Placówka przygotowała też bezpłatne bilety dla Ukraińców. To działania w ramach programu „Wspólne dziedzictwo wolności. Razem dla Ukrainy”, który został w poniedziałek zainaugurowany podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Muzeum. Udział w niej wzięli zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński, dyrektor muzeum Wojciech Śleszyński i Anastazja Michno, psycholog i trenerka personalna z Charkowa w Ukrainie.
Białystok gości uchodźców z Ukrainy. Jest u nas już kilkaset osób, które uciekły przed wojną
Aleksandra Michno przez lata pracowała z młodzieżą. Uczyła komunikacji, kreatywności, radzenia sobie w nowych warunkach, podpowiadała sposoby na jak najbardziej bezproblemowe zaadaptowanie się w nowym miejscu czy nowej rzeczywistości. Dziś wiedzę i doświadczenie zdobyte w Ukrainie wykorzystuje w Białymstoku – również pomagając swoim rodakom. To właśnie ona we współpracy z białostockim Muzeum Sybiru opracowała specjalny program cyklu zajęć terapeutycznych, na które już wkrótce będą zapraszani młodzi ludzie, którzy do Białegostoku uciekli po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. W ostatnich zajęciach z cyklu będą uczestniczyć również polscy uczniowie.
Jak zapewnia Wojciech Śleszyński, scenariusze tych zajęć będą bezpłatnie udostępniane wszystkim chętnym placówkom pracującym z młodzieżą w całej Polsce.
Oprócz tego, Muzeum oferuje bezpłatne wejściówki na zwiedzanie wszystkim Ukraińcom. Działania te finansowo wspomaga miasto. Jak zapowiedział prezydent Tuchliński, zostanie na nie przekazana również nagroda Podlaskiej Marki Roku, którą w ubiegłym tygodniu kapituła w jednej z kategorii przyznała właśnie Muzeum Sybiru.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?