Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt chce odzyskać prawie pół miliona złotych

Ewelina Suchodolska [email protected]
Rodzice zgodnie twierdzą, że mimo wszystko nie przepiszą swoich dzieci do gminnych placówek oświatowych. Prawo daje im taką możliwość. Uchwała nie może ich do tego zmusić.
Rodzice zgodnie twierdzą, że mimo wszystko nie przepiszą swoich dzieci do gminnych placówek oświatowych. Prawo daje im taką możliwość. Uchwała nie może ich do tego zmusić.
Gminni samorządowcy zmienili tzw. obwody szkolne, bo chcą "wyciągnąć" uczniów z miejskich szkół. Ale rodzice nie zgadzają się na żadne zmiany.

Podczas środowej sesji Rady Gminy Grajewo radni podjęli uchwałę dotyczącą zmiany obwodu szkół. Od września bieżącego roku dzieci mieszkające w miejscowościach Flesze, Uścianki, Elżbiecin, Konopki, Konopki-Kolonie, Cyprki i Mierucie powinny uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Wierzbowie i Gimnazjum w Danówku.

Dotychczas gmina Grajewo na własny koszt dowoziła 66 osób z tych miejscowości do szkół w Grajewie. Od nowego roku szkolnego dzieci także byłyby dowożone na koszt samorządu, ale do wiejskich szkół i na to rodzice się nie zgadzają.

Wszystko dla dobra dzieci

- Zmiana otoczenia dla dzieci wiąże się z dużym stresem - tłumaczy Alfred Karwowski z Cyprek. - Od września będę kupował dzieciom bilety miesięczne. Dla mnie 45 zł to nie majątek, ale nie oddam dzieci do szkół w gminie Grajewo.

Podobnie uważają pozostali rodzice. Nie zgadzają się na takie zmiany, gdyż ich zdaniem stracą na tym przede wszystkim ich dzieci.

Zmiana obwodu szkół wiąże się przede wszystkim z wydłużeniem drogi do szkoły i do domu.
Dla przykładu - dzieci Mirosława Śmierowskiego z Flesz do szkoły pójdą we wrześniu 2013 roku. Z Flesz do Szkoły Podstawowej nr 1 w Grajewie jest tylko 5 km, do Wierzbowa ponad 15. Autobus do podstawówki w Wierzbowie będzie jechał ponad godzinę. Do samego Grajewa jedzie ok. 25 min.
Rodzic martwi się, że jego dzieci będą musiały bardzo wcześnie wstawiać, co może je skutecznie zniechęcić do nauki na samym początku edukacji.

Subwencja oświatowa, która przypada na każdego ucznia wynosi 7 tys. 500 zł rocznie. Za 66 uczniów z terenu gminy Grajewo, którzy obecnie uczęszczają na zajęcia do miejskich szkół, pieniądze z subwencji oświatowej trafiają do budżetu miasta. To właśnie z tego powodu wójt poddał pod głosowanie uchwałę zmieniającą obwody szkół.

Ważne, ale nie dla wszystkich

Władze gminy Grajewo chcą by te pieniądze trafiały do budżetu gminy. Dzięki temu samorząd dokładałby do oświaty mniej.

Co ciekawe, nie wszyscy radni opowiedzieli się za przyjęciem tej uchwały. Argument o pozyskaniu dodatkowych pieniędzy na oświatę przekonał tylko 10 członków grajewskiej rady gminy.
- Jest jeszcze czas aby przekonać mieszkańców do słuszności tej decyzji tłumaczy Grzegorz Gardocki, przewodniczący rady gminy. - W innej sytuacji będzie to martwa uchwała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna