Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wschodnie podziały

Ewa Sznejder, ask
- Uczelnia ma przygotowane plany, m. in. budowy siedziby i campusu - mówi Ewa Zawłocka, rzecznik PWSIiP.
- Uczelnia ma przygotowane plany, m. in. budowy siedziby i campusu - mówi Ewa Zawłocka, rzecznik PWSIiP. Katarzyna Patalan
Łomża. Z unijnego programu Polska Wschód Łomża dostanie mniej funduszy niż znacznie mniejsze miejscowości, np. Zambrów czy Kolno. Wszystkie projekty samorządu miejskiego zostały odrzucone. Pieniądze ma uzyskać na rozwój tylko Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości.

Program Rozwoju Polski Wschodniej to gigantyczne fundusze, które mają pomóc w tym, aby uboższe regiony "zza Wisły“ dorównały do bogatszych sąsiadów. Do pięciu wschodnich województw, w tym podlaskiego, w latach 2007-13 ma trafić ok. 2,2 mld Euro! To okazja, która już się nie powtórzy. Tymczasem skuteczność w pozyskiwaniu pieniędzy wykazały tym razem mniejsze samorządy. Więcej zyskają na programie Wschód Kolno, Zambrów, Szczuczyn czy Stawiski niż Łomża. Sporo zgarnie też Białystok.
Prezydent protestuje
Samorząd Łomży do programu Wschód złożył 12 wniosków, w sumie na ponad 170 mln zł. Do dofinansowania zakwalifikowany został tylko projekt Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży dotyczący rozwoju infrastruktury uczelni, m.in. stworzenia laboratorium przetwórstwa rolno-spożywczego. To zaskoczenie dla samorządowców. Do tej pory skuteczni w zabieganiu o fundusze unijne, pierwszy rok ponoszą fiasko (kolejne z rzędu, bo w budżecie jest w tym roku wyjątkowo mało zaplanowanych pieniędzy z Unii).
- Nie dostaliśmy żadnego uzasadnienia, żadnych konkretnych kryteriów - podkreśla Jerzy Brzeziński, prezydent Łomży. - Dlatego będę składał odwołanie. Poza tym wszystkie projekty będziemy składali do innych programów unijnych.
Zdaniem prezydenta najważniejszy ze złożonych wniosków dotyczył modernizacji układu komunikacyjnego miasta i okolic. Urzędnicy chcieli więcej dróg przystosować do ruchu ciężkiego, aby usprawnić tranzyt tirów. Teraz mogą one jeździć praktycznie tylko jedną ulicą.
Poza wnioskami "drogowymi" Łomża złożyła też te, dotyczące budowy campusu i hali sportowej dla Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, modernizacji stadionu miejskiego i hali targowej, budowy parku naukowo-technologicznego i sieci teleinformatycznych, budowy ścieżek rowerowych, organizacji imprez kulturalnych i opracowania strategii promocji turystycznej Łomży.
Radość w regionie
Pieniądze pójdą, m. in. na budowę obwodnic Stawisk i Szczuczyna.
- To bardzo dobre posunięcie - chwali Marek Waszkiewicz, burmistrz Stawisk. - To ruchliwa trasa, dzieci chodzą tędy do szkoły, a kierowcy jeżdżą różnie.
Burmistrz podkreśla, że obwodnica z pewnością będzie miała dogodny zjazd do miasta, a dzięki niej ograniczy się ruch samochodów, szczególnie tirów, które wioząc ciężkie ładunki niszczą nie tylko nawierzchnię drogi, ale też położone przy niej budynki.
Najbardziej cieszą jednak inwestycje, które przyczynią się do stworzenia nowych miejsc pracy. Tak z pewnością będzie w Kolnie, gdzie 30 ha łąk i pól położonych na obrzeżach miasta, już wkrótce stanie się atrakcyjnym terenem dla inwestorów. Wszytko dzięki ponad 10 mln zł z programu "Wschód“.
- To ogromna szansa dla miasta. Może wreszcie uda się ściągnąć inwestorów, którzy do tej pory nie mieli po prostu gdzie prowadzić swojej działalności - mówi Andrzej Duda, burmistrz Kolna. - Z tego m.in. powodu jedna z firm przeniosła swą działalność w okolice Pisza. A z budżetu miasta do tej ogromnej, rozpisanej na lata inwestycji, dołożymy tylko 2 mln zł.
Podobnie w Zambrowie samorząd uzbroi 20 ha nieruchomości w dzielnicy przemysłowej, którymi już jest zainteresowany zagraniczny inwestor. Będzie kontynuował też potężne przedsięwzięcie z lat poprzednich - rozbudowę Parku Przemysłowego. s

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna