Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współcześni komturowie ratują warownie

(bieb)
Przyszłość starych krzyżackich zamków zależy od ambicji i grubości portfeli nowych właścicieli.
Szymbark
Szymbark

Szymbark

Zadziwiająco szybko zmienia swój wizerunek pokrzyżacki zamek w Giżycku. Są duże szanse, że tak samo szybko odzyska swój blask krzyżacka warownia w Ełku. Popadające w ruinę zabytki czekały całe dziesięciolecia na nowego właściciela. Tym, które leżą na uboczu szlaków turystycznych, grozi dalszy proces dewastacji. Smętny widok przedstawia choćby gigantyczna budowla w Szymbarku. Nie znalazł się tam jeszcze współczesny komtur.

Prywatne ręce wymuszają pośpiech, bo inwestorom zależy na szybkim odzyskaniu pieniędzy włożonych w modernizację zamku.

- Ależ tempo! W kilka tygodni z ruin powstał prawdziwy zamek. Trochę zgrzytają tu pustaki i betonowe bloczki obok starej architektury, ale koniec będzie efektowny - chwalą tempo prac mieszkańcy Giżycka.

Warownia już w przyszłym roku stanie się luksusowym hotelem. Ruinę we władanie wzięła spółka "Zamek Giżycki". Właściciele dali sobie tylko rok na skończenie inwestycji. Hotel będzie czynny już w przyszłym roku.

Dawniej ten zamek był siedzibą prokuratora zakonnego. W 1525 r. do zamku przybył starosta książęcy i urządził w nim rezydencję. Warownię częściowo rozebrano w XIX wieku, a dzieła zniszczenia dokonały czasy PRL.

Tylko dwa lata ma na odbudowanie warowni Piotr Basiewicz, nabywca zamku w Ełku. Tu też powstanie ekskluzywny hotel. Takie same tempo prac narzucił sobie Andrzej Dowgiałło, który już prowadzi ogromny hotel na zamku w Rynie.

W naszych podróżach trafiliśmy na smętne resztki pokrzyżackich warowni na Mazurach. To w czasach współczesnych całkowicie zniknęły z powierzchni ziemi ostatki zamku w Piszu. Takich przykładów jest więcej.

Niesamowite wrażenie robi ogromna warownia w Szymbarku. Był to największy po Malborku zamek i takim jest do dziś. Dawną siedzibę kapituły pomezańskiej zrujnowała Armia Czerwona, a w 1946 r. nieznani sprawcy spalili centralny zamek za murami obronnymi. Obecnie te trwałe ruiny mają właściciela, który jednak zostawił mury własnemu losowi. Rzadko kto tam zagląda, bo warownia leży na uboczu szlaku krzyżackich zamków.

- Aż żal patrzeć. To piękna budowla, jakich próżno szukać w całej Polsce - stwierdziła napotkana w Szymbarku fanka średniowiecznej architektury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna