MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo: żubry, rysie i wilki [odc. 10 – Białowieski Park Narodowy]

redakcja
Opuszczamy gościnne województwo lubelskie, aby udać się dalszą trasą Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. A następnym miejscem, gdzie warto się zatrzymać, jest kolejne rowerowe królestwo, jedno z dwunastu na trasie nazwane: Puszcza Białowieska i Knyszyńska. Zapraszamy do Białowieży, stolicy żubrów.

Białowieski Park Narodowy to najstarszy park w Polsce i niemal cudem jest fakt, że udało się tu uratować populację żubra. Dziś turyści z całej Polski przyjeżdżają tutaj, aby zobaczyć te piękne zwierzęta i oglądać niesamowitą, dziką przyrodę. Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej - ostatni na niżu Europy las naturalny o charakterze pierwotnym, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych. Charakteryzuje się on dużą różnorodnością biologiczną. W białowieskim parku występuje 809 gatunków roślin naczyniowych, ponad 3 tysiące gatunków roślin zarodnikowych i grzybów, prawie 200 gatunków mchów i 283 gatunki porostów. Stwierdzono tutaj ponad 8 tysięcy gatunków bezkręgowców, około 120 gatunków ptaków lęgowych oraz 52 gatunki ssaków. Stare, pierwotne drzewostany Białowieskiego Parku Narodowego wyróżniają się obfitością martwego drewna w różnych stadiach rozkładu i obecnością gatunków typowych dla lasów naturalnych. Białowieski Park Narodowy jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa. Stanowi też najważniejszą – centralną strefę Rezerwatu Biosfery Białowieża.

Sama Białowieża oferuje znakomitą bazę noclegową, począwszy od tanich kwater, po kilka wysokiej klasy hoteli z basenami i spa, więc każdy rowerzysta, i ten oszczędny, i ten zasobny, na pewno znajdą tutaj coś dla siebie. W Białowieży nie tylko znajdziemy wygodny nocleg, ale także zjemy znakomite śniadanie, obiady i kolacje, bo wszędzie tutaj karmią znakomicie. Po śniadaniu, a może i wizycie w hotelowym basenie, warto udać się do parku. Wszystkie szlaki udostępnione w Białowieskim Parku Narodowym można przemierzać pieszo, ale i rowerem, chociaż w tym drugim przypadku pojedziemy tylko po wyznaczonych turystycznych szlakach rowerowych: czarnym oraz zielonym. Na odcinkach szlaków pieszych „Wilczy Szlak" oraz „Wokół Uroczyska Głuszec", które są jednocześnie szlakami rowerowymi pierwszeństwo ma turysta pieszy.

Wjazd rowerem do najcenniejszej przyrodniczo części parku, czyli dawnego Rezerwatu Ścisłego możliwy jest wyłącznie za zezwoleniem Dyrektora Parku, po wynajęciu licencjonowanego na BPN przewodnika i uiszczeniu stosownej opłaty.
Ale samego żubra można już zobaczyć w Rezerwacie Pokazowym, aczkolwiek czasem nie jest to łatwe, bo zadbane, rozleniwione i rozpieszczone sławą zwierzęta, w upalne dni leżą sobie w cieniu drzew, a wcale nie spieszą się do tego, żeby zapozować choćby do zdjęcia. Ale jeśli nie żubry, to zapozują nam jelenie, bociany, czasem wyjrzy ze swojej zagrody ryś, a na pewno przepięknie wyjdzie na zdjęciu oswojony wilk Dino. Dino najchętniej opuściłby swoje ogrodzenie i bawił się z każdym turystą. Reaguje na swoje imię, macha ogonem z radości, widząc każdego gościa, aż by się go chciało pogłaskać.

Z Białowieży warto udać się trasą Green Velo sześć kilometrów dalej, drogą na Budy, aby po drodze zobaczyć Szlak Dębów Królewskich, wspaniałych, wysokich drzew, między którymi wybudowano nawet specjalne ścieżkę dla pieszych turystów. Na początku tej ścieżki znajduje się także kolejne Miejsce Obsługi Rowerzystów, można więc tutaj zostawić rower przypięty do stojaka i pospacerować między dębami.

A stąd już tylko krok do samej Budy, gdzie powstał prywatny skansen Sioło Budy. Tu również można dobrze zjeść i przenocować w klimatycznych domach. Rowerzyści są tu przyjmowani ze szczególnymi honorami, bo Sioło Budy otrzymało certyfikat Miejsca Przyjaznego Rowerzystom. Takich miejsc na całej trasie Green Velo jest około… dziewięciuset.
Więcej informacji o Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo na www.greenvelo.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo: żubry, rysie i wilki [odc. 10 – Białowieski Park Narodowy] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna