Wydarzenia >> Po raz kolejny odbyły się obchody ku czci patrona rolników

Barbara Kociakowska [email protected]
Wygraj TABLET  w naszej akcji „Czytam, więc …” (kliknij, by zobaczyć szczegóły)
Wygraj TABLET w naszej akcji „Czytam, więc …” (kliknij, by zobaczyć szczegóły)
Udostępnij:
Dwudziestu zostało wyróżnionych Odznaczenia zostały przyznane przez Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza. Medale otrzymali zasłużeni rolnicy, przedstawiciele firm i instytucji związanych z rolnictwem. Gdy pochylacie się nad ziemią, by ją uprawiać, jednocześnie pochylacie się przed naszym Panem i dawcą wszelkiego dobra - mówił abp. senior Stanisław Szymecki podczas mszy świętej towarzyszącej obchodom ku czci Św. Izydora Oracza. - Na tej ziemi jesteście Jego współgospodarzami.

Trzydniowe obchody

Wygraj TABLET  w naszej akcji „Czytam, więc …” (kliknij, by zobaczyć szczegóły)
Wygraj TABLET w naszej akcji „Czytam, więc …” (kliknij, by zobaczyć szczegóły)

Wygraj TABLET w naszej akcji "Czytam, więc …" (kliknij, by zobaczyć szczegóły)

W tym roku obchody ku czci Św. Izydora Oracza trwały trzy dni. Rozpoczęły się w sobotę - 12 maja - konferencją dotyczącą programów rolnośrodowiskowych (jako perspektywy wsparcia rolnictwa w Polsce). Uczestnicy odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne "Ziołowy zakątek" w miejscowości Koryciny. Główne uroczystości miały miejsce w Kościele p.w. Ducha Świętego w Białymstoku. Tutaj w niedzielę (13 maja) odbyła się msza święta pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Stanisława Szymeckiego, odznaczono też laureatów. Po mszy świętej odbył się "Festyn na Izydora", którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Białymstoku. Podczas niego można było m.in. degustować i kupować tradycyjne, podlaskie specjały.
Z Natomiast 15 maja miało miejsce liturgiczne wspomnienie Św. Izydora.
Kim był Św. Izydor Oracz? Urodził się w Madrycie w ubogiej i religijnej rodzinie, która przeniosła się na wieś. Z biedy musiał pracować jako parobek u zamożnych sąsiadów. Jak głosi legenda, kiedy się modlił w pracy na roli pomagał mu anioł, działy się również niezwykłe zdarzenia.

Propagują kult patrona rolników

- Głównym celem stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza jest propagowanie kultu Św. Izydora Oracza, który jest patronem rolników - mówi Witold Karczewski, prezes stowarzyszenia.
Stowarzyszenie powołało też kapitułę, która przyznaje medale. Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla rolnictwa, nie tylko podlaskiego. Są to np. właściciele gospodarstw, firm działających w branży rolniczej, samorządowcy, przedstawiciele związków rolniczych (np. w tym roku Medalem Św. Izydora Oracza został uhonorowany Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich z siedzibą w Warszawie).
- Przyznajemy medale osobom z całego kraju, choć tych z woj. podlaskiego jest najwięcej - przyznaje Witold Karczewski.

To taka nagroda moralna

Jednym z odznaczonych był Józef Andrzej Remisiewicz, właściciel firmy Trans-Rol w Kruszewie Wypychach (gm. Sokoły). Jak mówi, to odznaczenie jest dla niego bardzo ważne.
- To nagroda moralna za to, że pracując w całości oddaję się temu, co robię - dodaje Józef Remisiewicz. - A fakt, że kapituła mnie dostrzegła zobowiązuje do dalszej ciężkiej pracy.
Józef Remisiewicz prowadzi swoją firmę od 20 lat. Zawsze ściśle współpracował z podlaskimi rolnikami. Organizuje im różne szkolenia (np. z zakresu żywienia bydła), na które zaprasza najlepszych fachowców. W ostatnim szkoleniu uczestniczyło około 200 gospodarzy.
- Szkolenia te finansuję w całości z własnych funduszy, nie udało mi się pozyskać na ten cel żadnej dotacji - mówi właściciel firmy z Kruszewa Wypychów. - Ale, mimo to, nie pobieram opłat od rolników.
Józef Remisiewicz cieszy się z tego, że podlaskie rolnictwo tak szybko się rozwija. Jak zauważa, w ciągu ostatnich 10-20 lat zmieniło się ono znacznie. Choć nasi rolnicy mieli trudniejszy start, dziś wyprzedzają gospodarstwa z innych regionów kraju.

Najważniejsze wyróżnienie

Spośród rolników medalem Św. Izydora Oracza został wyróżniony m.in. Zdzisław Kraszewski, utytułowany hodowca bydła ze wsi Dąbrowa Łazy. To wyróżnienie traktuje on wyjątkowo.
- Otrzymałem już mnóstwo różnych nagród i wyróżnień - mówi Zdzisław Kraszewski. - Ale teraz ta jest dla mnie najważniejsza. To jakby uwieńczenie wszystkich moich rolniczych dokonań.
Zdzisław Kraszewski jest również przewodniczącym rady nadzorczej w Banku Spółdzielczym w Brańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie