Wybraliśmy najpopularniejszych sportowców regionu w 2011 roku

(mark)
M. Klimaszewski
Dziś w Hotelu Branicki w Białymstoku odbyła się Gala, na której uroczyście ogłosiliśmy wyniki 57. Plebiscytu "Gazety Współczesnej" na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Podlaskiego w 2011 roku oraz w 12. Plebiscycie Piłkarskim.

Najpopularniejszym sportowcem w 2011 roku został wybrany przez kibiców i Czytelników "Gazety Współczesnej" Kamil Kryński - lekkoatleta Podlasia Białystok. W 12. Plebiscycie Piłkarskim zwyciężył Tomasz Frankowski - kapitan Jagiellonii Biaystok. Ponadto kapituła złożona z dziennikarzy sportowych "Gazety Współczesnej" przyznała tytuł Trenera Roku Wojciechowi Niedżwieckiemu - szkoleniowcowi lekkeij atletyki w Podlasiu Białystok. Honorowym Sportowcem 2011 została plywaczka Joanna Mendak.

57. Plebiscyt "Gazety Współczesnej" na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Podlaskiego w 2011 roku

1. Kamil Kryński (Podlasie Białystok) lekkoatletyka
Reprezentant Polski. Był o krok od medalu mistrzostw świata w Korei Południowej, zajmując w sztafecie 4x100 metrów czwarte miejsce. Do podium Polakom zabrakło jednej setnej sekundy. Kamil Kryński zajął także drugie miejsce w biegu na 200 metrów podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Sztokholmie. Złoty medalista Mistrzostw Polski w sztafecie 4x100 metrów oraz biegu na 200 metrów. W halowych mistrzostwach Polski zdobył złoty medal w biegu na 200 metrów.

2. Joanna Fiodorow (Prefbet Śniadowo) lekkoatletyka
Reprezentantka Polski. Wywalczyła młodzieżowe wicemistrzostwo Europy w rzucie młotem w Ostrawie (70.06). Zdobyła złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Srebrna medalistka mistrzostw Polski na otwartym stadionie. Uczestniczka mistrzostw świata w Korei Południowej.

3. Adam Cwalina i Michał Łogosz (SKB Litpol-Malow Suwałki) badminton
Reprezentanci Polski. Mistrzowie kraju w deblu. Wygrali Międzynarodowe Mistrzostwo Holandii oraz Hiszpanii, Belgii, Czech i Irlandii. Kandydaci do wyjazdu na igrzyska olimpijskie w Londynie.

4. Justyna Sienkiewicz (UKS Kaliber Białystok) strzelectwo
Utalentowana polska strzelczyni. Zdobyła złote medale mistrzostw Polski juniorek w strzelectwie we Wrocławiu w konkurencji PPBN 40 i pistolecie sportowym 30+30.

5. Maciej Kamiński, Szymon Ostrowski (UKŻ Grot Suwałki) żeglarstwo
Reprezentanci Polski. Zdobyli mistrzostwo świata w klasie Kadet w żeglarstwie u wybrzeży Kuehlungsborn na niemieckiej wyspie Rugii.

6. Edyta Dzieniszewska (Sparta Augustów) kajakarstwo
Reprezentantka Polski. Wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy w Belgradzie w K-1 na 1000 metrów. Była druga w K-1 na 1000 metrów w Pucharze Świata w Poznaniu i trzecia w K-1 na 1000 metrów w Pucharze Świata Duisburgu. Srebrna medalistka mistrzostw Polski w K-1 na 1000 metrów. Kandydatka do wyjazdu na igrzyska olimpijskie w Londynie.

7. Tomasz Frankowski (Jagiellonia Białystok) piłka nożna
Kapitan zespołu występującego w T-Mobile Ekstraklasie. W sezonie 2010/11 wywalczył po raz czwarty w swojej karierze koronę strzelców zdobywając 14 goli. Obecnie, z dorobkiem 156 bramek strzelonych w Ekstraklasie, zajmuje w tabeli wszechczasów czwarte miejsce.

8. Kamil Skrzypkowski (Ślepsk Suwałki) siatkówka
Lider drużyny występującej w I lidze. Bardzo wszechstronny zawodnik występujący na pozycji przyjmującego. W 2011 roku poprowadził swój zespół do 4. miejsca w I lidze, co jest najlepszym wynikiem męskiej drużyny siatkarskiej z województwa podlaskiego w ostatnich kilkudziesięciu latach.

9. Dominika Kuczyńska (AZS Białystok) siatkówka
Cały rok utrzymywała wysoką formę. Występuje na pozycji środkowej zespołu PlusLigi Kobiet. Doświadczona zawodniczka o wszechstronnych umiejętnościach walnie przyczyniła się do utrzymania AZS-u Białystok w ekstraklasie.

10. Marek Twardowski (Cresovia Białystok) kajakarstwo
Reprezentant Polski. Mistrz świata w K-1 na 500 metrów. Został mistrzem Polski w K-1 na 500 metrów. Dzięki znakomitym wynikom w 2011 roku, jako jedyny sportowiec z województwa podlaskiego, był jednym z nominowanych w prestiżowym Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Kandydat do wyjazdu na igrzyska olimpijskie w Londynie.

12. Plebiscyt Piłkarski
1. Tomasz Frankowski (Jagiellonia Białystok)
Napastnik. O nim powiedziano i napisano już wszystko. Przypomnijmy tylko, że Franek z dorobkiem 14 bramek został królem strzelców poprzedniego sezonu. Jesienią strzelił już 9 goli. W klasyfikacji najlepszych snajperów wszech czasów minął Włodzimierza Lubańskiego i zajmuje 4. miejsce.

2. Grażvydas Mikulenas (Wigry Suwałki)
Najbardziej doświadczony piłkarz drugoligowej drużyny z Suwałk. Podpora akcji ofensywnych zespołu. Jeden z najskuteczniejszych piłkarzy II ligi. W rundzie jesiennej strzelił dla Wigier już 6 goli.

3. Jan Pawłowski (Jagiellonia Białystok)
Napastnik Jagiellonii Białystok. Ma za sobą świetny rok. Zdobył mistrzostwo Polski juniorów, wywalczył miejsce w pierwszym składzie Jagi, w meczu z Wisłą zdobył swoją premierową bramkę w Ekstraklasie. Regularnie powoływany do reprezentacji Polski U-20.

Honorowy Sportowiec
Joanna Mendak
Znakomita Polska pływaczka. W Mistrzostwach świata Międzynarodowej Federacji Sportu Niewidomych w Turcji wywalczyła trzy złote medale, dwa srebrne i cztery brązowe. Natomiast w mistrzostwach Europy w Berlinie zdobyła złoty, srebrny i brązowy medal. Jej koronnym stylem jest delfin, w którym wywalczyła medale Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach i Pekinie.

Trener Roku
Wojciech Niedźwiecki
Trener lekkiej atletyki. Pracuje w Podlasiu Białystok. Jego wychowanek Kamil Kryński zajął w ostatnich mistrzostwach świata czwarte miejsce w sztafecie 4x100 metrów oraz wywalczył trzy złote medale mistrzostw Polski na otwartym stadionie i w hali. Wojciech Niedźwiecki prowadzi też sztafetę sprinterów Podlasia, która była bezkonkurencyjna w ostatnich mistrzostwach Polski.