Wyniki egzaminu zawodowego. Sporo osób bez dyplomu

Aleksandra Charkiewicz [email protected]
Udostępnij:
Tylko dwie osoby w Łomży uzyskały tytuł technika geodety.

Jedynie 22 uczniów Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomy zostało technikami weterynarii. Tylko w dwóch naszych technikach dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe otrzymali wszyscy absolwenci.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży opublikowała wyniki egzaminów zawodowych z 2011 r. Okazuje się, że ich zdanie nie jest wcale takie łatwe. Podobnie sytuacja przedstawia się w sąsiednich rejonach.

Lepiej w zawodówkach

W naszym regionie nie znajdziemy powiatu, w którym dyplom zawodowy otrzymaliby wszyscy absolwenci techników. Najlepiej poszło w powiecie grajewskim, tam zdało 68,9 proc. osób. Drugie miejsce zajmuje Zambrów z wynikiem 63,2 proc. Powiat łomżyński jest tuż za nim - tu dyplom ma 62 proc. zdających. Najgorzej poszło w Kolnie, gdzie zdało tylko 25 proc.

Z danych OKE wynika, że egzamin lepiej poszedł w zasadniczych szkołach zawodowych. Tu w powiatach dobre wyniki wynosiły średnio ponad 70, a nawet 80 proc. W powiecie łomżyńskim w zawodówkach dyplom dostało 84 proc. Najgorzej tym razem wypadło Grajewo z wynikiem 61,9 proc.
Jak podaje OKE, zdawalność w tym roku podniosła się o kilka procent, jednak nie ma takiego zawodu, w którym w całym regionie wszyscy otrzymaliby dyplom. Aby zdobyć zawód uczeń musi przystąpić do dwóch części egzaminu: pisemnej i praktycznej.

Muszą się podciągnąć

W Łomży najlepiej poszedł egzamin z hotelarstwa oraz żywienia i gospodarstwa domowego w Zespole Szkół Technicznych nr 4. Tam zdali wszyscy.

- Mamy świetnych nauczycieli. Dobry wynik utrzymujemy od kilku lat - mówi Artur Ciborowski, dyrektor tej szkoły.

Dużo gorzej poszło w "Drzewnej". Geodetami zostało tylko 9 proc. uczniów, a technikami drewna 46 proc.
- Zainteresowanie technikum drzewnym maleje, a geodezja jest u nas nowością i pewne rzeczy trzeba wypracować - tłumaczy Wojciech Mioduszewski, dyrektor ZSDiG nr 9.

Na ogólne wyniki egzaminów składa się bardzo wiele czynników. W naszym mieście są one bardzo zróżnicowane. Większość utrzymuje się na poziomie kilkudziesięciu procent. Próg zdawalności w części praktycznej to aż 70 proc.

Artur Ciborowski dodaje też, że ciężko jest wystandaryzować zakres materiału do egzaminu zawodowego. Jak tłumaczy Agnieszka Muzyk z OKE, nie wszyscy też przystępują do egzaminu, bo czasami podchodzi do niego tylko jedna osoba.

Z kolei sam egzamin jest bardzo zróżnicowany i przeprowadzany w wielu zawodach. Dlatego ciężko jest porównywać wyniki między zawodami w tak szerokim obszarze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie