Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszawica. Wstydliwy i swędzący problem

kow
sxc.hu
Wszawica uważana była za chorobę lat minionych, jednak to ciągle aktualny problem na Warmii i Mazurach.

O takich przypadkach pielęgniarki szkolne dowiadują się jednak tylko wtedy, gdy pasożyty zaatakują dzieci w klasie i problem zgłoszą im rodzice lub wychowawcy. Obowiązkowych przeglądów skóry głowy w szkołach nie ma już od wielu lat.

Sanepid również ma związane ręce. - Dawniej wszawica była wpisana na listę chorób zakaźnych. Pracownicy sanepidu mieli wówczas większe uprawnienia w walce z tym swędzącym problemem. Teraz wszawicy na tej liście już nie ma. Ale problem nie zniknął, ciągle docierają do nas sygnały o tej chorobie, ale w obecnej sytuacji prawnej jesteśmy bezradni - informuje Jacek Szydłowski, kierownik oddziału higieny dzieci i młodzieży w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. - Możemy jedynie edukować dzieci i ich rodziców - dodaje.

Niewiele mogą również zrobić dyrektorzy placówek. Od kilku lat, aby sprawdzić skórę głowy dziecku, potrzebna jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna, a także odpowiednie warunki. Pielęgniarka badanie musi przeprowadzić indywidualnie w gabinecie. O pasożytach powinna zawiadomić rodziców i dyrektora. Dziecko na czas leczenia nie powinno chodzić do szkoły, jednak z tym bywa różnie.

- Nikt nie może uczniowi zabronić przychodzenia do szkoły. Jednak muszę przyznać, że minęły już czasy, kiedy wszystkie dzieci w klasie miały wszy. Teraz problem ten dotyka w większości pojedyncze osoby - tłumaczy Jacek Szydłowski.

Co zrobić, aby zapobiec pasożytom ? Przede wszystkim należy związywać długie włosy oraz codziennie je szczotkować. Ważne, aby używać tylko swoich przyborów higienicznych do pielęgnacji włosów. Nie należy zapominać także o myciu głowy, przynajmniej raz w tygodniu. Warto również systematycznie sprawdzać czystość głowy i włosów. Najczęściej pasożytami zarażają się dzieci w szkołach lub przedszkolach, ale również w czasie wakacji, np. podczas pobytu na obozie.

- Wcześniej problem ten często dotykał dzieci z rodzin patologicznych. Jednak zarazić może się każdy, dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz edukacja, także w szkołach. To bardzo wstydliwa choroba i żałuję, że sanepid nie ma już nad tym kontroli - mówi kierownik.

Jeśli zauważymy u naszego dziecka pasożyty, należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują wszy. Jednak leczeniu musi poddać się cała rodzina.

Warto powiadomić o tym wychowawczynię klasy lub pielęgniarkę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna