Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020. Wiemy, jak poradzili sobie podlascy uczniowie

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Absolwenci szkół podstawowych w regionie poznali już wyniki egzaminu ósmoklasisty. Podlaskie nie odbiega od średniej krajowej.

Nadszedł dzień, na który na pewno z niecierpliwością oczekiwało wielu młodych ludzi. W piętek, o godz. 10.00, w internecie pojawiły się wyniki egzaminów ósmoklasisty.

W tym roku wyjątkowo, bo dopiero w połowie czerwca (16-18.06), prawie dwa miesiące później niż pierwotnie planowano, uczniowie zdawali testy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.

W województwie podlaskim do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 10 045 uczniów klas ósmych z 383 szkół podstawowych. Jak im poszło?

-Średnie wyniki w naszym województwie są porównywalne z wynikami krajowymi. Różnice nie przekraczają zazwyczaj jednego punktu procentowego - mówi Jolanta Gołaszewska, dyrektor OKE w Łomży.

Za rozwiązanie zadań z języka polskiego podlascy ósmoklasiści uzyskali średnio 58 proc. punktów możliwych do zdobycia. Wynik ten nie odbiega znacząco od średniej krajowej, która wynosi 59 proc. Z matematyki wyniki są nieco słabsze. Uczniowie z naszego regionu otrzymywali średnio 47 proc. Jest to jednak rezultat lepszy od średniej krajowej (46 proc.). Średnie wyniki z języka angielskiego wyniosły 54 proc. (średnia krajowa - 54 proc.), a z niemieckiego 55 proc. (średnia krajowa - 45 proc.).

- Uczniowie mieli w tym roku mieli zupełnie inne warunki nauki. Pracowali z domu. Jednak tegorocznych wyników z wynikami z zeszłego roku porównać nie można. To były dwie różne grupy uczniów i dwa różne zestawy zadań - przyznaje Gołaszewska.

Okazuje się, że podlaska młodzież dobrze poradziła sobie z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury i wykorzystania zawartych w nim informacji. Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością
odczytywania, interpretowania i przetwarzania danych przedstawionych w tekście i na diagramie oraz ich wykorzystania w sytuacji praktycznej. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści rozwiązujący zadania z języka angielskiego najlepiej
poradzili sobie z zadaniami otwartymi sprawdzającymi znajdowanie określonych informacji w tekście pisanym.

Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawdzające znajomość gramatyki języka polskiego. Z matematyki
najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, w którym uczniowie na podstawie informacji zawartej w zadaniu musieli przedstawić uzasadnienie tezy dotyczącej podanego wielokąta. W przypadku języka angielskiego i niemieckiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość funkcji językowych.

Dwa z trzech egzaminów już za ósmoklasistami. W środę (17.06) młodzież zmierzyła się z matematyką.

Egzamin ósmoklasisty - matematyka. Białostocka młodzież licz...

- Jestem całkiem zadowolony ze swoich wyników, Z polskiego dostałem 60 proc a z matematyki 57 proc. Trochę gorzej poszło mi z angielskim. Udało się zdobyć tylko 22 proc. Myślę, że gdyby nie nauka zdalna, poradziłbym sobie z nim o wiele lepiej - mówi Piotrek, ósmoklasista, który od września chciałby rozpocząć naukę w białostockim "Mechaniaku".

W województwie podlaskim egzaminy najlepiej poszły białostockim uczniom (średnia 62,89 proc.). Zaraz po nich jest młodzież z powiatu koleńskiego (58,6 proc.) i z Łomży (58,37 proc.). Najsłabsze wyniki są natomiast w powiecie monieckim (51,83 proc.)

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a punkty podczas nich zdecydują, czy uczeń będzie mógł kontynuować edukację w wybranej przez siebie szkole średniej.

Jeszcze w piątek uczniowie mogli także odebrać w szkołach zaświadczenia o wynikach testów. Na wniosek rodzica skan zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty może być przesłany przez dyrektora szkoły podstawowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. poczty e-mail). Do wtorku, 4 sierpnia, absolwenci mają czas na to, aby uzupełnić swoje wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu.

Listy uczniów, którzy zakwalifikowali się do szkół, zostaną ogłoszone 12 sierpnia. Jak zwykle, zostaną wywieszone na budynku szkoły, ale ze względu na stan epidemiczny będą mogły być zawieszone na stronie internetowej szkoły.

Egzamin ósmoklasisty 2020 MEMY już w internecie!. Zobaczcie jak uczniowie odreagowują stres i jakie memy tworzą. NOWE i NAJLEPSZE MEMY

Egzamin ósmoklasisty 2020. Sprawdź najlepsze MEMY. Zobacz śm...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna