MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020. Kto zostanie prezydentem RP? II tura 12 lipca. Zasady głosowania, frekwencja, relacja z gmin w woj. podlaskim. RELACJA ONLINE

OPRAC.: Tomasz Maleta
Głosowanie w II turze wyborów prezydenckich w Białymstoku w lokalu przy ul. Ciepłej
Głosowanie w II turze wyborów prezydenckich w Białymstoku w lokalu przy ul. Ciepłej Tomasz Maleta
W niedzielę, 12 lipca, w II turze wyborów 30 mln Polaków wybiera prezydenta RP. Lokale obwodowych komisji wyborczych zostały otwarte od godz. 7. Głosowanie potrawa do godziny 21. Jeszcze przed jego rozpoczęciem ustawiły się kolejki wyborców. Tak było w Białymstoku przy ul. Ciepłej. Trwa nasza wyborcza transmisja online. Na żywo relacjonujemy jak głosują mieszkańcy województwa podlaskiego. Będziemy informować o frekwencji i incydentach wyborczych. Po zakończeniu ciszy wyborczej o godz. 21. podamy sondażowe wyniki głosowania podane przez telewizje, a w ciągu kolejnych godzin na żywo przedstawimy faktyczne wyniki z gmin województwa podlaskiego. Znajdziesz je najszybciej u nas. Zapraszamy do naszej transmisji online.

W województwie podlaskim uprawnionych do głosowania jest 903 tys. wyborców. Utworzono 964 obwody do głosowania. Jeden z nich mieści się w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku przy u. Ciepłej. W komisji obwodowej nr 49 głosują niektórzy mieszkańcy os. Sienkiewicza. Jeszcze przed godz. 7 w kolejce ustawili się pierwsi wyborcy. Gdy otwarto lokal stało w niej kilkadziesiąt osób. Ostatni stojący oddał głos po kwadransie.

Czytaj też:Kolejki także w Suwałkach

Tuż po wejściu do budynku, jak i przed samym wejściem do lokalu stoją płyny dezynfekujące. Większość wyborców miała swoje długopisy, wszyscy byli w maskach. Niedzielne wybory przeprowadzane są przy szczególnych środkach ostrożności ze względu na stan zagrożenia epidemicznego.

TU ZNAJDZIESZ RELACJĘ ONLINE: Wybory 2020. Kto zostanie prezydentem RP? Głosowanie w drugiej turze potrwa do godz. 21. Relacja na żywo [WYBORY ONLINE]

W naszej relacji online 12 lipca na bieżąco będziemy pokazywać przebieg głosowania w regionie i kraju. Podamy frekwencję, napiszemy o incydentach wyborczych, zakłóceniach ciszy wyborczej. Po jej zakończeniu o godz. 21 zaprezentujemy też wstępne, sondażowe wyniki głosowania w kraju podane przez stacje telewizyjne na podstawie badania exit poll. Opatrzymy je komentarzami. Zaprezentujemy także jak głosowały gminy w województwie podlaskim na podstawie wyniki zebranych w obwodowych komisjach. Przez całą noc z niedzieli na poniedziałek i 13 lipca na bieżąco będziemy uaktualniać dane podawane przez Państwową Komisję Wyborczą.

Głosowanie korespondencyjne i tradycyjne

Podobnie jak w pierwszej turze 28 czerwca, tak i teraz, wybory mają charakter hybrydowy. Z powodu koronawirusa część wyborców zdecydowała się zagłosować korespondencyjnie, ale większość wyborców w niedzielę 12 lipca uda się do lokalu wyborczego. Co powinniśmy wiedzieć, nim oddamy głos?

W niedzielę 28 czerwca przed lokalami wyborczymi w niektórych regionach Polski utworzyły się długie kolejki. Nie tylko ze względu na bardzo wysoką frekwencję, ale i obostrzenia wprowadzone w związku z trwającą epidemią koronawirusa (w lokalach mógł przebywać jeden wyborca na 4 metry kwadratowe pomieszczenia). By sytuacja się nie powtórzyła, a niektórzy wyborcy uniknęłi stania w upale lub ulewach, minister zdrowia wydał rozporządzenie, w którym prowadził zasadę pierwszeństwa dla niektórych elektorów.

W pierwszej kolejności głosować mogą:

 • osoby powyżej 60. roku życia,
 • kobiety w ciąży,
 • osoby z dzieckiem do lat 3,
 • osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu
 • niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie.

Zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią

W rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym znalazły się przepisy dotyczące zarówno wyborców, jak i członków komisji wyborczych.

 • w lokalu wyborczym w jednym czasie będzie mogła znajdować się 1 osoba na 4 mkw. jego powierzchni (nie licząc członków komisji wyborczej);
 • przy wejściu będzie znajdował się dozownik z płynem do dezynfekcji;
 • w lokalu wyborczym należy mieć założoną maseczkę;
 • należy zachować 2 m dystansu od innych osób.
 • członek komisji wyborczej ma prawo poprosić nas o odsłonięcie twarzy, by potwierdzić tożsamość.

Gdzie głosować? Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Jakie dokumenty zabrać?

By głosować w wyborach prezydenckich, trzeba udać się do lokalu wyborczego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania, w godzinach jego otwarcia 7-21 - oczywiście o ile nie zdecydowaliśmy się na głosowanie poza miejscem zamieszkania. Najczęściej są to stałe miejsca, te same, co w I turze. Obwieszczenia wywieszają zazwyczaj spółdzielnie mieszkaniowe czy też wspólnoty.

By otrzymać kartę do głosowania, należy udać się do komisji wyborczej z dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości. Najlepiej wylegitymować się dowodem osobistym, a jeśli to z jakiegoś powodu niemożliwe, można okazać paszport, prawo jazdy albo legitymację szkolną lub studencką. Bez okazania dowodu tożsamości, komisja wyborcza nie wyda nikomu kart do głosowania. Nie ma możliwości, by naszą tożsamość, gdy nie mamy odpowiedniego dokumentu, potwierdzał świadek, sąsiad czy ktoś z rodziny.

Jeżeli zamierzamy głosować poza miejscem zamieszkania i nie dopisaliśmy się wcześniej do spisu wyborców w innym miejscu, można udać się do dowolnego lokalu wyborczego, o ile posiadamy zaświadczenie o prawie do głosowania. Osoby, które uzyskały zaświadczenie o prawie do głosowania w I turze, dostały również dokument na drugą turę. Jeśli go zgubiły lub zniszczyły, nie będą mogły niestety nigdzie zagłosować.

Karta do głosowania

Kiedy komisja wyborcza potwierdzi naszą tożsamość i znajdzie nas w spisie wyborców, wydaje kartę do głosowania, której odbiór należy potwierdzić podpisem. W wyborach prezydenckich otrzymamy jedną kartę do głosowania, na której znajdują się nazwiska obu kandydatów. Powinny na niej znajdować się dwie pieczęcie - obwodowej komisji wyborczej oraz mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Karta bez pieczęci obwodowej komisji wyborczej jest nieważna, w przypadku jej braku należy się o nią upomnieć.

Po odebraniu karty do głosowania od komisji możemy podejść do jednego ze stolików z przesłonami, gdzie możemy oddać głos na wybranego kandydata w sposób niewidoczny dla innych.

Jak oddać ważny głos?

W wyborach prezydenckich możesz głosować tylko na jednego kandydata, stawiając przy nazwisku jednego kandydata z wybranej listy znak „x”.

Zgodnie z przepisami znak „x” to co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Głos będzie nieważny, jeżeli:

 • oddamy go na więcej niż jednego kandydata (postawimy „x” przy nazwiskach obu kandydatów)
 • nie oddamy żadnego głosu (nie postawisz znaku” x” przy żadnym kandydacie)
 • postawimy w kratce znak inny niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki
 • postawimy znak „x” poza kratką”

Zgodnie z przepisami, nieważne są także karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub te, które nie zostały opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

Zdążyć do kolejki przed 21.

Podczas I tury zdarzało się, że z powodu wysokiej frekwencji i obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa nie wszyscy zdołali zagłosować przed godziną 21.

W komisjach, jak zarządziła Państwowa Komisja Wyborcza, jeden z członków lokalnej komisji stawał na końcu kolejki, nie dopuszczając do niej osób, które przybyły po godzinie 21.

Natomiast ci, którzy przybyli na czas, ale nie zdążyli wejść do lokalu wyborczego, głosowali już po 21. Podobnie może być 12 lipca.

Odwiedź też nasz serwis wyborczy: poranny.pl/wybory

Czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej?

Oglądaj nasze studio wyborcze. Start w niedzielę o g. 21:45

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna