Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki słabsze niż w Unii

Barbara Kociakowska [email protected]
W czerwcu minionego roku pogłowie bydła mlecznego w Polsce było niższe o 2,6 proc. niż przed rokiem - wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego. Tym samym pogłowie bydła mlecznego w Polsce zmniejszyło się do 2473 tys. sztuk. Krów ubyło w dziesięciu spośród szesnastu województw. Najbardziej, bo o 7,9 proc. spadła liczba krów w województwie małopolskim. W województwie podlaskim spadek pogłowia bydła mlecznego kształtował się na poziomie 4-5 proc. Natomiast w warmińsko-mazurskim w tym samym okresie przybyło krów o około 6-7 proc. Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego, w grudniu 2011 roku liczba krów mlecznych wynosiła około 2474 tys. sztuk. W tym roku należy się spodziewać zmniejszenia tempa redukcji pogłowia bydła mlecznego. Podobne tendencje obserwowane będą również w Unii Europejskiej.

Coraz więcej pod oceną

W Polsce natomiast wzrosła liczba krów będących pod oceną użytkowości mlecznej. W grudniu minionego roku wynosiła 630 151 sztuk. Tylko w dwóch oddziałach: w Olsztynie i Koszalinie liczba krów będących pod oceną zmniejszyła się.

Ubyło gospodarstw

W ostatnich latach ubyło nie tylko krów, ale i producentów mleka. W 2010 r. liczba gospodarstw mlecznych spadła o 6 proc. Z produkcji wycofały się przede wszystkim gospodarstwa najmniejsze, utrzymujące do 9 krów. Ich liczba zmniejszyła się aż o jedną trzecią. Ale nie tylko małe gospodarstwa rezygnowały z produkcji mleka, te największe też to robiły. Prawie o połowę zwiększyła się liczba gospodarstw utrzymujących od 100-199 krów - w dużym stopniu dzięki ograniczeniu liczby krów w gospodarstwach utrzymujących powyżej 200 sztuk bydła mlecznego.
Redukcja pogłowia o ponad dwa procent oraz niewielki wzrost wydajności mlecznej krów przyczyniły się do zmniejszenia produkcji mleka w 2010 r. o 1,35 proc. Jednak z prognoz IERiGŻ-PIB wynika, że w minionym roku produkcja mleka prawdopodobnie wzrosła - do poprzedniego poziomu, czyli 12,06 mld l.

Wydajność ciągle niska

W tym roku w naszym kraju może zostać wyprodukowane ponad 12,1 mld l. Będzie to możliwe dzięki poprawieniu wydajności oraz wyhamowaniu dynamiki redukcji pogłowia krów mlecznych. Bo wydajność krów w Polsce rośnie. Wydajność mleczna krów z populacji ogólnej (czyli wszystkich krów - zarówno tych będących pod oceną użytkowości mlecznej, jak i pozostałych) wzrosła w latach 2006-2010 o 412 kg na sztukę. Niestety, z uwagi na nadmierne rozdrobnienie chowu bydła w Polsce, nadal jest o 22 proc. niższa od przeciętnej mleczności krów w 27 krajach UE. Natomiast w porównaniu ze starą unijną piętnastką jest niższa aż o 28 proc. Co ciekawe, krowy objęte oceną użytkowości mlecznej dają prawie o połowę więcej mleka od krów z populacji ogólnej - w 2010 r. było to 6980 kg od sztuki (rocznie). Jednak, jeśli porówna się to z wydajnością krów w krajach członkowskich ICAR (Międzynarodowego Komitetu do Spraw Oceny Użytkowości Zwierząt), okazuje się, że nie jest to wysoki poziom. Niższą mleczność odnotowano tylko na Łotwie (5 785 kg/szt.) i Litwie (6 119 kg/szt.), a zbliżoną w Słowenii (6 789 kg/szt.) i na Słowacji (6 858 kg/szt.).
Niższa od średniej unijnej jest także cena mleka w Polsce. W październiku 2011 roku średnia cena skupu w UE-27 wyniosła 35,1 euro/100 kg i była o 19,4 proc. wyższa niż w Polsce.
Na podstawie raportu "Rynek Mleka", przygotowanego przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna