Wsparcie osób chorych i niesamodzielnych

red
Sylwia Pierścieniak z MOPR w Białymstoku
Sylwia Pierścieniak z MOPR w Białymstoku Andrzej Zgiet
Udostępnij:
Na pytania Czytelników odpowiada Sylwia Pierścieniak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

Zmarła moja mama, która opiekowała się chorą 80-letnią siostrą. Jako osoba pracująca nie mam możliwości częstego odwiedzania ciotki. Co mogę w tej sytuacji zrobić?

W Białymstoku jest wiele sposobów pomocy takim osobom jak Pani ciocia. Najwięcej możliwości ma Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Możemy zaproponować szeroki wachlarz działań, jednak na początku postaramy się wspomóc Pani ciocię w miejscu jej zamieszkania. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będą usługi opiekuńcze. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, osobie wymagającej pomocy innych osób może zostać przyznana pomoc w formie usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania osoby potrzebującej pomocy. W takim przypadku, do osoby starszej, która już nie jest w pełni sprawna, będzie przychodzić wykwalifikowana opiekunka. Jej zadaniem będzie pomoc w codziennych czynnościach, począwszy od domowych porządków aż po niezbędne zakupy leków, żywności i innych potrzebnych artykułów. Dzięki takiej osobie Pani ciotka będzie mogła otrzymać fachowe wsparcie.

Jednak, aby otrzymać taką pomoc, należy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Malmeda 8 albo do Zespołu Pracowników Socjalnych. Wykaz zespołów oraz obszar ich działania można znaleźć na stronie internetowej MOPR - www.mopr.białystok.pl w zakładce „Zespoły Pracowników Socjalnych”. W trakcie rozmowy pracownik ośrodka udzieli szczegółowych informacji odnośnie procedury przyznawania takich usług oraz poinformuje o niezbędnych dokumentach, które należy dostarczyć.

Tato ma 80 lat i diagnoza lekarska jest jasna - choroba Alzheimera. Jestem osobą pracującą. Czy Miasto Białystok może zapewnić dzienny pobyt osobie z tym schorzeniem?

Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku ul. Baranowickiej 203 świadczy w godzinach 7-17 specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z chorobą Alzheimera. W trakcie pobytu zapewnione jest również wyżywienie.

Osoby zainteresowane tą formą pomocy mogą ubiegać się o jej przyznanie, składając wniosek do właściwego - ze względu zamieszkania - Zespołu Pracowników Socjalnych MOPR w Białymstoku lub w samym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie, potwierdzające rozpoznanie choroby Alzheimera, uzasadniające potrzebę korzystania z usług. W ramach postępowania pracownik socjalny przeprowadza rodzinny wywiad środowiskowy, a po zgromadzeniu dokumentacji wydawana jest decyzja administracyjna. Usługi te są odpłatne, przy czym kwota opłaty zależy od dochodu osoby bądź rodziny ubiegającej się o pomoc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie