Wyniki rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej. Trójka lekkoatletów w piątce najlepszych

Podlaska Gala Olimpijska
Podlaska Gala Olimpijska Jakub Laskowski
Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok został najlepszym sportowcem województwa podlaskiego za 2019 rok. Wyniki Podlaskiej Rady Olimpijskiej zostały ogłoszone w sobotę podczas Gali Olimpijskiej w hotelu Gołębiewski.

Nowicki z Podlasia Białystok to jeden z najlepszych młociarzy świata od kilku sezonów. W swoim dorobku ma medale wszystkich najważniejszych imprez światowych. W 2019 roku sięgnął po brązowy medal mistrzostw świata w Katarze. Ponadto miał najlepszy wynik w sezonie.

Drugie miejsce w rankingu zajęła triumfatorka sprzed roku Natalia Maliszewska z Juvenii Białystok. Najlepsza specjalistka w Polsce od short tracku w 2019 roku wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata na 500 metrów oraz zdobyła mistrzostwo Europy na tym dystansie.

Na trzecim miejscu najwyżej skacząca mama na świecie Kamila Lićwinko. Zawodniczka, również Podlasia, udanie wróciła do rywalizacji po przerwie macierzyńskiej i na mistrzostwach świata w Katarze wywalczyła piąte miejsce.

Czwarta w rankingu była kanadyjkarka Cresovii Białystok Sylwia Szczerbińska. Półfinalistka mistrzostw świata seniorów oraz szósta zawodniczka Igrzysk Europejskich w konkurencji C-2 na 500 metrów, młodzieżowa mistrzyni Europy w C-2 na 200 m, a także mistrzyni Polski w C-1 na 500 metrów.

Na piątym miejscu lekkoatletka Maria Andrejczyk z Hańczy Suwałk. Oszczepniczka w 2019 roku zdobyła złoty medal mistrzostw Polski oraz wystartowała na mistrzostwach świata w Katarze.

Na nadzieję olimpijską wybrano sprinterkę Podlasia Białystok Marlenę Gola.

Z kolei tytuł trenera roku w sportach indywidualnych przypadł Malwinie Wojtulewicz, która stoi za sukcesami Wojciecha Nowickiego i wicemistrzyni świata Joanny Fiodorow.

W kategorii gier zespołowych najlepszym zawodnikiem został Jesus Imaz z Jagiellonii, a trenerem Mateusz Mielnik ze Ślepska Malow Suwałki. Ten pierwszy był najlepszym strzelcem Jagi w 2019 roku (21 goli). Natomiast Mielnik wprowadził suwalską drużynę do PlusLigi, a teraz jest asystentem Andrzeja Kowal. Ślepsk Malow jako beniaminek spisuje się rewelacyjnie w rozgrywkach i jest bliski zapewnienia sobie miejsca w play-off.

W kategorii sportowców niepełnosprawnych wyróżniony został tenisista stołowy Rafał Czuper ze Startu Białystok. Jest to zdobywca srebrnego medalu w klasie 2 podczas mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych w Helsingborgu oraz mistrz Polski w singlu i mikście.

Specjalnym wyróżnieniem nagrodzono Wojciecha Winnika, prezesa Ślepska Malow Suwałki, a jeszcze w poprzednim sezonie zawodnika tego klubu.