Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki na drogach – co najczęściej jest przyczyną?

materiał partnera

Pomimo licznych kampanii społecznych i ciągłego zaostrzania przepisów drogowych, na ulicach naszego kraju wciąż dochodzi do sporej liczby wypadków drogowych. Co jest najczęstszą przyczyną tych zdarzeń i kiedy dochodzi do nich najczęściej?

Od kilku lat roczna liczba wypadków samochodowych w Polsce nie spada poniżej 30 000. W zeszłym roku odnotowano 33 644 takich zdarzeń (źródło: https://motofakty.pl/wypadki-drogowe-w-polsce-najczestsze-przyczyny/ar/c4-16265209). Kiedy przyjrzymy się bliżej statystykom udostępnionym przez Policję, można dostrzec pewne schematy, dzięki którym lepiej zrozumiemy, jak i kiedy najczęściej dochodzi do wypadków.

Najczęstsze przyczyny

Tym, co najczęściej prowadzi do nieszczęśliwego zdarzenia na drodze, jest nieprzestrzeganie prawa pierwszeństwa przejazdu przez jednego z kierowców – jest to przyczyną aż 25,5% wszystkich wypadków (źródło: https://i.pl/najczestsze-przyczyny-wypadkow-w-polsce/ar/11493111). Na drugim miejscu plasują się zdarzenia związane z niedostosowaniem prędkości jazdy do panujących na drodze warunków. Trzecim rodzajem wypadków, który występuje nader często, to sytuacje, w których kierowca nie ustępuje pieszym pierwszeństwa przysługującego im podczas przechodzenia jezdni na wyznaczonym przejściu.

Niebezpieczne lato

Słuchając doniesień medialnych, można łatwo dojść do wniosku, że największa liczba wypadków przypada na miesiące, w których odbywają się ważne święta o rodzinnym charakterze, wymagające nierzadko dalekich podróży, czyli np. maj, listopad lub grudzień. Z policyjnych danych wynika jednak, że w zeszłym roku najniebezpieczniejszym okresem było lato, a dokładnie jego „szczyt”, czyli lipiec i sierpień. Natomiast najniebezpieczniejszym dniem w każdym miesiącu jest piątek – początek weekendu sprzyja powstawaniu tłoku na drogach.

Jak się zabezpieczyć?

Ruszając w trasę, należy koniecznie mieć pod ręką dobrze wyposażoną apteczkę – w takich sytuacjach jej obecność może stanowić różnicę pomiędzy życiem a śmiercią. W sytuacji, w której nie jest zagrożone niczyje życie, przydać się może jedna z aplikacji „wypadkowych”. Taki program to swoisty doradca, który podpowie kolejne kroki, jakie należy przedsięwziąć po kolizji. Nie należy również zapomnieć o ubezpieczeniu – może ono uchronić nas przed potężnym ciosem finansowym. Firmy takie, jak Insurance Factory, oferują na przykład nie tylko ubezpieczenia pojedynczych aut, ale też całych flot pojazdów, co może zainteresować szczególnie przedsiębiorców. Coś dla siebie znaleźć mogą również taksówkarze – https://www.insurancefactory.co.uk/taxi-insurance.

Na polskich drogach wciąż dochodzi do dużej liczby różnego rodzaju kolizji, dlatego warto zawczasu się zabezpieczyć. Apteczka, aplikacja, która pomoże rzeczowo podejść do sprawy nawet w dużym stresie i dobre ubezpieczenie – to kluczowe elementy, które przyjdą nam z pomocą w kryzysowej sytuacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna