MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrony niszczą plony. Czy za szkody wyrządzone przez ptaki rolnik dostanie odszkodowanie? Stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Za straty poniesione przez wrony i gawrony nie przysługuje ustawowe odszkodowanie ze Skarbu Państwa. Drogą do jego uzyskania może być natomiast powództwo cywilne.
Za straty poniesione przez wrony i gawrony nie przysługuje ustawowe odszkodowanie ze Skarbu Państwa. Drogą do jego uzyskania może być natomiast powództwo cywilne. pixabay.com/MabelAmber/zdjęcie ilustracyjne
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych podjął temat działań mających na celu uregulowanie wypłat odszkodowań z tytułu strat w plonach poniesionych przez ptaki, a konkretnie wrony i gawrony. Jak do sprawy odnosi się Ministerstwo Klimatu i Środowiska?

Gatunki chronione

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. o ochronie gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz. 2183) wskazuje m.in. wronę czarną i gawrona – osobniki poza obszarem administracyjnym miast jako zwierzęta objęte ścisłą ochroną gatunkową oraz wronę siwą i gawrona – osobniki w obszarze administracyjnym miast, jako zwierzęta objęte ochroną częściową. W odniesieniu do gatunków obowiązują zakazy, które reguluje paragraf 6 wspomnianego rozporządzenia.

Do wniosku KRIR odniosło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Niestety, rolnicy nie mogą spodziewać się od Państwa wypłat odszkodowań.

- Zgodnie z art. 126 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz.1098 ze zm.), Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez pięć gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową tj.: żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry. Ww. przepis nie wymienia żadnego gatunku należącego do rodziny krukowatych, a więc za szkody wyrządzone przez ww. gatunki ptaków nie przysługuje ustawowe odszkodowanie ze Skarbu Państwa. Drogą do uzyskania odszkodowania za powstałe w wyniku żerowania ptaków szkody może być natomiast powództwo cywilne – informuje resort w odpowiedzi.

To też może Cię zainteresować

Kto wyrządził szkody?

W przypadku wron i gawronów ciężko oszacować straty na polach uprawnych. Ptaki z rodziny krukowatych są ze sobą mylone, także częste rotacje stad i obecność gatunków nieżerujących na zasiewach utrudniają udowodnienie, że za szkodę odpowiada konkretny gatunek.

Rolnicy mogą walczyć o swoje

Warto podkreślić, że to, że gatunki objęte są ochroną nie uniemożliwia podejmowania kroków w walce o swoje prawa.

- Na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska, na wniosek podmiotów, w których interesie jest zminimalizowanie szkód, wydają zezwolenia m.in. na płoszenie i niepokojenie osobników gatunków objętych ochroną oraz na eliminację osobników gatunków objętych ochroną częściową – czytamy w komunikacie KRIR.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska może zezwolić na eliminację ptaków objętych ochroną ścisłą, z tym, że pozwolenie wydane jest po spełnieniu określonych wymagań, które nie mają charakteru nakazowego. Wnioskodawca może więc skorzystać z ewentualnej udzielonej derogacji w całości lub po części, nie ma jednak takiego obowiązku.

Źródło: KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna