MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólny apel różnych środowisk o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przedstawiciele różnych środowisk namawiali Podlasian, by 26 maja wzieli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego
W kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przedstawiciele różnych środowisk namawiali Podlasian, by 26 maja wzieli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego Fot. Małgorzata Sawicka/Wrota Podlasia
O udział w głosowaniu 26 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego namawiają Podlasian przedstawiciele różnych środowisk. - Wspólnie zadbajmy o to, by reprezentacja nie tylko naszego regionu, ale i kraju była silna i przygotowana, by walczyć o interesy naszego kraju – stwierdził marszałek województwa Artur Kosicki.

W kampusie Uniwersytetu w Białymstoku spotkali się reprezentanci władz województwa, świata nauki, biznesu i studentów. Miejsce nie było przypadkowe.

Kampus, jak przypomniał rektor UwB prof. Robert Ciborowski, powstał właśnie dzięki funduszom unijnym (na jego budowę uczelnia pozyskała z UE prawie ćwierć miliarda złotych). Dodał, że dzieki unijnemu wsparciu uniwersytet zrealizował też wiele innych projektów, np. znacznie rozszerzyła wymianę studencką.
– Chodzi też o zdobywanie środków unijnych, dzięki którym uczelnie mogą się rozwijać i być w głównym nurcie europejskim – dodał rektor UwB.

Wiosna chce wiedzieć, ile użytków rolnych otrzymał od państwa Kościół Katolicki

– Naszym obowiązkiem jest podejmować wszelkie działania, aby zachęcić Podlasian do udziału w wyborach – dodał marszałek Artur Kosicki.
Jak poinformował, napisał też specjalny list (wkrótce trafi do skrzynek w całym regionie), w którym zachęca do udziału w głosowaniu. Zapewnił, że nie sugeruje w nim na kogo mieszkańcy mają głosować. – Niech robią to tak, jak uznają za stosowne – podkreślił marszałek Kosicki.

Dodajmy, że udział w wyborach do PE apelowali także: przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego Bogdan Zieliński czy przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego Grzegorz Jakuć, dyrektorka BCo Magdalena Borkowska, przedstawiciel podlaskich przedsiębiorców Wojciech Strzałkowski, studentka Uwb Justyna Zalesko z Erasmus Student Network, studiująca w Białymstoku Heta Santamäki z Finlandiientka, która zapowiedziała, że będzie głosowała w konsulacie w Warszawie oraz rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.

* * *
Pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w Polsce w 2004 roku. Tegoroczne głosowanie będzie czwartym od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wybory odbywają się co 5 lat. W dotychczasowych wyborach frekwencja w okręgu nr 3, który obejmuje województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie była najniższa w kraju. Średnia dla Polski w 2014 r. to 23,8 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna