Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Tadeusz Arłukowicz chce naprawiać wizerunek miasta i odwołuje się do Branickich i baroku [ZDJĘCIA, WIDEO]

(mg)
Martyna Zaniewska i Tadeusz Arłukowicz przekonują, że warto nawiązywać do barokowego Białegostoku.
Martyna Zaniewska i Tadeusz Arłukowicz przekonują, że warto nawiązywać do barokowego Białegostoku. Wojciech Wojtkielewicz
Szlak turystyczny Białystok Branickich, odbudowa teatru dworskiego, Muzeum Historii Białegostoku, czy Imieniny Jana - to propozycje Tadeusza Arłukowicza kandydata na prezydenta miasta na budowanie wizerunku Białegostoku.

Nie chcemy z czymkolwiek zrywać. Białystok zaczął wschodzić, ale w naszej ocenie jakby trochę się zatrzymał. Chcemy przywrócić blask naszemu miastu. Dlatego chcemy odwołać się do tego, co było świetnością Białegostoku - mówi Tadeusz Arłukowicz kandydat na prezydenta Białegostoku.

A tą świetnością były czasy Branickiego i barok. I to jest pomysł komitetu Białystok na Tak na budowanie wizerunku miasta.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2018. Jacek Żalek przed urzędem marszałkowskim obiecuje budowę regionalnego lotniska

- My nie chcemy mówić o tym co było, tylko o tym, jak ta kultura baroku wpłynęła na współczesność. By Białystok był taką światową stolicą dyskusji, wpływu tej epoki na teraźniejszość i przyszłość. By przyjeżdżali do nas najlepsi architekci, styliści, kucharze - wymienia Urszula Sienkiewicz z komitetu Białystok na Tak.

Komitet wspierający Tadeusza Arłukowicza proponuje kilka konkretnych projektów, które miałyby wpłynąć na wizerunek miasta. Chce stworzyć flagowy produkt wizerunkowy "Białystok perła baroku".

Chodzi m.in. o odbudowę teatru dworskiego w ramach, którego będzie działał Instytut Muzyki Dawnej.

Białystok na Tak planuje także powołanie w Białymstoku Muzeum Historycznego, zwiększenie dostępności Pałacu Branickich i Ogrodu Branickich, a także przekształcenie obecnych Dni Miasta w obchody imienin Jana.

Tadeusz Arłukowicz chce również zorganizować w 2020 roku Festiwal Pięciu Narodów - czyli narodów które kiedyś zamieszkiwały Białystok. Festiwal byłby poświęcony sztuce i muzyce współczesnej.

Kolejna propozycja to ponowne ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury tj. ESK 2029.W

- Wejdziemy do Wschodniej Osi Kulturalnej,tj. do porozumienia kulturalnego pomiędzy pięcioma miastami, Wilno-Grodno-Białystok-Lublin-Lwów, dotyczącego stałej wymiany kulturalnej, organizacji wspólnych wydarzeń, w tym wydawnictw i promocji zagranicznej. Całość będzie wstępem do realizacji projektu ESK 2029 „Jedna Europa” - zapowiada Arłukowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna