MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wycinka na działce możliwa bez zezwolenia

Diana Krasowska
Wycinka na działce bez zezwolenia możliwa od nowego roku
Wycinka na działce bez zezwolenia możliwa od nowego roku pixabay
Od początku roku właściciele prywatnych posesji mogą bez pozwolenia wycinać drzewa i krzewy. Nie może to mieć jednak związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wycinka drzew bez zezwolenia możliwa od stycznia 2017

Wcześniej, aby móc wyciąć drzewo na własnej działce, trzeba było mieć na to zgodę wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Bez zezwolenia można było usuwać jedynie takie, które na wysokości 5 cm nie przekraczały 25 cm w obwodzie. A w przypadku topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej czy platana klono-listnego - gdy maksymalny obwód pnia wynosił 35 cm.

 

Teraz właściciele prywatnych działek nie muszą starać się o pozwolenia, przy czym nie obowiązuje to w przypadku prowadzenie działalności gospodarczej. Tu jednak podwyższono graniczny obwód pni drzew, co do wycinki których trzeba starać się o zgodę.

 

- Nie trzeba mieć zezwolenia, gdy obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm dla topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platana klonolist-nego nie przekroczy 100 cm, a dla pozostałych drzew - 50 cm - informuje Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Białymstoku .

 

Ze zmiany w prawie nie są zadowoleni ekolodzy.

 

- Do tej pory wyglądało to nie najlepiej, a teraz będzie tragedia - mówi Adam Bohdan z fundacji „Dzika Polska”. - Zapis dotyczący gruntów prywatnych ma akurat jakieś uzasadnienie. Natomiast pozostałe zapisy, dotyczące zniesienia zgód na drzewa do pół metra i metra, czy też dające gminom jeszcze większą możliwość realizowania tych przepisów uważam za całkowicie bezpodstawne - dodaje.

 

 Zgodnie z nowymi przepisami wycinka drzew przydrożnych nie będzie już musiała być uzgadniana z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

 

- Stanowią one większość naszej zieleni pozaleśnej i podejrzewam, że one najbardziej ucierpią - mówi Bohdan.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna