Koszt wykończenia mieszkania? Lepiej nie pytaj
Kupując mieszkanie od dewelopera, na ogół decydujemy się wykończyć je samodzielnie. Można oczywiście kupić lokum wykończone „pod klucz”, jednak podnosi to cenę mieszkania o przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Usługa ta jest więc rzadko wybierana – według szacunków decyduje się na nią zaledwie 10–20 proc. nabywców. Samodzielne wykończenie mieszkania jest po prostu tańsze – co nie znaczy, że tanie.
– Obecnie wykończenie nowego mieszkania wyniesie średnio w przedziale od 1000 zł/mkw. do nawet 3500 zł/mkw. w przypadku mieszkań o podwyższonym standardzie. Przed rokiem było to średnio ok. 1800 zł/mkw. – wyliczają eksperci redNet Dom.
Co więcej, należy się spodziewać, że koszt wykończenia mieszkania będzie nadal rósł. Od wielu miesięcy w szybkim tempie rosną bowiem ceny materiałów budowlanych. Tylko w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 r. wzrosły one średnio o 11 proc., a jeśli spojrzeć w szerszej perspektywie, to od początku podwyżek niektóre materiały wykończeniowe podrożały nawet o kilkaset procent.
Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim pandemia, przez którą m.in. pojawiły się problemy z wyprodukowaniem wielu materiałów, a do tego utrudnił się ich transport. Nie pomogły też rosnące ceny energii.
Stan deweloperski, czyli właściwie co?
Przytoczone liczby dotyczące kosztów wykończenia nie są oczywiście precyzyjne – dają tylko pewien ogólny obraz sytuacji. To, ile zapłaci właściciel konkretnego mieszkania w stanie deweloperskim, zależy m.in. od tego, w jakim mieście znajduje się lokal, w jakim standardzie jest wykańczany oraz jaki jest zakres prac do przeprowadzenia. Okazuje się bowiem, że określenie „stan deweloperski” czy „standard deweloperski” bywa mylące i może oznaczać różne rzeczy.
– Tak naprawdę wszystko zależy od zapisów w umowie przyrzeczonej pomiędzy deweloperem a kupującym – wyjaśnia Maciej Dymkowski, prezes zarządu tabelaofert.pl. – Zasadniczo zakładamy, że mieszkanie tego typu powinno posiadać już betonową wylewkę, okna, drzwi wejściowe oraz parapety, choć te ostatnie coraz częściej nie są już standardem. Mieszkanie z rynku pierwotnego powinno mieć podłączone media, a w przypadku nowego budynku do rutynowych należy wykończenie klatki schodowej, przygotowanie drogi dojazdowej czy parkingów.
Na koszt wykończenia mieszkania wpływa też to, jak długo ten proces trwa. Załóżmy, że właściciel oszacował wydatki jeszcze na etapie zakupu mieszkania, po czym stopniowo wykańczał lokum przez pół roku. Ponieważ ceny materiałów szybko dziś rosną, po 6 miesiącach taka osoba za zakupy w markecie budowlanym zapłaci więcej, niż przewidywała. Warto mieć to na uwadze i nie planować budżetu „do ostatniej złotówki”.
Jak mniej zapłacić za wykończenie mieszkania?
W praktyce za wykończenie mieszkania często przepłacamy. Wynika to zarówno z braku doświadczenia, jak i nadmiaru emocji – gdy oczami wyobraźni widzimy już piękne wnętrza, w których lada chwila zamieszkamy, łatwo usprawiedliwiamy różne zbędne wydatki. Dlatego jeśli zależy nam na oszczędnościach, kluczowe jest dokładne zaplanowanie prac i trzymanie się tego planu.
– Powinniśmy wiedzieć, jak mają wyglądać poszczególne pomieszczenia – podpowiada Katarzyna Karcz, wiceprezes zarządu redNet Dom. – Przed rozpoczęciem prac trzeba dobrze zastanowić się, czy chcemy wprowadzić jakieś modyfikacje w najważniejszych elementach, które potem będzie trudno zmienić, takie jak np. układ gniazdek czy przeróbki instalacji. (...) Na samym początku powinno się wykończyć łazienkę oraz powierzchnie wyłożone płytkami. Docinanie płytek może powodować pylenie i zabrudzenia ścian. Kolejny etap to gruntowanie i malowanie ścian, układanie podłogi, a na samym końcu montaż drzwi i listew przypodłogowych. Na koniec montujemy sprzęt RTV i AGD oraz ustawiamy meble i aranżujemy wnętrze.
Dobrym pomysłem na obniżenie wydatków jest też zakup materiałów wykończeniowych z wyprzedzeniem. O ile tylko mamy je gdzie przechować, warto taką opcję rozważyć – ominiemy w ten sposób problem szybko rosnących cen.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?