Wspólny apel różnych środowisk o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przedstawiciele różnych środowisk namawiali Podlasian, by 26 maja wzieli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego
W kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przedstawiciele różnych środowisk namawiali Podlasian, by 26 maja wzieli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego Fot. Małgorzata Sawicka/Wrota Podlasia
O udział w głosowaniu 26 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego namawiają Podlasian przedstawiciele różnych środowisk. - Wspólnie zadbajmy o to, by reprezentacja nie tylko naszego regionu, ale i kraju była silna i przygotowana, by walczyć o interesy naszego kraju – stwierdził marszałek województwa Artur Kosicki.

W kampusie Uniwersytetu w Białymstoku spotkali się reprezentanci władz województwa, świata nauki, biznesu i studentów. Miejsce nie było przypadkowe.

Kampus, jak przypomniał rektor UwB prof. Robert Ciborowski, powstał właśnie dzięki funduszom unijnym (na jego budowę uczelnia pozyskała z UE prawie ćwierć miliarda złotych). Dodał, że dzieki unijnemu wsparciu uniwersytet zrealizował też wiele innych projektów, np. znacznie rozszerzyła wymianę studencką.
– Chodzi też o zdobywanie środków unijnych, dzięki którym uczelnie mogą się rozwijać i być w głównym nurcie europejskim – dodał rektor UwB.

Wiosna chce wiedzieć, ile użytków rolnych otrzymał od państwa Kościół Katolicki

– Naszym obowiązkiem jest podejmować wszelkie działania, aby zachęcić Podlasian do udziału w wyborach – dodał marszałek Artur Kosicki.
Jak poinformował, napisał też specjalny list (wkrótce trafi do skrzynek w całym regionie), w którym zachęca do udziału w głosowaniu. Zapewnił, że nie sugeruje w nim na kogo mieszkańcy mają głosować. – Niech robią to tak, jak uznają za stosowne – podkreślił marszałek Kosicki.

Dodajmy, że udział w wyborach do PE apelowali także: przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego Bogdan Zieliński czy przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego Grzegorz Jakuć, dyrektorka BCo Magdalena Borkowska, przedstawiciel podlaskich przedsiębiorców Wojciech Strzałkowski, studentka Uwb Justyna Zalesko z Erasmus Student Network, studiująca w Białymstoku Heta Santamäki z Finlandiientka, która zapowiedziała, że będzie głosowała w konsulacie w Warszawie oraz rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.

* * *
Pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w Polsce w 2004 roku. Tegoroczne głosowanie będzie czwartym od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wybory odbywają się co 5 lat. W dotychczasowych wyborach frekwencja w okręgu nr 3, który obejmuje województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie była najniższa w kraju. Średnia dla Polski w 2014 r. to 23,8 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie