Spis treści
Rowerem po woj. podlaskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. podlaskim, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Zanim wyruszysz na wyprawę, sprawdź prognozę pogody.
🚲 Trasa rowerowa: Piękne Podlasie
- Początek trasy: Łapy
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 96,21 km
- Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 51 min.
- Przewyższenia: 513 m
- Suma podjazdów: 833 m
- Suma zjazdów: 769 m
Trasę dla rowerzystów poleca Aptypo
Trasa prawie płaska i łatwa do pokonania. Największą przyjemnością jest jazda po Carskiej szosie, równą i mało uczęszczaną drogą asfaltową. Dodatkową atrakcją podróży jest szukanie łosia albo czytanie trafnych ostrzeżeń wzdłuż drogi.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Zambrow - Pisz - Szczuczyn
- Początek trasy: Zambrów
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 226,06 km
- Czas trwania wyprawy: 10 godz. i 32 min.
- Przewyższenia: 98 m
- Suma podjazdów: 1 264 m
- Suma zjazdów: 1 284 m
R_krzysztof poleca tę trasę rowerzystom
Podobno najlepiej smakują piosenki i filmy, które już znamy lub oglądaliśmy... a może inaczej to leciało???? :). W każdym razie planując niedzielną trasę na punkt odpoczynku i obiadu wybraliśmy Zajazd Wiejski parę (ok 10km) za Piszem tylko dlatego, że już tam kiedyś jedliśmy. Ale może po kolei... Prognozy zapowiadały opady deszczu z burzami. Każdy zaopatrzył się w kurtki p/deszcz. a tu miłe zaskoczenie. Z każdą godziną temp rosła, ale niestety silny wiatr przez cały dzień utrzymywał się.
Trasa wiodła przez Łomżę, Kolno do Piszu. W tym ostatnim, krótko pokręciliśmy się po rynku. Fotkę z Kamienna Babą zrobiliśmy sobie na pamiątkę i ruszyliśmy dalej w kierunku Białej Piskiej i Szczuczyna. Ogólnie była to pierwsza podróż tą trasą, bo nawet samochodem nigdy tą drogą nie jechałem. Teren urozmaicony, trochę pofałdowany więc wymagał chwilami stawania na pedałach. Ale na szczęście po "setce" mieliśmy wiatr w plecy i można było swobodnie kręcić przed siebie.
Nawierzchnia na całej trasie naprawdę bardzo dobra. 5/6.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Po Narwiańskim PN i jego obrzeżach
- Początek trasy: Bielsk Podlaski
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 67,79 km
- Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 33 min.
- Przewyższenia: 74 m
- Suma podjazdów: 773 m
- Suma zjazdów: 759 m
Trasę dla rowerzystów poleca RoweremPoPodlasiu
Dzisiejsza traska około 70 km. Jak na razie w tym sezonie najdłuższa. Malowniczo fajna bo po obrzeżach NPN i po samym parku. Polecam. Dziś królował mlecz.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Ełk - promenada
- Początek trasy: Grajewo
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 14,3 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 7 min.
- Przewyższenia: 75 m
- Suma podjazdów: 547 m
- Suma zjazdów: 544 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Anna.adamczak
Trasa pokonująca w całości ełcką promenadę, łatwa i przyjemna, ze wspaniałymi widokami na jezioro, przejazdami przez mostki na rzece Ełk, no i oczywiście postojem w jednej z nadjeziornych kawiarni na zastrzyk energii :-)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Do Puszczy Ladzkiej (Puszcza Białowieska)
- Początek trasy: Hajnówka
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 50,89 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 54 min.
- Przewyższenia: 45 m
- Suma podjazdów: 292 m
- Suma zjazdów: 281 m
Tourbike poleca tę trasę
Dzień czwarty naszego pobytu. Czas by zobaczyć coś innego, przynajmniej z nazwy.
Wybór padł na tereny na pn-zach od Puszczy Białowieskiej - Puszczę Ladzką. Samochodem jedziemy do Narewki, parkujemy tuż przed Zablotczyzną. Tu przesiadamy się na rowery. Jedziemy piękną szutrową drogą leśną przez Bernackie Most do Podborowiska, tam kilka ciekawych drewnianych chałup. Z Podborowiska kręcimy prosto na północ leśnym duktem przez całą puszczę. Niestety roje wściekłych 'łosiowych' nie pozwoliły się nam zatrzymać. Tego dnia wchodziły nawet do oczu. Piękne lasy sosnowe, dębowe, grabowe i kilka bobrowisk mignęło nam tylko po drodze. Po ok 5 km jazdy dukt łączy się z niebieskim szlakiem rowerowym 'Do Puszczy Ladzkiej'. My zmieniłyśmy tutaj plan naszej podróży. Okazało się, że mamy sporo czasu zaoszczędzonego na szybkim przejeździe przez całą puszczę. Zatem zamiast kierować się z powrotem do Narewki, jedziemy w przeciwną stronę do spokojnej wioski Rybaki z malą kaplicą cerkiewną.
Na mapie w odlegości ok 1 km od wioski widać drewnianą cerkiew. Jest po drugiej stronie rzeki Narew, mostu jednak nie ma. Tubylec podpowiada nam, że jest drewniana kładka. Docieramy do przepięknej doliny Narwi, idealne miejsce na odpoczynek.
Skit pw. św. św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczarskich w Ordynkach.
600-metrowa kładka przez szuwary oddziela wieś od obiektu. Wieś jest przeciwieństwem tego zaledwie 5-letniego obiektu otoczonego fosą. Jest biedna, brzydka, murowana.
Dwa kilometry od Ordynek, w środku lasu, na malej polanie leśnej jest jeszcze jedna cerkiew drewniana, zabytkowa. Jakby zapomniana, z małym cmentarzem, gdzie lokalni chowają swoich bliskich. Niestety, znalezienie jej zajęło nam sporo czasu i wymagało dużej determinacji. Czas wracać.
Drogą asfaltową kierujemy się na Planty, później Suszcze. Czerwonym szlakiem rowerowym 'Podlaski Szlak Bociani' zjezdżamy przez Eliaszuki do Starego Lewkowa (tu drewniana zabytkowa cerkiew pw. św. św. Piotra i Pawła z XVIII w. Dalej do Podlewkowa, Szuszczego Borku i Zabłotczyzny.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Wczasy Rowerowe: Trasa I. Do Sanktuarium w Studzienicznej
- Początek trasy: Augustów
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 33,83 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 7 min.
- Przewyższenia: 27 m
- Suma podjazdów: 173 m
- Suma zjazdów: 174 m
Rowerzystom trasę poleca Damjen78
Najpierw jedziemy długą, pieszo-rowerową promenadą wzdłuż jeziora Necko. Potem niestety czeka nas uciążliwy odcinek piaszczystej tarki od strony północnego brzegu jeziora Białego. Tłucze na niej niemiłosiernie, wszystko zdaje się drgać dookoła, tak jakby po nawierzchni drogi przejechał ciężki spych i zostawił odbite ślady gąsienic. Taka sama trasa wiedzie niestety od Studzienicznej do rezerwatu Stara Ruda i z powrotem (trafiliśmy tam omyłkowo zamiast jechać na południe w kierunku jeziora Sajno). Samo Sanktuarium urokliwie usytuowane pośród wój Jeziora Studzienicznego, oblegane przez turystów, wywiera za to kojące wrażenie na obolałe członki, jak również dostarcza bogatych doznań estetycznych. Można tam dotrzeć też wycieczkowym stateczkiem.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
🚲 Trasa rowerowa: Rajd Rowerowy Piękna Suwalszczyzna 2016 - Dzień 3
- Początek trasy: Suwałki
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 72,29 km
- Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 35 min.
- Przewyższenia: 111 m
- Suma podjazdów: 830 m
- Suma zjazdów: 791 m
Lubimyrowery.pl poleca tę trasę rowerzystom
Przebieg trasy trzeciego dnia Rajdu Rowerowego Piękna Suwalszczyzna i jej smaki organizowanego przez firmę R4FUN (LubimyRowery.pl). Kolejny dzień rowerowej wędrówki to częściowo Mazury i częściowo Suwalszczyzna. tym razem już mniej rowerowej wspinaczki i krajobrazy nieco inne. Więcej dzikich i trudnodostępnych mokradeł, ale za to wielokrotnie mieliśmy okazję napotkać bogactwo fauny i flory tamtejszego regionu. Na okrasę przejeżdżając przez Puszczę Romnicką pokusiliśmy się o poszukiwania dawnych monumentalnych wiaduktów kolejowych przypominających akwedukty.
Nawierzchnia dróg, którymi poprowadzono trasę rajdu zmienna i bardzo urozmaicona, ale przejezdna dla każdego typu roweru turystycznego.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Na pierogi do Tykocina
- Początek trasy: Zambrów
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 107,78 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 49 min.
- Przewyższenia: 100 m
- Suma podjazdów: 984 m
- Suma zjazdów: 921 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca R_krzysztof
Pierwsza setka w tym roku już zaliczona. Tym razem wybraliśmy się do Tykocina, wzdłuż nowo otwartej ósemki. Wiatr....chyba najgorsza moja zmora. A trzeba było blisko 50 km pod wiatr wiosłować....ale co zrobić. Po drodze rozglądałem się za bocianami, ale niestety jeszcze nie wróciły. Żurawie, czajki i owszem, ale bocianów ani widu, ani słychu.
W samym Tykocinie jak zawsze spokojnie, klimatycznie. Tym razem natknęliśmy się na kilka wycieczek młodzieży z Izraela. Dzieciaki, jak to dzieciaki, więcej ich wpatrywało się w komórki niż w oblicze przewodników :).
My "odkryliśmy" nowo otwartą Pierogarnie Tykocinską. Polecam, naprawdę smaczne i nie tak drogie potrawy.
Droga powrotna przez Sikory, Kulesze do Jabłonki Kościelnej. Tym razem Z WIATREM!!!! :)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Po obrzeżach Narwi
- Początek trasy: Bielsk Podlaski
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 86,2 km
- Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 30 min.
- Przewyższenia: 86 m
- Suma podjazdów: 725 m
- Suma zjazdów: 723 m
RoweremPoPodlasiu poleca tę trasę rowerzystom
Dzisiejsza traska: 86 km, dużo słońca, ale i dużo bardzo wody - i tej wypitej, i tej do kąpieli. Można kąpać się praktycznie wszędzie, a nawet można przekroczyć Narew wpław ze względu na niski stan wody, rower na ramię i przekraczamy rzekę w dowolnym miejscu, woda daje fajną ochłodę.
Traska dość atrakcyjna widokowo i godna polecenia. Niestety temperatura dawała się mocno we znaki podczas jazdy. Pociąg 08.13 ze stacji Białystok (15,50 pln w tym 7 pln za rower), ja wysiadłem w Rajsku. Po drodze jest wiele miejsc, gdzie można biwakować, i kwater agroturystycznych.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Rajsk-Suraż-Białystok
- Początek trasy: Bielsk Podlaski
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 48,05 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 8 min.
- Przewyższenia: 58 m
- Suma podjazdów: 452 m
- Suma zjazdów: 454 m
Rowerzystom trasę poleca RoweremPoPodlasiu
Rajsk -Suraż-Białystok
Fajna trasa przyrodniczo-edukacyjna. Mogłem zaobserwować wszystkie kolory lata: od czerwonych maków po niebieskie habry. Jest to piękne. Przejeżdżając przez Suraż, kontem oka zauważyłem niepozorny domek i napis "Muzeum etnograficzno-archeologiczne". Myślę: zajdę. I nie zawiodłem się. Cofnąłem się w czasie o parę stuleci. Sympatyczny pan po 80-tce oprowadził mnie po swoich "skarbach". Specjalnie nie miałem czasu, więc umówiłem się z nim na specjalną kilkugodzinną wizytę - bo jest co oglądać i czego posłuchać. To muzeum powinien zobaczyć każdy, kto chce poznać historię Podlasia i zobaczyć, jak się kiedyś żyło, pracowało, mieszkało, i jakie historie za tym się kryją. OBOWIĄZKOWO!!! Fragmenciki będą w filmiku.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Jak przygotować się na wycieczkę rowerową?
Najważniejszy jest stan techniczny Twojego roweru. Jeśli wybierasz się na swoją pierwszą wyprawę w sezonie, koniecznie zrób przegląd swojego jednośladu. Co warto zrobić przed rozpoczęciem sezonu? W skład przeglądu wchodzi szereg czynności do wykonania. Są to między innymi:
- sprawdzenie napędu, przerzutek, linek oraz hamulców
- dopompowanie kół
- wyczyszczenie ważnych elementów
W skład przeglądu wchodzą również inne czynności. Rower powinno się serwisować przynajmniej raz w roku, by mieć pewność, że jest odpowiednio sprawny i by móc cieszyć się nim dłużej. Podczas jazdy mocno eksploatujemy sprzęt, dlatego tak istotne jest, by o niego dbać.
Można samodzielnie serwisować swój rower, chociaż do tego wymagana jest odpowiednia wiedza. W Internecie nie brakuje poradników na ten temat. Jeśli jednak wolisz, by Twoim jednośladem zajęli się specjaliści możesz oddać sprzęt do serwisu rowerowego.
Taki przegląd najlepiej jest wykonywać przed rozpoczęciem sezonu. Po sezonie też warto o niego odpowiednio zadbać. Pamiętaj, że im bardziej skrupulatnie będziesz dbać o sprzęt, tym dłużej Ci on posłuży.
Jeśli Twój sprzęt jest gotowy do użytku, pozostaje Ci zaplanować trasę i ruszać w drogę!
Co wziąć na rower?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Podlaskie: najciekawsze atrakcje tajemniczego regionu Polski
W naszym kraju z pewnością nie ma drugiego takiego miejsca – mowa o Podlaskiem, które od lat zachwyca turystów swoją nietuzinkowością i przede wszystkim – tajemniczością. Gęste lasy Puszczy Białowieskiej (wpisanej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO), rozlewiska rzek, nad którymi porankami unosi się mleczna mgła i „posiadające uzdrawiającą moc” szeptuchy to tylko kilka z wielu powodów, dla których warto odwiedzić ten region.
Najciekawsze atrakcje woj. podlaskiego znajdziecie właściwie w każdej jego części – w Oszkiniach znajduje się historyczna osada prusko-jaćwieska, w miejscowości Kruszyniany natomiast – najstarszy meczet w Polsce. Zjawiskowo prezentują się też miasta Tykocin i Supraśl, których zabytki i spokojna atmosfera przypadną do gustu tym, którzy pragną wypoczynku z dala od wielkiego miasta.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- W jakiej kondycji jest polskie kino? Co będziemy oglądać? Podsumowanie 48. FPFF
- Kolejna katastrofa samolotu z wagnerowcami? Dokładnie miesiąc od śmierci Prigożyna
- Groźne oblicze AI. Nagie zdjęcia nieletnich dziewczynek trafiły do sieci
- Czy znasz instrukcję obsługi lasu? Za te rzeczy możesz dostać mandat! QUIZ