Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna w Libii 2011. Teorie spiskowe

kp
Wojna w Libii 2011. Francuski samolot Rafale, główną siłą NATO podczas libijskiego konfliktu
Wojna w Libii 2011. Francuski samolot Rafale, główną siłą NATO podczas libijskiego konfliktu YouTube
Kto skorzysta na konflikcie w Libii? Internauci tropią spiski.

Wojna w Libii 2011. Teorie spiskowe. Po co jest ta wojna? Czy w imię demokracji i wolności ktoś nie próbuje załatwić swoich interesów? Czy Amerykanie uderzyli na Libię tylko dlatego, że kraj ten dysponuje bogatymi złożami ropy naftowej? - pytają internauci na forach dyskusyjnych. Jednocześnie tropią dalsze spiski związane z libijską wojną.

Wojna w Libii 2011. Teorie spiskowe. Fragment programu stacji telewizyjnej Russia Today, nadawanej w USA:

Ciekawą tezę postawił benenota, autor wpisu na blogmedia.pl (link do informacji znalazł się w serwisie wykop.pl). Czy konflikt zbrojny spowodowany jest rozpoczętą 1 września 2010 budową wodociągu doprowadzającego wodę do Bengazi?

W 1960 roku trwały poszukiwania ropy naftowej na tym terenie, ale zamiast ropy odkryto cztery ogromne podziemne zbiorniki wody. Trzy z tych akwenów liczą 35 000 km sześciennych wody! W okresie panowania Kaddafiego rozpoczęły się badania naukowe nad dostępem do tych złóż. Postanowiono wybudować rurociąg, aby dostarczyć wodę na wybrzeże.

Autor bloga napisał, że "wszystkie użyte materiały oraz projekty inżynieryjne wykonano we własnym zakresie, z pomocą południowokoreańskich inżynierów. Woda pompowana jest z 270 szybów, głębokich na 100 m. Koszt 1 metra sześciennego wody wynosi 0,35 centa. Tymczasem koszt 1 m sześciennego wody odsolonej wynosi 3,5 dolara."

Baseny wodne nazywane są ósmym cudem świata. Naukowcy wyliczyli, że ilość wody w podziemnych zbiornikach wynosi tyle, ile przepływa w Nilu w ciągu 200 lat. Cały ten projekt wyceniony jest na 25 bilionów dolarów.

Czy obecny konflikt dotyczy chęci przejęcia gigantycznego wodociągu? - zastanawia się internauta.

Z kolei Zbyszek prowadzący blog na platformie salon24.pl przytacza inne teorie związane z libijskim konfliktem. Za wszystkim stoi chęć wywołania globalnego kryzysu finansowego przez bliżej nieokreślone kręgi wielkich tego świata. Do kryzysu ma doprowadzić wzrost cen żywności oraz ceny za baryłkę ropy naftowej. Jak? M.in. przez obalenie Kadafiego. Przejęcie kontroli nad złożami libijskimi, a w przyszłości także saudyjskimi - mogłoby doprowadzić do kontroli cen ropy. Po co? By ktoś na kryzysie mógł nieźle zarobić.

Wojna w Libii 2011. Francuski lotniskowiec Charles de Gaulle oraz samoloty Rafale, które są główną siłą NATO podczas libijskiego konfliktu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna