Wspólna modlitwa tuż przy granicy
Wyjątkowe wydarzenie, jakim była wspólna modlitwa żołnierzy WOT oraz wiernych przygranicznej parafii, odbyło się w cerkwi św. Apostoła Jana Teologa w Mostowlanach. Było to pierwsze tego typu nabożeństwo. Cerkiew w Mostowlanach jest położona około 200 metrów od rzeki Świsłocz, która stanowi granicę polsko-białoruską.
Niedzielne nabożeństwo sprawował ks. ppor. dr Paweł Filinowicz – prawosławny kapelan 14. Batalionu Lekkiej Piechoty w Hajnówce. W swoim kazaniu nawiązał do postaci św. Grzegorza Palamasa, którego pamięć Cerkiew prawosławna czci w drugą niedzielę Wielkiego Postu. Odniósł się również do żołnierzy, którzy od dłuższego czasu stacjonują na terenie przygranicznej parafii w Mostowlanach, broniąc granic naszej ojczyzny.
Żołnierze i parafianie na wspólnej modlitwie
Podczas Boskiej Liturgii wznoszono żarliwe modlitwy o pokój na Ukrainie, a także o szybki powrót do zdrowia Metropolity Sawy oraz przebywającego w szpitalu ks. Sławomira Jakimiuka, proboszcza parafii w Mostowlanach.
Wspólna Boska Liturgia dla żołnierzy odprawiona została z błogosławieństwa:
- Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego,
- abp-a Jerzego, Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego.
Zobacz także: Święto "apostoła miłości" w Mostowlanach nad Świsłoczą
W nabożeństwie uczestniczyli również nasi bracia, żołnierze wyznania rzymskokatolickiego, którym po zakończeniu Boskiej Liturgii ks. Paweł opowiedział o prawosławiu i tradycjach terenów przygranicznych. Obecny był również Wójt Gminy Gródek Wiesław Kulesza. Wszyscy zebrani wyrazili wspólną chęć kontynuowania nabożeństw dla żołnierzy w cerkwi w Mostowlanach w przyszłości.
Źródło cerkiew.pl: Wspólna modlitwa w Mostowlanach
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?