Wyniki słabsze niż w Unii

Barbara Kociakowska [email protected]
Udostępnij:
W czerwcu minionego roku pogłowie bydła mlecznego w Polsce było niższe o 2,6 proc. niż przed rokiem - wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego. Tym samym pogłowie bydła mlecznego w Polsce zmniejszyło się do 2473 tys. sztuk. Krów ubyło w dziesięciu spośród szesnastu województw. Najbardziej, bo o 7,9 proc. spadła liczba krów w województwie małopolskim. W województwie podlaskim spadek pogłowia bydła mlecznego kształtował się na poziomie 4-5 proc. Natomiast w warmińsko-mazurskim w tym samym okresie przybyło krów o około 6-7 proc. Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego, w grudniu 2011 roku liczba krów mlecznych wynosiła około 2474 tys. sztuk. W tym roku należy się spodziewać zmniejszenia tempa redukcji pogłowia bydła mlecznego. Podobne tendencje obserwowane będą również w Unii Europejskiej.

Coraz więcej pod oceną

W Polsce natomiast wzrosła liczba krów będących pod oceną użytkowości mlecznej. W grudniu minionego roku wynosiła 630 151 sztuk. Tylko w dwóch oddziałach: w Olsztynie i Koszalinie liczba krów będących pod oceną zmniejszyła się.

Ubyło gospodarstw

W ostatnich latach ubyło nie tylko krów, ale i producentów mleka. W 2010 r. liczba gospodarstw mlecznych spadła o 6 proc. Z produkcji wycofały się przede wszystkim gospodarstwa najmniejsze, utrzymujące do 9 krów. Ich liczba zmniejszyła się aż o jedną trzecią. Ale nie tylko małe gospodarstwa rezygnowały z produkcji mleka, te największe też to robiły. Prawie o połowę zwiększyła się liczba gospodarstw utrzymujących od 100-199 krów - w dużym stopniu dzięki ograniczeniu liczby krów w gospodarstwach utrzymujących powyżej 200 sztuk bydła mlecznego.
Redukcja pogłowia o ponad dwa procent oraz niewielki wzrost wydajności mlecznej krów przyczyniły się do zmniejszenia produkcji mleka w 2010 r. o 1,35 proc. Jednak z prognoz IERiGŻ-PIB wynika, że w minionym roku produkcja mleka prawdopodobnie wzrosła - do poprzedniego poziomu, czyli 12,06 mld l.

Wydajność ciągle niska

W tym roku w naszym kraju może zostać wyprodukowane ponad 12,1 mld l. Będzie to możliwe dzięki poprawieniu wydajności oraz wyhamowaniu dynamiki redukcji pogłowia krów mlecznych. Bo wydajność krów w Polsce rośnie. Wydajność mleczna krów z populacji ogólnej (czyli wszystkich krów - zarówno tych będących pod oceną użytkowości mlecznej, jak i pozostałych) wzrosła w latach 2006-2010 o 412 kg na sztukę. Niestety, z uwagi na nadmierne rozdrobnienie chowu bydła w Polsce, nadal jest o 22 proc. niższa od przeciętnej mleczności krów w 27 krajach UE. Natomiast w porównaniu ze starą unijną piętnastką jest niższa aż o 28 proc. Co ciekawe, krowy objęte oceną użytkowości mlecznej dają prawie o połowę więcej mleka od krów z populacji ogólnej - w 2010 r. było to 6980 kg od sztuki (rocznie). Jednak, jeśli porówna się to z wydajnością krów w krajach członkowskich ICAR (Międzynarodowego Komitetu do Spraw Oceny Użytkowości Zwierząt), okazuje się, że nie jest to wysoki poziom. Niższą mleczność odnotowano tylko na Łotwie (5 785 kg/szt.) i Litwie (6 119 kg/szt.), a zbliżoną w Słowenii (6 789 kg/szt.) i na Słowacji (6 858 kg/szt.).
Niższa od średniej unijnej jest także cena mleka w Polsce. W październiku 2011 roku średnia cena skupu w UE-27 wyniosła 35,1 euro/100 kg i była o 19,4 proc. wyższa niż w Polsce.
Na podstawie raportu "Rynek Mleka", przygotowanego przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie