Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wschodni Kongres Gospodarczy będzie okazją do poszukiwań dróg rozwoju

Maryla Pawlak-Żalikowska
Adam Walicki jest członkiem Rady Programowej WKG
Adam Walicki jest członkiem Rady Programowej WKG
Można oczekiwać, że podczas kongresu z ust reprezentantów rządu usłyszymy istotne propozycje i uzupełnienia do programów dla Polski Wschodniej - ocenia Adam Walicki, prezes Resursy Podlaskiej, członek Rady Programowej dwudniowej imprezy, która rusza 18 września.

Program kongresu jest bardo bogaty jak na dwa dni.
- Fakt. Obejmuje 30 sesji tematycznych. Będziemy rozmawiać o przyszłości tej części Europy, problemach infrastruktury i handlu ze Wschodem, nowoczesnych technologiach energetycznych i inteligentnych specjalizacjach. Każdy uczestnik kongresu będzie mógł wysłuchać ekspertów z kraju i zagranicy. Ta tematyka i ponadnarodowy wymiar kongresu to znak, że WKG może stać się jedną z najważniejszych dorocznych debat gospodarczych w naszym kraju. Trzeba podkreślić, że żadna ze stolic województw Polski Wschodniej nie organizuje wydarzenia takiej rangi. Głównym pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Grupa PTWP, ale przypomnieć należy, że w Białymstoku w minionych latach odbyły się już dwie znaczące konferencje ph. "Prawdziwa Europa Regionów a rozwój Polski Wschodniej".

Sądzi Pan, że debaty mogą wnieść nową jakość w rozwój regionu?
- WKG to przede wszystkim możliwość nawiązania różnorodnych kontaktów miedzy krajowymi i zagranicznymi partnerami. To okazja do zainicjowane nowych idei, które w perspektywie wzmocnią współpracę między województwami Polski Wschodniej. Nie ukrywam, że oczekuję także, że podczas imprezy z ust reprezentantów rządu usłyszymy istotne propozycje i uzupełnienia do programów dla Polski Wschodniej.
Jednym z celów Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest też przedstawienie potencjału gospodarczego tej części Polski jako mostu między Wschodem i Zachodem Europy. Budowanie tych mostów to debaty z udziałem przedstawicieli Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i innych krajów.
To potrzebna kontynuacja poprzednich spotkań.

Impreza kosztuje blisko milion zł. Warto go wydać?
- Duże eventy biznesowe stały się we współczesnym świecie codziennością. Przynoszą nowe idee, pozwalają na budowę marki miasta. Ich skala, i wymiar jest zawsze pochodną zaangażowanych w przedsięwzięcie pieniędzy. Sądzę, że warto poczekać na efekty kongresu i wtedy go ocenimy.
Chciałbym podkreślić, że partnerami kongresu są wielkie koncerny i znakomite firmy. To też jest potwierdzenie zaufania do całego przedsięwzięcia.

Które sesje zaplanowane na kongres są według Pana najważniejsze?
- W mojej ocenie każda zapowiedziana debata ma swoją merytoryczną specyfikę. Podstawowe pytanie wiąże się z przyszłością Europy i perspektywami Unii Europejskiej. W dobie globalnych wyzwań musimy bardzo intensywnie poszukiwać rozwiązań łączących interesy i moderujących istniejące napięcia. To nie jest czas na spory.
Bardzo interesująco wyglądają zapowiedzi debat dotyczących instrumentów rozwoju Polski Wschodniej, wsparcia inwestycji czy też rozwoju infrastruktury w nowej perspektywie finansowej UE. Myślę, że każdy uczestnik kongresu znajdzie w programie to, co jest istotne dla przedsiębiorcy, samorządowca, czy naukowca.

Więcej informacji na temat Wschodniego Kongresu Gospodarczego na:**www.wschodnikongres.eu**

Udział w kongresie jest bezpłatny. Bezwzględnym warunkiem, który umożliwi udział w kongresie, jest dokonanie rejestracji do 12 września:**www.ptwp.pl**

WYMIANA OPINII I DOŚWIADCZEŃ
Największa debata o rozwoju gospodarczym i relacjach ekonomicznych Polski Wschodniej oraz Wschodu i Zachodu Europy rozpocznie się już 18 września w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

W dwudniowym wydarzeniu weźmie udział blisko tysiąc gości ze świata biznesu, samorządu i nauki. Polski rząd reprezentować będą w debatach m.in.: Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki RP oraz Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju RP. W panelu dyskusyjnym "Nowoczesna granica - wsparcie dla wymiany handlowej ze Wschodem" udział weźmie Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów RP i Szef Służby Celnej oraz Anatoliy Makarenko, prezes Państwowej Służby Celnej Ukrainy i Antanas Śipavićius, dyrektor generalny Departamentu Cła Republiki Litwy Litewskiego Urzędu Celnego. Na Wschodnim Kongresie Gospodarczym wiedzą i doświadczeniem dzielić się będą również przedstawiciele świata biznesu,m.in.: Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte Business Consulting, Dariusz Blocher, prezes, dyrektor generalny Budimex, Roman Jagieliński, prezes Grupy Producentów Owoców Roja, Dariusz Kacprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Krzysztof Sadowski, prezes ENEA Wytwarzanie, Dariusz Sapiński, prezes SM Mlekovita oraz Arturas Vilimas, prezes LitPol Link.
Więcej informacji nawww.wspolczesna.pl/biznes

Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna