Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? Idź najpierw po kartę EKUZ do NFZ

Rozmawiała: Urszula Ludwiczak
- Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można otrzymać od ręki, bezpłatnie w siedzibie lub delegaturach podlaskiego NFZ - mówi Rafał Tomaszczuk
- Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można otrzymać od ręki, bezpłatnie w siedzibie lub delegaturach podlaskiego NFZ - mówi Rafał Tomaszczuk
Rozmowa z Rafałem Tomaszczukiem, rzecznikiem podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, które regularnie opłacamy w Polsce, jest honorowane również w krajach Unii Europejskiej i EFTA. Dzięki niemu, w stanach nagłych i podczas choroby, można skorzystać z pomocy opieki zdrowotnej. Dokumentem, który powinniśmy okazać u lekarza za granicą jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Można ją bezpłatnie wyrobić w Narodowym Funduszu Zdrowia. Kto może otrzymać EKUZ?
Kartę mogą otrzymać osoby objęte w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym oraz członkowie rodziny zgłoszeni do ubezpieczenia. Ważność EKUZ zależy od kategorii ubezpieczonych - od 2 miesięcy do 5 lat (w przypadku emerytów i rencistów, którzy mają przyznane świadczenie bezterminowo). Jeżeli jednak w tym czasie utraci się status osoby ubezpieczonej w NFZ, karta traci ważność w tym samym dniu, w którym nastąpiła utrata ubezpieczenia. Wówczas NFZ ma prawo domagać się zwrotu kosztów związanych z udzielonymi świadczeniami po utracie uprawnień do nich.

Jak uzyskać EKUZ?

O EKUZ należy postarać się przed wyjazdem. Wniosek o wydanie karty można złożyć osobiście w Oddziale Wojewódzkim NFZ lub jego delegaturach, wysłać pocztą, faksem lub e-mailem. Druki są dostępne w siedzibie NFZ lub na stronie internetowej funduszu.

W jakich sytuacjach należy skorzystać z EKUZ?

Zgłaszając się po pomoc medyczną, kartę należy pokazać możliwie jak najwcześniej lekarzowi lub administracji szpitala. Najczęściej potrzebny jest w takiej sytuacji dowód tożsamości. Trzeba pamiętać, że będziemy traktowani tak samo, jak mieszkańcy danego kraju - w większości krajów UE/EFTA część kosztów jest pokrywana przez pacjentów na zasadzie opłat bezpośrednich. Jest to tzw. współpłacenie pacjenta (np. koszty hotelowe), które nie podlega finansowaniu przez NFZ. Należy pamiętać, że prywatni lekarze nie honorują EKUZ. By zabezpieczyć się przed taką sytuacją, warto wykupić dodatkowe komercyjne ubezpieczenie, które często umożliwia pokrycie kosztów leczenia.

Jak uzyskać zwrot kosztów leczenia poniesionych w krajach Unii Europejskiej, jeśli nie mamy przy sobie EKUZ?

Jeżeli jesteśmy w stanie pokryć koszty leczenia z własnych środków, o ich zwrot można potem starać się, składając odpowiedni wniosek do oddziału NFZ. Oddział sprawdza, czy osoba składająca wniosek była ubezpieczona oraz czy do wniosku dołączone zostały wymagane oryginały rachunków (różnią się w zależności od kraju).

W przypadku braku karty zagraniczny świadczeniodawca może też skontaktować się bezpośrednio z NFZ, który w takiej sytuacji wystawia tzw. Certyfikat zastępujący EKUZ, potwierdzający ubezpieczenie w kraju.

Prosimy pamiętać o tym, że NFZ może zwrócić tylko pieniądze wydane na świadczenia, które są refundowane przez państwo, w którym doszło do nieszczęśliwego zdarzenia w kwocie ustalonej przez tamtejsze instytucje.

Co do zasady przepisy o koordynacji nie zapewniają pokrycia przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztów transportu do Polski. Aby uniknąć obciążenia tymi kosztami, wskazane jest wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia. Polski ustawodawca przewidział możliwość wydania przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia lub dyrektora oddziału wojewódzkiego, w ściśle określonych przypadkach, decyzji w sprawie wyrażenia zgody na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia lub zamieszkania w kraju.

Ile kart EKUZ wydał podlaski NFZ w tym roku?

Od stycznia wydaliśmy już ponad 30 tys. kart. W lipcu wystawiamy średnio 650 -700 kart dziennie.

Wszystko o EKUZ

Karta wydawana jest od ręki w POW NFZ lub w delegaturach w Suwałkach, Siemiatyczach i Łomży, od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, po uprzednio wypełnionym wniosku (wnioski dostępne są w siedzibie oddziału na parterze lub na stronie www.nfz-bialystok.pl);

wypełniony i podpisany wniosek można:

• zeskanować i wysłać mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ;

• wysłać pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ;

• wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP;

• złożyć osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ.

UWAGA! Każdy uczeń, student lub uczestnik studiów doktoranckich zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny po ukończeniu 18. roku życia musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inną formę zaświadczenia o kontynuowaniu nauki;

kartę można odebrać:

• osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ;

• na poczcie, jeśli w punkcie 5 wniosku „Sposób odbioru karty” zaznaczymy pole: „pocztą na adres”;

• jeśli nie możemy osobiście odebrać karty możemy kogoś upoważnić, wypełniając stosowny wniosek (wnioski do pobrania na stronie www.nfz-bialystok.pl).

Upoważnienie nie jest potrzebne w przypadku składania wniosków za niepełnoletnie dzieci oraz za żonę/męża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna