5103.02.2023

Skala programu rekrutacji skazańców do rosyjskiej paramilitarnej Grupy Wagnera prawdopodobnie znacznie się zmniejszyła w stosunku do jego szczytowego okresu między latem a jesienią 2022 roku - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano dane rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej (FSIN) z 31 stycznia 2023 roku, według których liczba skazanych wynosiła 433 tys., co wskazuje na spadek o 6000 osadzonych od listopada 2022 roku, zaś między wrześniem a listopadem 2022 roku ta liczba zmniejszyła się o 23 tys. Wskazano, że zmniejszona rekrutacja przez Grupę Wagnera była prawdopodobnie głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego spadku.

"Oddzielnie niepotwierdzone relacje ukraińskich żołnierzy z ostatnich dziesięciu dni sugerują, że Rosjanie w mniejszym stopniu polegają na atakach w stylu tzw. ludzkiej fali skazańców z Grupy Wagnera w kluczowych sektorach. Znaczne napięcia między Grupą Wagnera a rosyjskim Ministerstwem Obrony są rozgrywane publicznie; konkurencja między frakcjami w rosyjskiej elicie jest prawdopodobnie częściowo przyczyną zmniejszonego dostarczania skazańców" - napisano.

09:1803.02.2023

Po zakończeniu wspólnych taktycznych ćwiczeń lotniczych z Białorusią Rosja nie wycofała swoich helikopterów i samolotów na stałe lądowiska, co może oznaczać, że postanowiła wzmocnić swoją stałą obecność lotniczą na Białorusi - poinformował niezależny kanał Biełaruski Hajun, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

"Pomimo zakończenia wspólnych ćwiczeń lotniczo-taktycznych Białorusi i Rosji rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne nie rozpoczęły rozlokowania (maszyn) na stałych lotniskach w Rosji. W tym samym czasie śmigłowce białoruskich sił powietrznych zaczęły się przekierowywać na swoje stałe lotniska" - napisał Biełaruski Hajun.

"(...) może to oznaczać, że Rosja zdecydowała się na wzmocnienie stałej obecności rosyjskich sił powietrznych na Białorusi. Oficjalnie mogłoby to być ogłoszone np. jako wzmocnienie komponentu lotniczego regionalnego zgrupowania wojsk Białorusi i Rosji" - uważają eksperci z Biełaruskiego Hajunu. Dodali też, że nie mają żadnych danych o zmianach liczebności zgrupowania Rosyjskich Sił Zbrojnych na Białorusi.

08:4903.02.2023

Najnowszy bilans strat armii rosyjskiej

08:4803.02.2023

07:4903.02.2023

W piątek w Kijowie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na 24. szczycie Unii Europejskiej z Ukrainą. Spotkanie ma być silnym sygnałem poparcia UE dla europejskiej drogi Ukrainy. Zwieńczeniem rozmów będzie podpisanie wspólnej deklaracji.

Jest to pierwszy szczyt UE–Ukraina od początku rosyjskiej agresji, a także od przyznania Ukrainie przez Radę Europejską statusu kraju kandydującego.

Przywódcy omówią m.in.: europejską drogę Ukrainy i proces akcesyjny, reakcję UE na rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie, ukraińskie inicjatywy na rzecz pokoju, współpracę w kwestiach odbudowy i pomocy oraz w dziedzinie energii i połączeń międzysystemowych oraz światowe bezpieczeństwo żywnościowe.

06:3703.02.2023

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wykryła, iż jeden z członków sumskich władz obwodowych na Ukrainie zdefraudował środki, przeznaczone na odbudowę infrastruktury, w szczególności w zniszczonym przez Rosjan mieście Ochtyrka - poinformował portal Ukraińska Prawda.

Śledztwo prowadzone przez Służbę Bezpieczeństwa wykazało, że w kwietniu 2022 roku wiceszef samorządu obwodu sumskiego wraz z szefem Wydziału Budownictwa Stołecznego zorganizowali plan defraudacji funduszy, przeznaczonych dla obwodu sumskiego przez rząd.

Prokuratura wyjaśnia, że chodzi o środki finansowe, przeznaczone na odbudowę zniszczonej przez Rosjan infrastruktury w mieście Ochtyrka. Wśród obiektów, które miały zostać odrestaurowane i naprawione za te pieniądze, znalazły się budynki mieszkalne, obiekty infrastruktury cywilnej i krytycznej, mosty i drogi.

W celu defraudacji podpisano umowy na prace renowacyjne i budowlane, a w dokumentacji kosztorysowej zawarto ceny materiałów budowlanych 2-3 razy wyższe od cen rynkowych.

W trakcie przeszukań miejsc pracy i zamieszkania podejrzanych znaleziono projekty dokumentów, telefony komórkowe i sprzęt komputerowy, które noszą znamiona nielegalnej działalności.

Według informacji Ukraińskiej Prawdy jednym z podejrzanych o defraudację jest wiceszef samorządu obwodu sumskiego Ołeh Kłymenczuk.

06:3403.02.2023

Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns powiedział w czwartek, że według oceny jego agencji następne sześć miesięcy będzie "krytyczne" dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją.

Przemawiając na spotkaniu dotyczącym polityki zagranicznej na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, Burns powiedział, że prezydent Chin Xi Jinping został "nieco otrzeźwiony" wojną na Ukrainie, ale błędem byłoby niedocenianie zaangażowania Pekinu i Moskwy w ich partnerstwo.

Burns, który niedawno była na Ukrainie, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, powiedział, że Xi był prawdopodobnie zaskoczony i zaniepokojony słabymi wynikami rosyjskiej armii. Dodał, że przyjaźń Rosji i Chin nie jest całkowicie nieograniczona.

06:3203.02.2023

Cztery osoby zginęły w Kramatorsku w obwodzie donieckim na Ukrainie w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny - poinformował w nocy z czwartku na piątek na Facebooku mer Kramatorska Ołeksandr Honczarenko.

Rosjanie rozpoczęli 1 lutego atak rakietowy na Kramatorsk. Jeden z pocisków całkowicie zniszczył jeden z budynków mieszkalnych. W czwartek rano poinformowano, że pod gruzami zginęły trzy osoby.

W czwartek wieczorem, jak poinformował Honczarenko, spod gruzów wydobyto ciało martwej kobiety, tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do czterech.

W wyniku rosyjskiego ataku na Kramatorsk uszkodzonych zostało 13 budynków dwukondygnacyjnych, 3 budynki czteropiętrowe, przychodnia dziecięca, szkoła, garaże i samochody.

06:3103.02.2023

Ukraińscy żołnierze, uczący się w USA obsługi systemów obrony powietrznej Patriot, mogą zakończyć to szkolenie w ciągu kilku tygodni - poinformował w czwartek ukraiński attache w USA Borys Krzemieniecki w wypowiedzi dla "Głosu Ameryki".

Ukraińcy przybyli do bazy wojskowej Fort Sill w stanie Oklahoma w połowie stycznia br. Pentagon oświadczył wówczas, że ich szkolenie w obsłudze nowoczesnego systemu obrony przeciwlotniczej potrwa kilka miesięcy. Jednak według Krzemienieckiego terminy te zostały skrócone dzięki doświadczeniu ukraińskiej armii.

"Mówimy o tygodniach, nie potrafię dokładnie określić ilu... Od ich przyjazdu minął prawie miesiąc. Zazwyczaj, jeśli zaczynasz uczyć się od zera, okres szkolenia może trwać od kilku miesięcy do roku" — powiedział ukraiński attache.

Podkreślił, że program szkolenia w Oklahomie przewiduje, iż Ukraińcy nie tylko szybko sami opanują obsługę nowoczesnego systemu, ale po powrocie do swojego kraju będą gotowi zostać instruktorami.

06:3003.02.2023

Doniesienia szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung" o rzekomej propozycji pokojowej złożonej Ukrainie i Rosji są fałszywe - powiedział PAP zastępca rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Sean Savett. Według Białego Domu, szef CIA Bill Burns nie był w ostatnim czasie w Moskwie.

"Te doniesienia są fałszywe. Po więcej odsyłamy do CIA - oni też powiedzą, że to nie jest prawda" - powiedział Savett, poproszony przez PAP o komentarz w sprawie czwartkowego artykułu szwajcarskiej gazety "Neue Zuercher Zeitung".

Dziennik, który powołuje się na dwóch niemieckich posłów, z koalicji rządzącej i opozycji, podał że dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej Bill Burns miał na polecenie prezydenta USA Joe Bidena wybadać gotowość Ukrainy i Rosji do rozmów pokojowych, proponując w połowie stycznia ofertę pokoju w zamian za ok. 20 proc. ukraińskiego terytorium. Obie strony miały ją odrzucić, co z kolei, według "NZZ", miało skłonić Bidena do decyzji o wysłaniu na Ukrainę czołgów M1 Abrams.

Niemieccy rozmówcy mieli ponadto stwierdzić, że w Waszyngtonie panuje rozłam w sprawie wojny: Burns wraz z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'iem Sullivanem mają faworyzować szybkie zakończenie konfliktu, by móc skupić się na Chinach, zaś szefowie Pentagonu i Departamentu Stanu opowiadają się przeciwko ustępstwom wobec Moskwy i za zwiększeniem pomocy wojskowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Stanisław Żaryn o ruchach prorosyjskich

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Zwykłe dziewczyny chcą seksu od razu, uwielbiają ssać i dawać w [wulgaryzm]. Jest fajniejszy niż krzesiwo, sprawdź sam ------ http://redirect.sk/kiska
G
Gość
Powiedział Pan oni będą rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni.
G
Gość
Co jeden kacap to przechlana morda prymitywa z azjatyckich stepów.
P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
G
Gość
Brawo ...brawo .brawooooo

"Zamach na sędziego separatystów. To on skazał zagranicznych żołnierzy na śmierć

W mieście Wuhłehirsk w obwodzie donieckim, na terytorium tzw. Republiki Donieckiej, nieznani sprawcy dokonali zamachu na prezesa Sądu Najwyższego tej rebelianckiej republiki, formalnie anektowanej przez Rosję."
G
Gość
"7 października 55-letnia Tetiana Mudrenko i jej mąż, 60-letni Anatolij Oriechow, zostali porwani w Skadowsku. Mężczyzna spędził dwa dni w areszcie śledczym, po czym został zwolniony. Kobietę odnaleziono powieszoną w pobliżu sądu. Rodzina Tetiany nie ma złudzeń: okupanci działali w taki sposób, by zastraszyć innych mieszkańców i dać do zrozumienia, że "to czeka wszystkich, którzy wykazują postawy proukraińskie".

Śmierć na froncie , śmierć obywatelska w Europie dla wszystkich skurruskichwysynów . Mija granicę [email protected]@j z ruskim paszportem dostaje w gifcie zdjęcie Tani i wyprdala z powrotem na przeklętą ruską ziemię .
K
Krzysztof
Prześcignie Stalina?
G
Gość
Lukaszenka nie chce wysylac zolnierzy na ukraine ? A jakie ma inne wyjscie ?? Jak Putin przegra to przegra i on !!!
G
Gość
3 listopada, 12:31, Gość:

świat bez rosjan byłby lepszy

bez ruskich i szwabów, teraz unie zniemczyli i robią co chcą identycznie jak kacapy

G
Gość
a co za zdziwienie, ruski okradł, to u tej dziczy jest norma takie samo jak mordowanie ludzi
G
Gość
W 1939 podczas wspólnej z hitlerem napaści na Polskę rosjanie przywiązywali polskie dzieci do czołgów jako żywe tarcze.
G
Gość
10 października, 17:46, Gość:

Stephan Bandera tez poszukiwany?

Znudzony debil prowokuje. On wcale nie jest prorosyjski, on jest po prostu głupi i samotny. Uwielbia się kłócić, dlatego prowokuje. Bo to debil.

G
Gość
wstrętna, odrażająca dzicz ruska
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie