Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Worki do podlewania drzew i innych roślin. Sposób na oszczędność wody i skuteczne nawodnienie! Jak stosować tę metodę?

Katarzyna Józefowicz
Worki do podlewania to rozwiązanie, dzięki któremu rośliny są dobrze nawodnione przy wykorzystaniu mniejszej ilości wody.
Worki do podlewania to rozwiązanie, dzięki któremu rośliny są dobrze nawodnione przy wykorzystaniu mniejszej ilości wody. Caniceus (pixabay.com)
Podlewanie roślin to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jednak, by dobrze nawodnić rośliny, zużywając przy tym jak najmniej wody. Jednym z rozwiązań, które to umożliwiają, są specjalne worki do podlewania. Stosuje się je przede wszystkim do nawadniania drzew, ale istnieją także wersje dla ich wersji niskopiennych, krzewów oraz bylin. Podpowiadamy, jak zamontować worek do podlewania i na ile jest on wydajny, a także jakie ma zalety i czy są jakieś wady tego rozwiązania.

Spis treści

Worek do nawadniania drzew – co to jest?

Nowinki techniczne pojawiające się w ogrodnictwie nie zawsze spełniają nasze oczekiwania, ale niektóre z nich mogą być bardzo użyteczne. Jednym z ciekawszych wynalazków jest worek nawadniający, nazywany też workiem irygacyjnym, treegatorem lub hydrobuforem, służący do kropelkowego nawadniania drzew.

Worek wykonany jest z mocnego, elastycznego tworzywa sztucznego (folii polietylenowej PE lub PCV) i ma zwykle pojemność 50-80 litrów. Wyposażony jest w mocny zamek błyskawiczny, uchwyty boczne, otwór do nalewania wody oraz zestaw mikrootworów w dnie, przez które woda powoli przenika do podłoża (przez 7-9 godz.).

Jak założyć worek do podlewania na drzewo?

Worek montuje się bardzo łatwo, gdyż wystarczy owinąć go wokół podstawy pnia drzewa i zapiąć na zamek błyskawiczny. Następnie za pomocą węża ogrodowego napełnia się go wodą przez specjalny otwór, nalewając początkowo tylko część wody. Następnie worek stabilizuje się na podłożu za pomocą bocznych uchwytów i uzupełnia pozostałą ilością wody (uwaga: uchwyty nie służą do podwieszania worków ani ich transportowania po napełnieniu wodą, ale wyłącznie do stabilnego ustawienia na podłożu).

Worki stosuje się wyłącznie w okresie wegetacyjnym, zdejmując je z drzewa na zimę i przechowując w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu.

Polecamy też:

Jak często podlewać w ten sposób drzewa?

Jednorazowe nawodnienie drzewa za pomocą worka wystarcza na ok. tydzień, a dzięki zamkowi błyskawicznemu można połączyć ze sobą dwa worki, co jeszcze bardziej zwiększa ich wydajność.

Worki do podlewania krzewów i bylin

Ciekawostką jest też bardziej kompaktowa wersja worków nawadniających, mająca postać obwarzanka lub plastikowego koła ratunkowego, którą układa się na podłożu wokół drzewa (pojemność 50-70 l). Taki worek przeznaczony jest do nawadniania drzew niskopiennych oraz krzewów i bylin.

Zwykły ocet, który za kilka złotych kupimy w każdym sklepie spożywczym, może zastąpić chemiczne opryski, np. przeciw mszycom. Zobacz, do czego przyda się ocet w ogrodzie. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Oprysk z octu na mszyce i mrówki. Pomoże zwalczyć choroby i ...

Zalety worków do podlewania

Tak, jak większość rozwiązań technicznych, worki nawadniające mają swoje zalety, ale też i wady. Te pierwsze wydają się przeważać.

 • Dzięki workom można precyzyjnie nawadniać rośliny, gdyż woda stopniowo przenika przez małe otwory w głąb podłoża, nie rozlewając się na boki, co ogranicza jej straty.
 • Do wody można dodać dawkę nawozu płynnego, co pomaga skutecznie zasilić roślinę.
 • Kropelkowe nawadnianie dostarcza wodę bezpośrednio do podłoża, dzięki czemu drzewa nie są narażone na zamoczenie, jak podczas tradycyjnego podlewania, więc zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób grzybowych.
 • Podstawa worka nawadniającego osłania glebę wokół pnia drzewa, zabezpieczając ją przed nadmiernym parowaniem wody.
 • Worki pozwalają ograniczyć ręczne nawadnianie drzew, szczególnie ważne w przypadku świeżo posadzonych roślin, które są bardzo wrażliwe na suszę.
 • Worki są trwałe i nadają się do wielokrotnego użytku, więc w razie potrzeby można przenosić je z jednego drzewa na drugie.
 • Nie wymagają dodatkowego oprzyrządowania (np. dysz spryskujących, złączek, podłączenia do sieci wodociągowej), co znacznie ułatwia ich montaż.
 • Nie trzeba także mocować ich np. do palików, gdyż sama woda zapewnia ich odpowiednią stabilizację.
 • Worki niektórych producentów wykonane są z folii stabilizowanej na działanie promieni UV, co znacznie spowalnia ich degradację (wystarczają na 3-4 lata, podczas gdy inne worki wytrzymują okres 2-3 lat).

Sprawdź też:

Czy worki do podlewania mają jakieś wady?

Jak widać, worki nawadniające mają sporo zalet, ale nie są też pozbawione wad. Taki system nawadniania bardzo ułatwia korzeniom młodego drzewa pobieranie wody, dlatego nie są zmuszone do rozrastania się w głąb gleby w celu jej poszukiwania. Sprawia to, że się nie wzmacniają i pozostają w górnych warstwach podłoża, przez co w przyszłości drzewo staje się mniej odporne na suszę i bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne (np. mróz). Jest też kilka innych minusów, z których warto zdawać sobie sprawę.

 • Jeśli po wlaniu wody do worka temperatura w ciągu dnia mocno wzrośnie, woda w zbiorniku bardzo się nagrzeje, co może prowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego.
 • Woda wlewana do worków zawsze musi być czysta, inaczej otwory w dnie się pozapychają i nie będą spełniać swojego zadania.
 • Worki nawadniające wykonane są ze sztucznego tworzywa, wiec po zakończonym okresie użytkowania trafiają na wysypiska i przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska, co także nie jest bez znaczenia.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Worki do podlewania drzew i innych roślin. Sposób na oszczędność wody i skuteczne nawodnienie! Jak stosować tę metodę? - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna