Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymroziło sady. Owoce zdrożeją.

Paweł Chojnowski, (koci) [email protected]
– Pąki i kwiaty są zniszczone, przemarzły – ocenia Teresa Wykowska, zajmująca się uprawą jabłek w podłomżyńskich sadach. – Na razie jeszcze trudno oszacować nam straty.
– Pąki i kwiaty są zniszczone, przemarzły – ocenia Teresa Wykowska, zajmująca się uprawą jabłek w podłomżyńskich sadach. – Na razie jeszcze trudno oszacować nam straty.
Kolejny rok z rzędu przez anomalie pogodowe będzie nieurodzaj

Modlę się, żeby nie było już przymrozków - mówiła nam w czwartek Teresa Wykowska, właścicielka podłomżyńskich sadów. - Trudno na razie oszacować straty, ale już widać, że będzie spory problem. Mróz zniszczył bardzo dużo młodych drzewek.

Majowe anomalie

Pogoda spłatała nam na początek maja niezłego figla. W środę i czwartek wszyscy przecierali oczy ze zdumienia, gdy zaczął sypać śnieg na przemian z gradem. W nocy temperatura przy gruncie spadała do minus 5 stopni.

Szczególne powody do zmartwienia mają działkowcy i właściciele sadów. Większość drzewek owocowych już zakwitła, a nawet jeśli nie, to również pąki nie wytrzymują takiego mrozu.
- Tak niskie temperatury to bardzo duże zagrożenie - twierdzi Alina Maciąg, kierownik działu systemów produkcji rolnej, standardów jakościowych i doświadczalnictwa Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Drzewa owocowe (jabłonie, wiśnie, śliwy i grusze) najgorzej znoszą przymrozki, ale ucierpiały też uprawy truskawek oraz warzyw - pomidorów, ogórków. Zniszczony kwiatostan oznacza również mniej miodu w pasiekach. Dodatkowo przymrozki mogą zaszkodzić zbożom jarym, które właśnie zaczęły kiełkować.
- Wielu rolników posiało już kukurydzę - dodaje Alina Maciąg. - Mam nadzieję, że ona jeszcze nie wschodzi, bo gdyby już powschodziła, to niewykluczone, że rolnicy musieliby ją odsiewać.

Zmrozi nas po kieszeniach

- W dużych sadach nie jesteśmy w stanie ochronić drzew przed mrozem, jeździmy opryskiwaczami, ale to niewiele daje - tłumaczy Teresa Wykowska.

Mniejsze uprawy, np. na działkach można zabezpieczyć grubą agrowłókniną lub nawet osłonić rozsady spiętymi gazetami.

Na szczęście meteorolodzy przewidują w najbliższych dniach poprawę pogody.
Jedno jest pewne - ewenement, jakim są opady śniegu i mróz w maju, spowoduje znaczne straty w zbiorach.

Osłabione rośliny będą też wymagać większej ilości oprysków.

Wszystko to uderzy nas po kieszeni Jak bardzo? Przekonamy się już latem. Nie ma co liczyć na tanie jabłka, gruszki, czy wiśnie. Podobnie było rok wcześniej, kiedy długa zima, a później obfite deszcze spowodowały zniszczenie upraw. Ubiegłoroczne słabe zbiory skutkowały nawet dwukrotnym wzrostem cen. Podrożały też przetwory z owoców i warzyw oraz wyroby cukiernicze z nadzieniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna