Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Pomimo epidemii, na spotkania z kandydatami przychodzą setki wyborców. Spór o hasła wyborcze Rafała Trzaskowskiego

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Spotkanie z wyborcami
Spotkanie z wyborcami Arkadiusz Gola/ Polska Press
Wirus nie zniknął, epidemia nie zniknęła. Słyszymy o kolejnych ogniskach i one będą – podkreślał w poniedziałek minister zdrowia, który wciąż uważa, że najbezpieczniejszą formą wyborów jest głosowanie korespondencyjne. Mimo zagrożenia, na spotkania z kandydatami przychodzą setki wyborców i mało kto pamięta o maseczce czy o zachowaniu dystansu społecznego.

Uściski, powitania, wspólne zdjęcia czy zbieranie podpisów – kandydaci i ich sztaby, a tym samym wyborcy, nie przestrzegają wciąż obowiązujących reguł – choćby dystansu społecznego czy obowiązku zasłaniania twarzy. A chorych przybywa, w weekend wykryto rekordową liczbę zakażonych. Najtrudniejsza sytuacja jest na Śląsku, ale jak mówi minister zdrowia, będą kolejne ogniska w różnych miejscach Polski.

- Musieliśmy ograniczyć liczbę osób uczestniczących w konwencji ze względu na te wymogi bezpieczeństwa i chyba jesteśmy jedynym komitetem, który takie wymogi stosuje. Zachęcałbym inne komitety i wszystkich do stosowania rygorów. One nie są łatwe, mi też utrudniają prowadzenie kampanii (…) - przekonywał w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat PSL-Koalicji Polskiej, z zawodu lekarz.

Kampania w pełni

„Silny prezydent, wspólna Polska” - to hasło wyborcze zaprezentowane przez sztab Rafała Trzaskowskiego. - To odpowiedź na diagnozę, którą słyszymy na polskich ulicach, to diagnoza na „mamy dość”. Odpowiedzią na „mamy dość” musi być ktoś, kto zapewni siłę i wspólnotę – wyjaśniał Cezary Tomczyk.

Politycy PiS zarzucili Trzaskowskiemu, że splagiatował hasło wyborcze Lecha Kaczyńskiego z kampanii prezydenckiej w roku 2005 roku („Silny prezydent, uczciwa Polska"). „Usunięcie z oryginału hasła „uczciwa” znaczące” - ocenił wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Co ciekawe, po wpisaniu hasła SilnyPrezydentWspólnaPolska.pl, wyszukiwarka przenosi na stronę AndrzejDuda.pl.

Według Władysława Kosiniaka-Kamysza, to jego hasło (Polska, wspólna sprawa) splagiatował Trzaskowski.

W najbliższych dnia Trzaskowski ma prezentować swój program. - Zbieramy diagnozę, myślę, że jesteśmy gotowi do tego, żeby ten program przedstawić – wyjaśniał Tomczyk, zaznaczając, że cały czas trwa zbiórka podpisów, których jest już ponad 400 tys. - Ta liczba ciągle rośnie i mam nadzieję, że urośnie jeszcze bardziej, po to, żeby nikt nie rzucał nam kłód pod nogi, po to, żeby pamiętać, że to państwo zrobi wszystko, żeby Rafał Trzaskowski nie był kandydatem, żeby nie mógł wystartować. Musimy zrobić wszystko, żeby te wybory wygrać i żeby tych podpisów mieć jak najwięcej, żeby kampania mogła być jak najlepsza – apelował Tomczyk.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda obserwował manewry wojskowe w ramach ćwiczeń Anakonda-20, a wieczorem DudaBus ma pojawić się w Lęborku.

W tym tygodniu Duda ma przedstawić szczegóły bonu turystycznego, czyli jednorazowego świadczenia w wysokości 500 zł dla każdego dziecka na wakacje. Aby nowy program wszedł w życie, musi zostać uchwalony przez Sejm i Senat, ale rządzącym zależy, by obowiązywał już od lipca. - Mamy początek czerwca, ale zrobimy wszystko, żeby cały proces decyzyjny, a później legislacyjny, czyli prace parlamentu, trwały jak najszybciej – zapowiedział europoseł PiS Adam Bielan. Wiadomo już, że rodzice nie otrzymają gotówki, tylko elektroniczne kody, które będzie można zrealizować np. w recepcji hotelu i w ten sposób zapłacić za nocleg.

Objazd po kraju kontynuują także pozostali kandydaci. Żółty kamper Szymona Hołowni pojawił się w poniedziałek m.in. w Krakowie i Tarnowie, we wtorek przejedzie przez Wielkopolskę.

Robert Biedroń ponownie mówił o problemach służby zdrowia. - W Polsce każdego roku padają kolejne szpitale, które jeszcze tak niedawno, jeszcze przed rządami prawicy, wyrastały jak grzyby po deszczu. Praktycznie każdy szpital powiatowy w Polsce boryka się z katastrofą finansową – przekonywał kandydat Lewicy. Według niego na służbę zdrowia powinno być przekazywane 7,2 proc. PKB. - To jest część naszego wielkiego planu inwestycji. Po erze budowy kościołów i świątyń, musi przyjść era budowy przedszkoli i szpitali. Musi nadejść era inwestycji w zwykłego człowieka – stwierdził.

Z kolei Krzysztof Bosak spotkał się z wyborcami i działaczami partii w Zielonej Górze, a Paweł Tanajno zaprezentował hasło wyborcze: „Wolność”. - Od wolności wszystko się zaczyna – podkreślał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna