Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wołyń z nagrodą prezesa Telewizji Polskiej. Główną rolę żeńską gra w filmie suwalczanka

(jch)
Jak zauważył prezes TVP (na zdjęciu), szczególną wartością filmu Wojciecha Smarzowskiego jest to, iż podejmuje „temat tabu” we współczesnej historii stosunków polsko-ukraińskich.
Jak zauważył prezes TVP (na zdjęciu), szczególną wartością filmu Wojciecha Smarzowskiego jest to, iż podejmuje „temat tabu” we współczesnej historii stosunków polsko-ukraińskich. Sylwia Dąbrowa
Podczas specjalnego pokazu „Wołynia” we wtorek 4 października producenci filmu odebrali z rąk Jacka Kurskiego nagrodę prezesa Telewizji Polskiej, przyznaną w ramach niedawno zakończonego Festiwalu Filmowego w Gdyni.

- Ten film po raz pierwszy przywraca cześć, godność i honor ofiarom rzezi wołyńskiej – stwierdził prezes Jacek Kurski. - „Wołyń” jest najważniejszym w ostatnich 27 latach wolnej Polski przykładem polskiego kina historycznego. Żaden z powstałych w tym okresie filmów historycznych nie ma tej świeżości, błysku, artyzmu, co „Wołyń”.

Przypomnijmy, że główną rolę żeńską w filmie Wojciecha Smarzowskiego zagrała suwalczanka Michalina Łabacz. Wcieliła się w rolę Zosi Głowackiej. To młoda Polka, która zakochuje się w Ukraińcu. Ojciec postanawia jednak wydać ją za znacznie starszego, bogatego gospodarza. Do roli gruntownie się przygotowała. Przeczytała mnóstwo książek poświęconych tamtym wydarzeniom, nauczyła się wołyńskiej gwary.

Jak zauważył prezes TVP, szczególną wartością filmu Wojciecha Smarzowskiego jest to, iż podejmuje „temat tabu” we współczesnej historii stosunków polsko-ukraińskich. Tymczasem – dodał - „bez mówienia i pokazywania prawdy nie da się zbudować uczciwych i pełnych wzajemnego zrozumienia relacji z Ukrainą”.

Film "Wołyń". W kinach od 7 października.

Film Wołyń. W głównej roli żeńskiej suwalczanka Michalina Ła...

Producenci „Wołynia” – Dariusz Pietrykowski i Andrzej Połeć – poinformowali dziennikarzy, że nagroda prezesa Telewizji Polskiej (100 tys. złotych) zostanie przekazana na rzecz dwóch fundacji: jedna z nich wspiera poszukiwania i ekshumację ofiar polskich na Kresach, druga – upamiętnia Ukraińców, którzy podczas rzezi wołyńskiej ratowali Polaków.

- Jesteśmy dumni i zaszczyceni odbierając nagrodę od tak szacownej instytucji, jaką jest Telewizja Polska – powiedział Andrzej Połeć.

„Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego powstał w koprodukcji z TVP.

Główną rolę kobiecą w filmie gra suwalczanka Michalina Łabacz.

Wołyń Wojciecha Smarzowskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna