MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020. Który sondaż przewidział wyniki wyborów prezydenckich w pierwszej turze?

o
Który sondaż najlepiej przewidział oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020?
Który sondaż najlepiej przewidział oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020? Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Wyniki wyborów prezydenckich zostały podane we wtorek rano przez Państwową Komisję Wyborczą. Czeka nas druga tura, ale przed nią możemy sprawdzić, jak blisko rzeczywistych wyników wyborów były publikowane przed nimi sondaże. Okazuje się, że są pracownie, które były bliżej rezultatu niż pomiary exit poll.

W drugiej turze wyborów zmierzy się Andrzej Duda, na którego głos oddało 43,5 proc. wyborców oraz Rafał Trzaskowski, który w pierwszej turze uzyskał 30,46 proc. głosów. Kolejne miejsca w wyborach zajęli:

  • Szymon Hołownia (13,87 proc.)
  • Krzysztof Bosak (6,78 proc.)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (2,36 proc.)
  • Robert Biedroń (2,22 proc.).

Pozostali kandydaci uzyskali mniej niż 1 proc. poparcia.

Jeszcze przed ciszą wyborczą portal Onet analizował sondaże. Teraz można je porównać z oficjalnymi wynikami wyborów prezydenckich. Portal Onet wskazuje, że największa różnica między prognozowanym a rzeczywistym wynikiem jest w przypadku rezultatów Dudy i Trzaskowskiego.

Sondaże wskazywały, że Andrzej Duda uzyska poparcie między 41 a 52 proc., przy czym Onet zwraca uwagę, że zaburza to nieco sondaż CBOS, bez którego górny pułap dla kandydata PiS zatrzymałby się na 44 proc. Dla Rafała Trzaskowskiego wyniki w sondażach wskazywały na 23-31 proc. (28-31 proc. bez sondażu CBOS).

Onet wskazuje też, że wyniki wyborów nieznacznie odbiegają od danych exit poll opracowywanych przez pracownię Ipsos.

Wynik, który poznaliśmy tuż po zamknięciu lokali wyborczych, odbiega od rzeczywistoego o 4,68 pkt proc. To łączny błąd pomiaru po zliczeniu różnic w poparciu.

Onet zaznacza, że największa różnica pomiędzy exit poll i wynikiem wyborów dotyczy Andrzeja Dudy. Z kolei różnica pomiędzy wynikami late poll a oficjalnym wynikiem wyborów wyniosła już tylko 1,54 pkt proc.

Ciekawe jednak jest to, że spośród przedwyborczych sondaży, które opublikowano w dniach 25-26 czerwca, aż dwa wskazały wyniki wyborów lepiej niż exit poll. Najlepiej wypadł sondaż IBSP dla portalu StanPolityki.pl, którego łączny błąd w pomiarze wyniósł 3,74 pkt proc. Nieco gorzej, ale wciąż lepiej niż exit poll wypadło badanie Kantar dla TVN i TVN24 z błędem 4,23 pkt proc. Jak podaje Onet, sukces obu badań tkwi w trafnym przewidzeniu niskiego wyniku Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz większej dokładności w ocenie rezultatu Szymona Hołowni.

Z kolei najsłabiej wypadł CBOS, dla którego łączny błąd wyniósł 22,43 pkt proc. Szukając przyczyn takiego stanu, Onet wskazuje na to, że badanie trwało długo, bo od 15 do 25 czerwca. CBOS wykonywał też swoje badanie metodą CAPI, czyli bezpośrednimi wywiadami z ankietowanymi, wspomaganymi komputerowo.

Źródło: Onet

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2020. Który sondaż przewidział wyniki wyborów prezydenckich w pierwszej turze? - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna