Spis treści
Wypadek na poligonie na terenie strzelnicy Bemowo Piskie. Nikomu nic się nie stało
W komunikacie opublikowanym w piątek rano Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że „ubiegłej nocy na terenie strzelnicy Bemowo Piskie poligonu Orzysz, w czasie strzelań sojuszniczych z udziałem żołnierzy rumuńskich, rykoszety uszkodziły budynek położony niedaleko strzelnicy”.
Podkreślono, że nikt nie odniósł obrażeń.
„Sprawę wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa. Wszystkie straty zostaną jak najszybciej zadośćuczynione” – podkreśliło Dowództwo Generalne.
Wojska Rumunii w Polsce
W Bemowie Piskim (woj. warmińsko-mazurskie) znajduje się Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, zarządzający ćwiczeniami wojskowymi na pobliskim poligonie Orzysz. Bemowo Piskie to także siedziba stacjonującej w Polsce batalionowej grupy bojowej NATO (eFP). Państwo ramowe grupy bojowej to USA, a w skład jednostki wchodzą także żołnierze z Wielkiej Brytanii, Chorwacji oraz przeciwlotnicy z Rumunii. Na co dzień Batalionowa Grupa Bojowa NATO współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.
Batalionowa Grupa Bojowa NATO w inicjatywie eFP (ang. enhanced Forward Presence) w Polsce liczy ponad 1000 żołnierzy. Jej państwem ramowym są Stany Zjednoczone. Grupę dopełniają żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Kontyngent rumuński liczy do 120 żołnierzy, jest wyposażony w samobieżne armaty przeciwlotnicze 35mm Gepard 1A2 oraz 1 stacja radiolokacyjną. Na co dzień Batalionowa Grupa Bojowa NATO współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną realizując liczne ćwiczenia wzmacniające interoperacyjność w zakresie planowania i prowadzenia wspólnych działań.
Polska w ramach Dopasowanej Wysuniętej Obecności (tFP - tailored Forward Presence) wspomaga pododdziały NATO operujące w Rumunii. Wszystkie działania, tak Sojuszu, jak i jego poszczególnych członków mają charakter defensywny i odstraszający. Są wynikiem adaptacji NATO do aktualnych wyzwań bezpieczeństwa. Polski Kontyngent Wojskowy w Rumunii jest wyposażony w kołowe transportery opancerzone Rosomak, a także sprzęt wspierający ich funkcjonowanie w rejonie ćwiczeń. Ich głównym zadaniem jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód. PKW Rumunia liczy do 250 żołnierzy.
Współpraca także w ramach B9
Polska i Rumunia współpracują także w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki zainicjowanym w 2014 roku. Aktywność B9 koncentruje się na sprawach związanych z zagrożeniami dla wschodniej flanki NATO, sposobach ich ograniczania i poszukiwaniu możliwości współpracy państw regionu w tym zakresie.