Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WOŚP 2012 w całym regionie. Zobacz, co się będzie działo u nas

Tygodnik Grajewski
Zdjęcie archiwalne. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym na ulicach Grajewa kwestować będą wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zdjęcie archiwalne. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym na ulicach Grajewa kwestować będą wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tygodnik Grajewski
Przedstawiamy to, co będzie działo się w naszym regionie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny zagra z wielką pompą. Tematem finału będzie: "Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko".

Gdyby nie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, nie moglibyśmy tak skutecznie pomagać wcześniakom - mówi doc. Marek Szczepański, kierownik Kliniki Neonatologii UMB.

Dzięki orkiestrze nasza neonatologia jest na wysokim poziomie - dodaje doc. Szczepański. - Bo poza doskonałą kadrą, mamy też nowoczesny sprzęt, na który często bez pomocy fundacji oddziały nie mogłyby sobie pozwolić.

W białostockiej Klinice Neonatologii co roku przychodzi na świat ponad 200 wcześniaków. Są to np. dzieci, które rodzą się w 24. tygodniu ciąży, albo ważą po urodzeniu zaledwie 460 gram. Walka o ich życie i zdrowie często trwa bardzo długo, ale na pewno byłaby mniej skuteczna, gdyby nie sprzęt, jakim dysponuje klinika. Dzięki WOŚP trafił tu do tej pory m.in. respirator oscylacyjny, inkubator czy sprzęt do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodka (tzw. nCPAP). - Przydałyby się nam minimum dwa takie nowe aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania dzieci - mówi doc. Szczepański.

WOŚP chce teraz nie tylko doposażyć w nowoczesny sprzęt oddziały zajmujące się wcześniakami, ale też z pieniędzy z XX finału kupić pompy insulinowe dla kobiet w ciąży, chorujących na cukrzycę.

Ósmego stycznia minie już 20 lat od czasu, gdy dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w szpitalach zaczął pojawiać się nowoczesny sprzęt z charakterystycznym, czerwonym serduszkiem.
Ta jubileuszowa edycja wymaga zatem szczególnych przygotowań.

WOŚP 2012 Grajewo

W Grajewie czuwa nad wszystkim sztab WOŚP, który mieści się przy Miejskim Domu Kultury. Dołączył do niego także Szczuczyn i Wąsosz. XX edycja WOŚP odbędzie się pod hasłem "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowe dziecko, czyli na zakup urządzeń do ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet w ciąży z cukrzycą".

Kwesta na ulicach

Jak można pomóc? To proste. W niedzielę na ulice całej Polski wyjdą wolontariusze. W Grajewie, Szczuczynie i Wąsoszu wyjdzie 89 wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy z identyfikatorem i kolorową puszką. Kwesta odbywać się będzie w godzinach od 9 do 15.

- Dodatkowo o godzinie 11 w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się turniej piłki nożnej amatorów o puchar kierownika MOSiR- mówi Bogusława Rydzewska pracownik MDK.
Aukcje i koncerty w MDK

Po południu, o godz. 16 w sali widowiskowej MDK odbywać się będą aukcje, na których będzie można kupić naprawdę wyjątkowe gadżety.

Wylicytować będzie można m.in. kalendarz WOŚP, zestaw płyt, koszulkę WOŚP, książkę Jurka Owsiaka pt. "Róbta co chceta. Czyli z sercem jak na dłoni-20 lat grania", jednorazowy zestaw do udzielania pierwszej pomocy oraz plakat WOŚP.

Jednak to nie wszystkie prezenty, które będzie można wylicytować w niedzielnej aukcji. Będą to m.in.: kolacja z burmistrzem miasta Adamem Kiełczewskim, jego pióro, dwa karnety na tory bowlingowe w kręgielni w Ełku oraz profesjonalna sesja zdjęciowa.

Poza tym odbędą się również występy zespołów: ZR Tamburmajorki, ZPiT Grajewianie, Cirson z Białegostoku, Jack Flo, KBPS z Grajewa oraz Kozanostra.

Dołączą: Morsy i GRH

Do tegorocznej akcji dołączą także Grajewski Klub Morsów oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9. PSK z Grajewa. O godz. 12 w ośrodku wczasowym Bogusze mogą pojawić się wszystkie chętne osoby.

Czekać będzie na nich zabaa przy muzyce na żywo, wspólna kąpiel w lodowatej wodzie, przejażdżki historycznymi motocyklami, sauna, pyszna grochówka, bigos i ognisko z kiełbaskami, a także wiele innych atrakcji. Przy tak wspaniałej i wyjątkowej atmosferze, można będzie dołożyć swoją cegiełkę, wrzucając kilka symbolicznych groszy do puszki WOŚP.

Dochód z wielkiej orkiestry zostanie przekazany na zakup najnowocześniejszego sprzętu do ratowania życia wcześniaków i na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży chorych na cukrzycę.

Białystok, Supraśl

Przy okazji finału, 8 stycznia Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa "Kolejowe Podlasie" przygotowało wystawę zabytków i eksponatów związanych z kolejnictwem. Bilet wstępu to datek do puszki. Przy ul. Kolejowej 26 będzie można tego dnia w godz. 12-20 zobaczyć m.in. dwie tablice z fotografiami z motywami kolejowymi, wykonane w różnych latach przez fotoreporterów "Gazety Współczesnej".

W Białymstoku nie odbędzie się żadna impreza WOŚP. Najbliżej mieszkańcy będą mieli do Supraśla. Tam impreza zacznie się o godz. 12 występem supraskiego chóru. Potem na scenie można będzie zobaczyć grupy: Uliasha, Bik Bara Bum, Elizjum, Little Breaver, Polska B, Jacek Kleyff, Miąższ, Pogodno i Trulejbass. Osoby, które wolą klubowe klimaty mogą udać się do supraskiego Kina Jutrzenka, gdzie od godz. 12 zagrają m.in. Bajzel, Auricom, Edemski Live czy Obywatel NIP.

Mazury

Dziesiątki koncertów, zawody sportowe, przejażdżki szynobusem, ciekawe licytacje i tradycyjne światełko do nieba. Niedziela na Mazurach zapowiada się naprawdę gorąco.

Mazury na Orkiestrowej mapie reprezentować będzie Giżycko. To stąd obejrzymy wejścia na żywo w programach telewizji publicznej. Nic dziwnego, bo finał w żeglarskiej stolicy Polski zapowiada się naprawdę ciekawie. Mieszkańcy Giżycka będą bawić się w tutejszym centrum kultury, na lodowisku i w Gimnazjum nr 2.

W GCK od godz. 16.30 trwać będą pokazy tańca, koncerty zespołów ludowych i licytacje gadżetów WOŚP. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbywać się będzie od godz. 16 V Festiwal Sztuk Walki, a w Gimnazjum nr 2 - turniej tenisa stołowego.

Centrum giżyckich wydarzeń będzie natomiast miejskie lodowisko. To tam stać będzie WOŚP-owy bojer, odbędą się pokazy łyżwiarstwa, liczne zabawy i konkursy, a łyżwiarze, którzy pojawią się w karnawałowych przebraniach, wejdą na taflę za darmo.

W Piszu będziemy bawić się od godz. 14.30. W centrum kultury czekają nas występy zespołów, m.in. Black Side i Załoga dr. Bryga, skorzystamy z usług kosmetyczek, fryzjerów, stylistów.
Jednym z najciekawszych elementów będzie licytacja, na której będzie można wygrać... most dla pieszych.

- Oczywiście nie sprzedajemy mostu naprawdę, ale osoba, która wygra licytację przez rok będzie jego nieoficjalnym właścicielem. Przy moście znajdzie się odpowiednia tabliczka z nazwiskiem właściciela, datą i serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - mówi Katarzyna Sobiech, szefowa piskiego sztabu.

Sporo atrakcji czeka nas także w Gołdapi. Od godz. 10 do 14 będziemy śpiewać karaoke, piec chleb na ognisku, próbować grochówki i oglądać sprzęt wojskowy na placu Zwycięstwa.

W Domu Kultury od godz. 16.30 trwać będą występy taneczne i wokalne lokalnych grup oraz licytacje, a o godz. 17.30 zagra tam kapela Prekursor. O godz. 19.45 przeniesiemy się na plac, by obejrzeć pokaz tancerzy ognia. Natomiast o godz. 20.15 w Kotłowni czeka nas koncert formacji Reaktywacja, By Mistake i Sinhead. Dodatkowo od południa do godz. 20 wejdziemy na lodowisko wrzucając pieniądze do puszki WOŚP.

Centrum orzyskich wydarzeń będzie ogródek jordanowski. Czekają nas tam liczne koncerty, a na zakończenie lampiony puszczane w niebo. Dodatkowo w Okartowie i Dąbrówce odbędą się WOŚP-owe dyskoteki.

Bawić w niedzielę będzie się także Olecko. W programie imprezy tradycyjnie znajdą się występy zespołów, pokazy młodzieży ze szkoły muzycznej, licytacje, loteria fantowa oraz "Światełko do nieba".

Łomżyńskie

Jeśli nie wiesz jak zagospodarować swój czas w niedzielę, podpowiadamy - przyjdź na Halę Sportową przy ul. Księżnej Anny w Łomży. To właśnie tam odbędzie się tegoroczny łomżyński finał WOŚP.
Impreza startuje już o godz. 8

Od rana na ulicach naszego miasta spotkamy wolontariuszy z charakterystycznymi puszkami. Każdy, kto dorzuci do niej swój grosik dostanie nalepkę-serduszko - znak rozpoznawczy WOŚP. W Łomży i okolicach w akcji weźmie udział 180 wolontariuszy. Od rana do godz. 15 będzie można zajrzeć na Pchli Targ.

Kupimy na nim to, co inni mieszkańcy oddali do sztabu. Rzeczy można nadal przynosić, np. niechciane prezenty gwiazdkowe. O godz. 10 wystartuje I Łomżyński Bieg Narciarski, a następnie Bieg "Policz się z cukrzycą" - u nas pierwszy raz, a w kraju już 6.

Odbędzie się też licytacja ozdobnych biletów MPK, które przekazał prezydent miasta, Mieczysław Czerniawski. Zobaczymy też zjazdy linowe, małe muzeum historyczne skonstruowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej, pokazy samochodów terenowych. A wieczorem wystąpią dla nas m. in. Holy Water, Stasiek Wiszowaty z zespołem oraz grupy dziecięce i młodzieżowe.

- Zagrają z nami strażacy i policjanci - mówi Krzysztof Pyczot, szef łomżyńskiego sztabu.
Twierdzi też, że udział w akcji WOŚP-u to doskonała okazja, żeby pomóc innym i przy okazji bawić się na licznych imprezach kulturalnych i edukacyjnych. Jest to dobra nauka dla dzieci i młodzieży.
- Poza tym my czujemy się potrzebni, chcemy pomagać, a każdy finał w Łomży wypada coraz lepiej i podoba się mieszkańcom - dodaje.

Zambrów też zagra

Finał w Zambrowie organizuje sztab przy Miejskim Gimnazjum nr 1. Już w sobotę w szkolnej hali odbędzie się Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Niezrzeszonych, a następnego dnia Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza. Mieszkańcy będą także mogli spróbować gry w paintball. Imprezy te to jedynie część wszystkich atrakcji. Będzie się działo!

Suwalszczyzna

Na augustowskich ulicach zbiórka datków będzie prowadzona od godz. 9 do 20. A od godz. 14 w galerii Marion - koncerty i licytacje. Można będzie wylicytować m.in. bony na zakupy, albo srebrnego lokalnego dukata.

W Suwałkach, w sobotę odbędą się dyskoteki, dochód z których trafi na konto fundacji Owsiaka. Na zabawę zaprasza Fantasy Park i klub Corba przy ulicy Kościuszki.

Niedzielna kwesta rozpocznie się o godz. 8. Pieniądze zbierać będzie ok. 200 osób - młodzież, policjanci, urzędnicy i żołnierze. Od godz. 14 natomiast, w galerii Plaza odbędą się koncerty, pokazy i licytacja.

W tym roku datki przekaże też suwalska policja. Można będzie wylicytować kurs samoobrony dla czterech osób, albo zagrać w kręgle z funkcjonariuszami policji. - Na licytację przekażemy też gadżety, które podarował komendant - mówi Edyta Kimera, oficer prasowy suwalskiej komendy, która już w środę kwestowała w budynku policji.

Na Sejneńszczyźnie zbiórka prowadzona będzie w Krasnopolu, Gibach, Berżnikach i oczywiście w Sejnach. Wolontariuszy można będzie tam spotkać do godz. 14. Później sejnianie mogą przekazywać datki w ośrodku kultury.

My też pomagamy

"Gazeta Współczesna" przekazała do licytacji tablicę z archiwalnym zdjęciem, na którym jest Jurek Owsiak. Zdjęcie można było oglądać na wystawie z okazji naszego 60-lecia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna