MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek na strzelnicy Bemowo Piskie poligonu Orzysz. Został uszkodzony budynek. „Wszystkie straty zostaną jak najszybciej zadośćuczynione”

Redakcja Wiadomości
Opracowanie:
Łukasz Gdak/Polska Press
Wypadek na strzelnicy Bemowo Piskie poligonu Orzysz miał miejscu w nocy z 22 na 23 sierpnia 2024. Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił zbrojnych rykoszety uszkodziły budynek położony niedaleko strzelnicy. Nikt jednak nie doznał obrażeń. Sprawę wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa. Zapewniono również, że wszelkie straty zostaną zadośćuczynione.

Spis treści

Wypadek na poligonie na terenie strzelnicy Bemowo Piskie. Nikomu nic się nie stało

W komunikacie opublikowanym w piątek rano Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że „ubiegłej nocy na terenie strzelnicy Bemowo Piskie poligonu Orzysz, w czasie strzelań sojuszniczych z udziałem żołnierzy rumuńskich, rykoszety uszkodziły budynek położony niedaleko strzelnicy”.

Podkreślono, że nikt nie odniósł obrażeń.

„Sprawę wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa. Wszystkie straty zostaną jak najszybciej zadośćuczynione” – podkreśliło Dowództwo Generalne.

Wojska Rumunii w Polsce

W Bemowie Piskim (woj. warmińsko-mazurskie) znajduje się Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, zarządzający ćwiczeniami wojskowymi na pobliskim poligonie Orzysz. Bemowo Piskie to także siedziba stacjonującej w Polsce batalionowej grupy bojowej NATO (eFP). Państwo ramowe grupy bojowej to USA, a w skład jednostki wchodzą także żołnierze z Wielkiej Brytanii, Chorwacji oraz przeciwlotnicy z Rumunii. Na co dzień Batalionowa Grupa Bojowa NATO współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

Batalionowa Grupa Bojowa NATO w inicjatywie eFP (ang. enhanced Forward Presence) w Polsce liczy ponad 1000 żołnierzy. Jej państwem ramowym są Stany Zjednoczone. Grupę dopełniają żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Kontyngent rumuński liczy do 120 żołnierzy, jest wyposażony w samobieżne armaty przeciwlotnicze 35mm Gepard 1A2 oraz 1 stacja radiolokacyjną. Na co dzień Batalionowa Grupa Bojowa NATO współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną realizując liczne ćwiczenia wzmacniające interoperacyjność w zakresie planowania i prowadzenia wspólnych działań.

Polska w ramach Dopasowanej Wysuniętej Obecności (tFP - tailored Forward Presence) wspomaga pododdziały NATO operujące w Rumunii. Wszystkie działania, tak Sojuszu, jak i jego poszczególnych członków mają charakter defensywny i odstraszający. Są wynikiem adaptacji NATO do aktualnych wyzwań bezpieczeństwa. Polski Kontyngent Wojskowy w Rumunii jest wyposażony w kołowe transportery opancerzone Rosomak, a także sprzęt wspierający ich funkcjonowanie w rejonie ćwiczeń. Ich głównym zadaniem jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód. PKW Rumunia liczy do 250 żołnierzy.

Współpraca także w ramach B9

Polska i Rumunia współpracują także w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki zainicjowanym w 2014 roku. Aktywność B9 koncentruje się na sprawach związanych z zagrożeniami dla wschodniej flanki NATO, sposobach ich ograniczania i poszukiwaniu możliwości współpracy państw regionu w tym zakresie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna