MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie: żołnierz próbuje stłumić hałas, nic nie pomaga - huk jest potworny, ale przyjemny uszom obrońców! [WIDEO]

Piotr Kobyliński
Oficer Sił Zbrojnych Ukrainy zamieścił na Twitterze film, który dobrze obrazuje jak potwornie głośno jest na polu walki
Oficer Sił Zbrojnych Ukrainy zamieścił na Twitterze film, który dobrze obrazuje jak potwornie głośno jest na polu walki fot: twitter.com/Shtirlitz53 / Sgt Anthony Ortiz, Public domain, via Wikimedia Commons
Żołnierze walczą na Ukrainie w bardzo trudnych warunkach. Niewątpliwie bez przerwy towarzyszy im stres, ale rozlegające się dookoła huki, wystrzały i eksplozje narażają jednostki na wszechobecny, trudny do zniesienia hałas. Przekonuje o tym nagranie wideo, jakie zamieścił oficer Sił Zbrojnych Ukrainy. Mimo to, widać, że ból uszu - gdy rakiety trafiają w cel, czyli rosyjskich najeźdźców - można znieść z uśmiechem.

Sprzęt wojenny dostarczany od sprzymierzonych państw z Zachodu oraz reszta wyposażenia, jakim dysponują Siły Zbrojne Ukrainy mają ogromną siłę rażenia, nawet po namierzeniu celu odgłosy odpalanych rakiet czy innych ładunków, które mają w niego uderzyć, są tak głośne, że momentami stają się aż trudne do wytrzymania – co dopiero w momencie, gdy taki pocisk trafia w wyznaczone miejsce.

Anatoliy Shtefan, Oficer Sił Zbrojnych Ukrainy, zamieścił na Twitterze film, który dobrze obrazuje jak potwornie głośno jest polu walki. Nawet po odejściu na kilkanaście metrów od jednej z wyrzutni rakiet, która od siły odrzutu cała buja się na resorach, żołnierz dociska sobie profesjonalne nauszniki mające tłumić hałasy - widać, że te nie zdają egzaminu w tak ciężkich warunkach.

Na wideo widać jak wiele wystrzałów w bardzo krótkim czasie może wykonać jedna wyrzutnia rakiet. Anatoliy Shtefan we wpisie sugeruje, że "wata w uszy powinna być wetknięta cały czas". Wojsko ukraińskie zasypuje Rosjan gradem pocisków, a obrońcy przecież proszą o więcej broni. Jest ona używana z taką intensywnością, że nic dziwnego, że broń od zachodnich sojuszników szybko zaczęła wymagać napraw i konserwacji.

Tak było między innymi z dostarczonymi przez Niemcy na Ukrainę armatohaubic Panzerhaubitze 2000 - niektóre z nich wymagały napraw już po miesiącu, gdyż wykazywały objawy zużycia. Bundeswehra wyjaśniła wówczas, że problemy są związane z dużą intensywnością, z jaką ukraińskie siły zbrojne używają haubic w walce z rosyjskim najeźdźcą, w wyniku czego mechanizm ładujący jest poddawany ogromnemu obciążeniu.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna