Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Wiceminister: podróż na trasie Białystok - Warszawa w 75 minut, Białystok-Lublin - maksymalnie 120 minut

(ika)
Dostępność kolejową województwa podlaskiego ma zwiększyć Centralny Port Komunikacyjny. - To nie tylko budowa tego węzła lotniczo-kolejowego, ale też rozbudowa i modernizacja sieci kolejowej - powiedział w Białymstoku Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury oraz Pełnomocnik Rządu ds. CPK.

Wiceminister odwiedził we wtorek stolicę woj. podlaskiego. Wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z Jackiem Żalkiem, kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Białegostoku.

- Centralny Port Komunikacyjny to nie jest projekt, który dotyczy tylko Mazowsza, jednej bądź drugiej części Polski. To jest projekt, którego głównym celem jest integracja całej Rzeczpospolitej, która sto lat po odzyskaniu niepodległości, jeśli chodzi o system kolejowy, wciąż pozostaje pod zaborami - mówił Mikołaj Wild.

Twierdzi, że realizacja programu inwestycyjnego umożliwi mieszkańcom Białegostoku dostanie się do Warszawy szybką koleją w godzinę 15 minut. Dopytywany przez dziennikarzy przyznał jednak, że aby osiągnąć ten wynik, konieczna będzie również wymiana taboru. Bo maksymalna prędkość najszybszego składu Dart Pesy to 200 km/h.

- Już teraz trwają prace nad przygotowaniem polityki zakupowej dla PKP Intercity na kolejne lata. Mowa jest o 150 nowych składach. Będą potrzebne właśnie po to, aby poruszać się po zwiększonej liczbie tras kolejowych - tłumaczył wiceminister infrastruktury. - Mówimy również o pociągach, które będą osiągać prędkość do 250 km/h. To jest granica, którą możemy osiągnąć podróżując pociągami klasy Pendolino.

Na konferencji była też mowa o dodatkowych połączeniach na Litwę (do Kowna i Wilna), na Białoruś (do Grodna i Mińska) oraz modernizacji linii kolejowych na tych trasach. Ich rolę podkreślał poseł Jacek Żalek.

Zobacz także:Wybory samorządowe 2018: Kandydaci na prezydenta miasta Białystok [LISTA KANDYDATÓW Z BIAŁEGOSTOKU]

- Fakt, że odwiedza nas kilka milionów mieszkańców Białorusi rocznie, powoduje, że chcielibyśmy ubiegać się nie tylko o przeznaczone środki na modernizację tej drogi - o ile wiem to jest około 4,5 miliarda złotych - podkreślał kandydat na prezydenta Białegostoku. - Liczymy na to, że nasz głos w Warszawie będzie słyszany. Tak jak udało nam się zyskać sympatię do realizacji modernizacji przejść kolejowych, tak również w projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego, Białystok będzie ogniwem, które jest oknem na Zachód dla naszych braci z Białorusi.

Dobre skomunikowanie Białegostoku traktuje jako szansę na rozwój i ożywienie gospodarki. Skrócenie podróży do Warszawy do godziny i 15 minut nazywa zmianą epokową. Równie dużą byłoby uruchomienie bezpośrednich pociągów do Lublina.

Zobacz: Wybory samorządowe 2018. Termin wyznaczył premier Morawiecki. Kiedy wybory? Poznaliśmy datę wyborów

- Jednym z rozważanych planów, ale tutaj potrzebujemy mocnej współpracy z samorządem, to projekt, który połączy Białystok z Lublinem w czasie do dwóch godzin. To umożliwi połączyć potencjały tych dwóch miast wojewódzkich z korzyścią dla obu regionów - mówił wiceminister Mikołaj Wild.

Połączenie do Lublina zostało zaplanowane jako element połączeń obwodowych o znaczeniu regionalnym, przez Ostrołękę i przez Łomżę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna