MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wykryć cukrzycę u dzieci, gdy nie daje objawów – rusza program pilotażowy

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Pierwszym etapem wdrażania programu pilotażowego są spotkania informacyjne z przedstawicielami szkół i przedszkoli z regionu. Prof. Bossowski przeprowadził je do tej pory m.in. w Kolnie, Hajnówce czy Augustowie. W poniedziałek (20.03) przyszedł czas na Białystok. Docelowo program ma obejmować dzieci i młodzież do 18. roku życia. W tej chwili finansowany jest z subwencji, którą dysponuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Pierwszym etapem wdrażania programu pilotażowego są spotkania informacyjne z przedstawicielami szkół i przedszkoli z regionu. Prof. Bossowski przeprowadził je do tej pory m.in. w Kolnie, Hajnówce czy Augustowie. W poniedziałek (20.03) przyszedł czas na Białystok. Docelowo program ma obejmować dzieci i młodzież do 18. roku życia. W tej chwili finansowany jest z subwencji, którą dysponuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. PUW
Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, jedna z chorób dziecięcych, których zapadalność obecnie systematycznie się zwiększa. Polska jest krajem o najwyższym przyroście zachorowań w Europie. Kluczowa w jej leczeniu jest szybka diagnoza. Taki jest główny cel programu pilotażowego realizowanego pod przewodnictwem prof. Artura Bossowskiego – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej. – To działanie wpisujące się w Wojewódzki Plan Transformacji, który określa problemy zdrowotne w naszym regionie – mówił w poniedziałek (20.03) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Na początek najmłodsi

- Mam nadzieję, że program pilotażowy, polegający na wczesnym wykryciu cukrzycy typu 1 u dzieci w okresie bezobjawowym, będzie przeprowadzony w całym kraju, ale na początek prof. Bossowski - nasz konsultant w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej - ukierunkowuje działania na powiaty: białostocki, hajnowski i augustowski - mówił na wstępie poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Program pilotażowy na początku będzie skierowany do najmłodszych - dzieci od 1. do 9. roku życia, niezależnie od tego, czy są zdrowe czy nie. Będzie polegał na jednorazowym pobraniu krwi żylnej po wyrażeniu zgody przez ich rodziców lub opiekunów prawnych.

- Celem tych badań jest wykrycie, jeszcze we wczesnej fazie - bezobjawowej - predyspozycji immunologicznych do tego, że u danego dziecka organizm będzie wytwarzał przeciwciała przeciwko trzustce, które, jeśli się uszkadzają i niszczą, a w nich wytwarzana jest insulina (hormon odpowiadający za regulację gospodarki glukozy) to doprowadzą do rozwoju cukrzycy typu 1 - wyjaśnił prof. Artur Bossowski - kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB.

Dzięki objęciu dzieci programem pilotażowym, specjaliści będą mogli zapewnić im opiekę w poradniach: endokrynologicznej i diabetologicznej, zaproponować dietę oraz regularne uprawianie wysiłku fizycznego, a także stabilizację masy ciała. W uzasadnionych sytuacjach dziecko może zostać skierowane także na immunoterapię.

Według szacunków GUS, grupa dzieci od 1. do 9. roku życia w województwie podlaskim (dane na 2022 rok) liczy 50 tys. osób.

Liczy się czas

Cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną, powoduje wiele powikłań zdrowotnych oraz obniża jakość życia. Szybka diagnoza i objęcie pacjentów opieką medyczną pozwala na łagodniejszy przebieg, a także późniejsze wystąpienie objawów. Dla młodego organizmu dziecka każdy miesiąc wolny od choroby ma ogromne znaczenie. Współczesna diagnostyka pozwala wytypować pacjentów z grupy wysokiego ryzyka na 3 do 5 lat przed pierwszymi objawami.

Pierwszym etapem wdrażania programu pilotażowego są spotkania informacyjne z przedstawicielami szkół i przedszkoli z regionu. Prof. Bossowski przeprowadził je do tej pory m.in. w Kolnie, Hajnówce czy Augustowie. W poniedziałek (20.03) przyszedł czas na Białystok. Docelowo program ma obejmować dzieci i młodzież do 18. roku życia. W tej chwili finansowany jest z subwencji, którą dysponuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wykryć cukrzycę u dzieci, gdy nie daje objawów – rusza program pilotażowy - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna