MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybudowali nową kładkę, a ludzie i tak chodzą starym przejściem

stef
archiwum
Na remont potrzeba miliona zł.

Gigantyczne kładka nad torami w centrum Giżycka od kilku miesięcy służy już mieszkańcom i turystom. Po zakończeniu jej budowy stare przejście przez tory miało zostać zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Jednak teraz okazuje się, że być może będzie dalej funkcjonować. Ale najpierw potrzebny jest jego remont.

Budowa olbrzymiej kładki nad torami od początku budzi wiele kontrowersji. Władze miasta przekonując o konieczności tej inwestycji twierdziły, że istniejące przejście jest niebezpieczne i trzeba je zamknąć.

- Przejście przy ul. Wyzwolenia nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa i kolej od dawna chciała je zlikwidować. Wewnętrzne przepisy PKP wymagały zamknięcia go po wybudowaniu przejścia bezkolizyjnego - wyjaśnia Jolanta Piotrowska, burmistrz Giżycka.

Jak wyjaśniają władze Giżycka, PKP wydała zgodę na budowę kładki nad torami pod warunkiem, że w ciągu roku od zakończenia inwestycji stare przejście zostanie zamknięte.

Teraz jednak okazuje się, że przejście być może będzie dalej funkcjonowało. Mieszkańcy, a także turyści, którzy regularnie przyjeżdżają do Giżycka, są do niego przyzwyczajeni. Dzięki niemu dużo szybciej i łatwiej mogą dotrzeć m.in. na plażę.
- PKP uznały możliwość dalszego istnienia przejścia, ale po modernizacji, która spełniłaby wymagane normy bezpieczeństwa. W praktyce chodzi o instalację ruchomych zapór i innych zabezpieczeń, która zostałaby zrealizowana na koszt samorządu - wyjaśnia Jolanta Piotrowska.

Na realizację tej inwestycji potrzeba około miliona złotych. Jak przyznają władze miasta, to spory wydatek. Dlatego decyzja o remoncie przejścia jeszcze nie zapadła.
- Aby ją podjąć, musimy znać dokładnie nasze wyniki finansowe za rok ubiegły, co będzie możliwe w końcu lutego. Pozwoli to określić, czy stać nas na modernizację przejścia przy ul. Wyzwolenia, czy nie - wyjaśnia burmistrz Giżycka.
Urzędnicy rozpoczęli już jednak przygotowania do tej inwestycji. Miasto wystąpiło o warunki techniczne modernizacji przejścia oraz przygotowywana jest decyzja o warunkach zabudowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna