Wójt wykończył naszą szkołę!

Anna PerkowskaZaktualizowano 
Katarzyna Sadowska (na pierwszym planie), matka dwójki uczniów, nie kryje łez, kiedy mówi o likwidacji szkoły w Szymkach
Katarzyna Sadowska (na pierwszym planie), matka dwójki uczniów, nie kryje łez, kiedy mówi o likwidacji szkoły w Szymkach A. Zgiet
Gmina Michałowo. Żal serce ściska. Ciągle myślę, że 1 września znowu przyprowadzę swoje dzieciaki do tej szkoły... Ale nie! Trzeba je będzie wysłać Bóg wie gdzie, bo władze uparły się zamknąć naszą szkołę - płacze Katarzyna Sadowska z Szymek.

Szymki wyglądają na dużą wioskę. Około 100 domów. Ale dzieci tu niewiele. W minionym roku szkolnym do tamtejszej podstawówki uczęszczało zaledwie 22 uczniów. Nie było wcale szóstej klasy. Gmina Michałowo postanowiła więc szkołę zamknąć. Najpierw odcięła od użytkowania dwa piętra. Bo po co je ogrzewać, skoro mało dzieci? Miejsca wystarczyło na parterze.

- Już wtedy chodziły słuchy o tym, że chcą zamknąć szkołę - mówi Marta Bujko z sąsiednich Nowosad. Mimo to do szkoły w Szymkach posyłała dwoje dzieci.

"Edukator": Chcieliśmy przejąć szkołę
Decyzję o zamknięciu szkoły w Szymkach radni podjęli jeszcze w 2007 roku. Nie zgodziło się jednak na to kuratorium. Sprawa znalazła swój finał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Ten przyznał rację gminie i uznał, że radni mieli prawo podjąć decyzję o likwidacji szkoły. Ostatecznie od 1 września tego roku szkoła miała zostać przez gminę zamknięta, a uczniowie dowiezieni do podstawówki w Michałowie.

- Do Szkoły Podstawowej w Szymkach uczęszczało zaledwie 22 uczniów - tłumaczy Marek Nazarko, wójt Michałowa. - Z analiz demograficznych wynika, iż w przyszłości nie będzie ich więcej. Warunki nauczania w szkole też nie były najlepsze. Oddziały były łączone. Brakowało kadry, między innymi logopedy, matematyka, nauczyciela rosyjskiego, a tacy specjaliści są potrzebni. Poza tym małe klasy - nawet dwuosobowe - powodują, że nie ma między uczniami zdrowej rywalizacji. Jeden uczeń uczy się najlepiej, drugi najgorzej...

- To nieprawda! Nasze dzieci są w tej szkole szczęśliwe i dobrze się uczą - ripostują rodzice uczniów. - Tutaj czują się bezpiecznie. Tyle lat pracowaliśmy na rzecz szkoły, robiliśmy wszystko, żeby się wyróżniała...

Po zaplanowanej przez gminę likwidacji prowadzenie Szkoły Podstawowej w Szymkach chciało przejąć Stowarzyszenie "Edukator".

- Wójt Michałowa Marek Nazarko to jednak zablokował! - skarżą się zrozpaczeni rodzice.

Jeszcze w 2007 roku rodzice uczniów napisali do stowarzyszenia "Edukator" pismo z zapytaniem, czy możliwe jest przejęcie szkoły.

- Napisaliśmy, bo wiedzieliśmy, że jak wójt się uparł, to prędzej czy później szkołę zamknie. Szukaliśmy pomocy - mówi Katarzyna Sadowska z Szymek.

Ona i inne matki przytaczają przykłady działań władz gminy Michałowo, które, ich zdaniem, zmierzały do "wykończenia szkoły".

- W roku szkolnym 2006/2007 do szkoły w Szymkach uczęszczało 52 dzieci. Ale wójt pozmieniał obwody szkolne. Dzieci z Bondar zaczęto dowozić do Michałowa. Część z nich rodzice przenieśli do Narewki - mówi jedna z matek.

Stowarzyszenie "Edukator" już w styczniu 2008 roku napisało pismo do wójta.

- Ale wójt odpisał nam dopiero w kwietniu. I nieprawdą jest to, co mówi wójt, że my się dopiero w kwietniu do niego zgłosiliśmy. Zrobiliśmy to dużo wcześniej. W końcu jednak podjęliśmy z gminą rozmowy. Wójt zadeklarował, że będzie nam przekazywał subwencję przypadającą na każdego ucznia. Zobowiązał się też, że gmina zajmie się ogrzewaniem szkoły. Wójt przedstawił nam, że dotychczasowy koszt utrzymania szkoły szacuje się na poziomie 450 tysięcy złotych rocznie. My - jeżeli gmina pokryłaby koszty ogrzewania - poprowadzilibyśmy tę szkołę za połowę tej sumy - mówi Bolesław Grabowski, dyrektor ze Stowarzyszenia "Edukator" w Łomży.

Wójt: Nie blokujemy
- Wcale nie blokujemy tego, żeby Stowarzyszenie "Edukator" prowadziło szkołę. Stowarzyszenie nie podpisało z nami żadnej umowy. Zgłosiło się do nas w kwietniu. Naszym zdaniem, trochę za późno. Bo wtedy arkusze organizacyjne muszą być gotowe. Trzeba zakupić dodatkowy autokar, który dowoziłby dzieci. Ale nawet mimo tego nie utrudnialiśmy, aby stowarzyszenie rozpoczęło w Szymkach swoją działalność. Tylko mamy wrażenie, że stowarzyszeniu słabo na tym zależy. Prosiliśmy rodziców, aby zadeklarowali, gdzie ich dzieci będą chodzić do szkoły. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Rodzice 14 uczniów zapisali już swoje dzieci do Szkoły Podstawowej w Michałowie - mówi Marek Nazarko.

- Niektórzy zapisali, bo nie wiedzieli, co mają robić. Ale my mamy spisane deklaracje od rodziców, że nie chcą, aby ich dzieci chodziły do Michałowa. W sumie 32, bo deklaracje takie spisali także rodzice cztero- i pięciolatków, które wkrótce trafiłyby do tutejszych klas pierwszych! - mówią matki i pokazują spisane oświadczenia.

Sprawa miała trafić na sesję rady gminy.
- Radni mieli debatować nad przekazaniem szkoły stowarzyszeniu. Ale punkt został zdjęty z obrad. Wójt nie chciał z nami rozmawiać - mówi Marta Bujko, jedna z matek.

Rozgrabią nam szkołę
W minioną środę ze szkoły w Szymkach wywożono książki i pomoce naukowe.

- Wszystko, co razem stworzyliśmy. Jak teraz stowarzyszenie, nawet gdyby przyszło tutaj, miałoby prowadzić szkołę? Jak? - pyta Katarzyna Sadowska. Nie kryje łez, bo jak mówi, w tej szkole zostało jej serce.

- Podobno chcą też nam zamknąć plac zabaw przy szkole - bulwersuje się Marta Bujko. - Oto jak gmina dba o swoich najmłodszych mieszkańców!
Szkoła kilka lat temu była remontowana. Wstawiono nowe okna, wyremontowano kuchnię.

- Niewykluczone, że budynek pójdzie na przetarg - mówi radny Jarosław Szymko, obecny przy rozmowie z wójtem. Po chwili chyba jednak żałuje tych słów.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

h
hipcio

Tak sobie czytam te wasze wywody i zastanawia mnie jedno, czemu wasz kochany wójt, który tak się troszczy o małe dzieci i swoich mieszkańców, likwiduje szkoły, a po jakimś czasie oddaje w prezencie. Wystarczyło by, zaadoptować jakiś mniejszy budynek na terenie Szymek lub Jałówki i dzieci miały by szkołę i nie musiały dojeżdżać po 30km do szkoły. A czemu się nie zgodził (chociaż na okres próbny) aby Edukator prowadził szkołę, haha?!?! wszyscy wiecie czemu! Lecz boicie się mówić, toż to wiadomo, że szkoła jest już dawno sprzedana. Będzie może kolejny Dom Opieki Społecznej dla tych troszkę mądrych inaczej? A to chyba i dobrze bo: kasa z tego jest niezła, a po drugie to każdy kto dłużej popracuje z waszym "Carem" to prędzej czy później w takim domu skończy.
Jednak to prawda, że ten człowiek dobrze liczy, bo to co zarobią jego przydupasy to i tak później w takowym przytułku zostawią.
A to że nie kradnie?- no to jak nazwać można to, że ludzie szkoły w czynach społecznych budowali (Nowa Wola) nieszczędząc sił, nakładów pieniężnych, aby ich dzieci miały bliżej do szkoły. I przychodzi pan i władca zamyka nagle ową szkołę i oddaje w prezencie. (Ma gest facio) Wybierajcie go dalej, posprzedaje was wszystkich i nawet mu powieka nie mrugnie. Szkoda słów.
Po dłuższym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że musiał jednak zamknąć te szkoły, gdyż dzieci uczęszczające do tych szkół miały lepszą średnią ocen niż jego dzieci, a może i nawet lepszą średnią od niego samego. Poprostu za dobrze tam uczyli?
Teraz dzieci będą chodziły do klasy 30 osobowej (a nie 6-cio osobowej) i jak to mówią nauczyciele w Michałowie niema czasu na indywidualne podejście do ucznia, a zresztą jak dzieciak będzie chciał to i z internetu się nauczy.
To tylko takie moje spostrzeżenia, ludzie rozejrzyjcie się dookoła. Przecież Michałowo to piękne, bogate tereny, wspaniali ludzie się z tąd wywodzą, bogata historia, a wy na waszego wodza jakieś UFO wybraliście, unicestwia wszystko i wszystkich co stają mu na drodze.
To prawda że nie ulega wpływom innych osób, bo on ich niesłucha. Jest zadufany w sobie i po trupach dojdzie do celu, który sobie obrał.
Ale to wasze życie on turla, tylko jak długo będziecie nato patrzeć z zachwytem.!!!!

S
Swojak

Po przeczytaniu tych komentarzy dochodzę do wniosku, że wójt nakazał "swojakom" takie komentarze pisać! , które chwalą i uwielbiają "Jego Wielkość". Co do szkoły w Szymkach, to wójt już podjał decyzję i dogadał się, komu ten budynek sprzeda. Po wakacjach będzie już uchwała na sprzedaż tego budynku!!! a ludzie "wójta ją uchwalą!!! Nagonka na opozycję i na Panią redaktor Perkowską, to normalna sprawa, bowiem tak działa wójt i jego świta!!! Wójt nie lubi prawdy!!! i nakazuje aby tylko dobrze o nim pisać !!!

K
KTOŚ

Swoją drogą bardzo ciekawe skąd w p. redaktor Perkowskiej takie szczególne zainteresowanie Wójtem i życiem w naszej gminie???? Dlaczego nigdy nie napisze o sukcesach i o świetnych rzeczach które się tu dzieją. To przecież jasne, bo jej teksty są tworzone we współpracy wiadomo z kim!!! Wszyscy wiemy kim są Pani podpowiadacze - szkoda tylko, że potrafią oni jedynie oczerniać, pisać anonimy i składać bzdurne doniesienia - a pracy na rzecz mieszkańców żadnej. Aż chce się rzec: "Kończ waść, wstydu oszczędź".

:-)
W dniu 05.07.2008 o 12:04, lol napisał:

Ludzie, gdzie wy macie rozum??? Jaki pan wójt??? uważacie że jest taki dobry??? Jaki z niego gospodarz jeśli likwiduje tak ważną placówkę wsi SZYMKI... lekka przesada z wychwalaniem wójta!!! co wy możecie wiedzieć o tej szkole jak się w niej nie uczyliście... Myślicie że tylko Michałowo jest najważniejszą miejscowością (wioską jak na razie w gminie)?-Nie. Inne miejscowości typu Szymki czy Nowa Wola tez na coś zasługują!!!


Normalni ludzie mają rozum w głowie a nie tam gdzie Ty lol-ku, tacy jak Ty dla siania fermentu robicie mieszkańcom dwóch największych wsi wodę z mózgu w jednym celu - dla własnej kampanii wyborczej! Likwidacja szkół gdzież tzw. niż demograficzny sprawił że jest mało dzieci jest w całej Polsce rzeczą normalną, przecież dla podtrzymania frekwencji nie będą dowozić dzieci z Michałowa do Szymek lub Nowej Woli ? Co to byłby za wójt gdyby pozwolił na przejadanie kasy przez niewydolną oświatę? Dopiero można bybyło mu się do d-py dobrać ! A tu niestety brak takim jak Ty oszłomom konkretnych argumentów aby ludzi nastawić przeciw Wójtowi Nazarko. DROGA PSEUDO - OPOZYCJO !!! JAK POKAŻECIE LUDZIOM ŻE UMIECIE MYŚLEĆ KONSTRUKTYWNIE I MACIE LEPSZE REALNE POMYSŁY NA RZĄDZENIE NASZĄ GMINĄ TO WAS WYBIERZEMY, ALE NARAZIE TO TYLKO POKAZALIŚCIE ŻE JESTEŚCIE NIEŹLI W DONOSZENIU, SIANIU FERMENTU I SIANIU RÓŻNYCH BAJEK ABY OCZERNIĆ OBECNĄ EKIPĘ. WASZ OWCZY PĘD DO KASY I ROBIENIA UKŁADÓW ODBIERA WAM ZDROWY ROZSĄDEK I MOŻLIWOŚĆ MYŚLENIA ! ZADBAJCIE NAJPIERW O SWOJE ZDROWIE - POZDRAWIAM !!!
l
lol

Ludzie, gdzie wy macie rozum??? Jaki pan wójt??? uważacie że jest taki dobry??? Jaki z niego gospodarz jeśli likwiduje tak ważną placówkę wsi SZYMKI... lekka przesada z wychwalaniem wójta!!! co wy możecie wiedzieć o tej szkole jak się w niej nie uczyliście... Myślicie że tylko Michałowo jest najważniejszą miejscowością (wioską jak na razie w gminie)?-Nie.
Inne miejscowości typu Szymki czy Nowa Wola tez na coś zasługują!!!

:-)

Oczywiście że Go wybierzemy i to jeszcze na kilka kadencji bo jest tego wart ! Umie liczyć i zarządzać kasą, nie wywala kasy w błoto, nie kradnie i ma pomysły jak nikt dotąd na rozwój naszej gminy ! Od kilku lat nie wstydzę się że mieszkam na terenie gminy Michałowo ! Pan Nazarko doskonale wie co robi nie ulega jakimkolwiek wpływom ani z prawa ani z lewa ani od chłopców w czarnych sukienkach i z tego powodu że nie daje się nikomu manipulować warto Go wibierać nadal BO COŚ ROBI a nie tak jak tych trzech wspaniałych zawiedzonych radnych! Drodzy Panowie jeszcze długo sukcesy Marka będą spędzały Wam sen z powiek, poprostu mu zazdrościcie! Pan G. pokazał że pracując w Policji najlepiej czuje się na pewnym oddziale leżąc miesiącami, Pan S. jak nikt dotąd zostawił swój urząd w Gródku w połowie kadencji na pastwę losu, bo mu nie wochodziło ! Tego Panowie się trzeba wstydzić, macie teraz okazję aby się od Marka trochę poduczyć nie zmarmujcie szansy !

z
zzz

Czy ja dobrze zrozumiałem? 3 kondygnacyjna szkoła (parter, gdzie się wszyscy uczą i 2 piętra z wyłączonym ogrzewaniem) dla 22 dzieci???? Takie marnotrawstwo to tylko w Polsce może być. Wójt ma rację. Szkoda kasy na takie coś. No i jeszcze nauczyciei opłacić. Przecież na 1 klasę przypada 4 uczniów a i to nie zawsze. Szok.

g
gość

wybierzcie go jeszcze raz na wójta...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3