MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie osób chorych i niesamodzielnych

red
Sylwia Pierścieniak z MOPR w Białymstoku
Sylwia Pierścieniak z MOPR w Białymstoku Andrzej Zgiet
Na pytania Czytelników odpowiada Sylwia Pierścieniak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

Zmarła moja mama, która opiekowała się chorą 80-letnią siostrą. Jako osoba pracująca nie mam możliwości częstego odwiedzania ciotki. Co mogę w tej sytuacji zrobić?

W Białymstoku jest wiele sposobów pomocy takim osobom jak Pani ciocia. Najwięcej możliwości ma Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Możemy zaproponować szeroki wachlarz działań, jednak na początku postaramy się wspomóc Pani ciocię w miejscu jej zamieszkania. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będą usługi opiekuńcze. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, osobie wymagającej pomocy innych osób może zostać przyznana pomoc w formie usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania osoby potrzebującej pomocy. W takim przypadku, do osoby starszej, która już nie jest w pełni sprawna, będzie przychodzić wykwalifikowana opiekunka. Jej zadaniem będzie pomoc w codziennych czynnościach, począwszy od domowych porządków aż po niezbędne zakupy leków, żywności i innych potrzebnych artykułów. Dzięki takiej osobie Pani ciotka będzie mogła otrzymać fachowe wsparcie.

Jednak, aby otrzymać taką pomoc, należy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Malmeda 8 albo do Zespołu Pracowników Socjalnych. Wykaz zespołów oraz obszar ich działania można znaleźć na stronie internetowej MOPR - www.mopr.białystok.pl w zakładce „Zespoły Pracowników Socjalnych”. W trakcie rozmowy pracownik ośrodka udzieli szczegółowych informacji odnośnie procedury przyznawania takich usług oraz poinformuje o niezbędnych dokumentach, które należy dostarczyć.

Tato ma 80 lat i diagnoza lekarska jest jasna - choroba Alzheimera. Jestem osobą pracującą. Czy Miasto Białystok może zapewnić dzienny pobyt osobie z tym schorzeniem?

Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku ul. Baranowickiej 203 świadczy w godzinach 7-17 specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z chorobą Alzheimera. W trakcie pobytu zapewnione jest również wyżywienie.

Osoby zainteresowane tą formą pomocy mogą ubiegać się o jej przyznanie, składając wniosek do właściwego - ze względu zamieszkania - Zespołu Pracowników Socjalnych MOPR w Białymstoku lub w samym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie, potwierdzające rozpoznanie choroby Alzheimera, uzasadniające potrzebę korzystania z usług. W ramach postępowania pracownik socjalny przeprowadza rodzinny wywiad środowiskowy, a po zgromadzeniu dokumentacji wydawana jest decyzja administracyjna. Usługi te są odpłatne, przy czym kwota opłaty zależy od dochodu osoby bądź rodziny ubiegającej się o pomoc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna