Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Tomasz Naruszewicz spisał dzieje okolic Bakałarzewa

Julita Januszkiewicz julita. [email protected]
Tomasz Naruszewicz, wójt Bakałarzewa i historyk, ma nadzieję, że jego książka wypromuje i przypomni o dziejach Ziemi Bakałarzewskiej. Została ona wydana w 1200 egzemplarzach.
Tomasz Naruszewicz, wójt Bakałarzewa i historyk, ma nadzieję, że jego książka wypromuje i przypomni o dziejach Ziemi Bakałarzewskiej. Została ona wydana w 1200 egzemplarzach. Urząd Gminy w Bakałarzewie
Urząd Gminy wydał ksiażkę "Miejscowości ziemi bakałarzewskiej" . Liczy ona 624 strony. Można tu znaleźć ciekawe opisy dziejów miejscowości oraz kilkaset zdjęć. Autorem jest dr Tomasz Naruszewicz, historyk i wójt Bakałarzewa.

Bardzo lubię te strony, chciałbym je wypromować i wzbudzić u mieszkańców lokalny patriotyzm - przekonuje dr Tomasz Naruszewicz, historyk, wójt Bakałarzewa.Napisał książkę " Miejscowości ziemi bakałarzewskiej". Liczy ona 624 strony.

Publikacja obejmuje zarys dziejów ziemi bakałarzewskiej oraz historie poszczególnych miejscowości od czasów prehistorycznych do dzisiaj. - Opisałem nie tylko miejscowości z obszaru gminy i parafii Bakałarzewo, ale i te z terenu gmin sąsiednich - tłumaczy Tomasz Naruszewicz. Przedstawił też wsie, które miały historyczne związki z Bakałarzewem, jak np. przynależność parafialną, gminną, szkolną czy kulturową.

Omówiono też losy wielu wsi, które już nie istnieją. W sumie książka zawiera dzieje 105 miejscowości.

Powstawała ona przez prawie 10 lat. Jej przygotowanie było żmudną i czasochłonną pracą. Został wykorzystany bogaty materiał źródłowy. Autor zgromadził go podczas licznych kwerend w archiwach, m.in. w Suwałkach, Białymstoku, Warszawie, Łomży i Krakowie.

Ale Tomasz Naruszewicz objechał też archiwa w Wilnie, Grodnie, Mińsku, Lwowie, a nawet Sankt Petersburgu. Dotarł m.in. do szesnastowiecznych dokumentów właścicieli Bakałarzewa i jednocześnie Białegostoku i Krzemienicy.

- Ciekawostką jest to, że założyciel Bakałarzewa w 1514 roku, czyli Mikołaj Michnowicz Raczkowicz Bakałarz był również właścicielem Białegostoku i w tymże 1514 roku wystawił najstarszą wzmiankę dotyczącą Białegostoku - opowiada Tomasz Naruszewicz
Przypomina, że Ziemia Bakałarzewska pełniła ówcześnie ważną rolę. Leżała ona blisko granicy z Prusami.

- Tutejsze osadnictwo strzegło więc przed zakusami Prusaków - zauważa historyk.
Z kolei w kościele w Bakałarzewie modlili się też katoliccy mieszkańcy luterańskich Prus.
W publikacji można też znaleźć wspomnienia mieszkańców. Są one niezwykle ważne.
- Spisałem i nagrałem kilkaset wywiadów z najstarszymi ludźmi - dodaje wójt.

Cała publikacja ma 3100 przepisów. Nie brakuje tu także archiwalnych zdjęć, tych z początków XX wieku oraz międzywojennych i współczesnych, a także dawnych map.
W 2006 roku Tomasz Naruszewicz wydał pierwszą część publikacji "Bakałarzewo. Dzieje miasteczka i ziemi".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna