Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki przy pracy. Poszkodowany może żądać zadośćuczynienia

Donata Żmiejko [email protected]
Poszkodowany w wypadku może żądać od pracodawcy różnych świadczeń. Na podstawie kodeksu cywilnego jest to odszkodowanie i zadośćuczynienie za doznane urazy w wyniku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.

Pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy, stał się niezdolny do pracy, przysługuje prawo do pewnych świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wypadek przy pracy

Zgodnie z brzmieniem art. 3 pkt. 1 ustawy z 30 października 2002 roku o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. 2009, Nr 167, Poz. 1322) za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Na równi z wypadkiem przy pracy traktowany jest wypadek, któremu pracownik uległ:
- w trakcie podróży służbowej, chyba że pracownik nie wykonywał w tym czasie powierzonych mu zadań,

- podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,

- przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

Zasiłek należy się każdemu ubezpieczonemu od wypadku pracownikowi. Etatowi podlegają mu obowiązkowo, natomiast osoby, które są zatrudnione na umowę zlecenie lub o dzieło, mogą dostać świadczenie tylko wtedy, gdy w umowie jest zaznaczone, że firma zgłosiła ich do takiego ubezpieczenia. Prywatni przedsiębiorcy muszą płacić je sami.

Najważniejszymi świadczeniami, jakie ofiara wypadku może dostać z ZUS, to przede wszystkim:
- renta wypadkowa - jest przyznawana, jeśli w skutek wypadku, pracownik częściowo lub całkowicie utracił zdolność do pracy;

- jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - jego wysokość zależy od wysokości uszczerbku na zdrowiu, doznanego wskutek wypadku przy pracy, a ustalonego przez lekarzy orzeczników ZUS;

- zasiłek chorobowy wynoszący 100 proc. wynagrodzenia za pracę, który wypłacany jest maksymalnie przez 182 dni, licząc od pierwszego dnia wypadku;

- świadczenie rehabilitacyjne - wypłacane, kiedy pracownik po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal nie jest zdolny do pracy, jednak dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje ono maksymalnie przez rok, wypłaca je ZUS, do którego trzeba złożyć odpowiedni wniosek;

- zasiłek wyrównawczy - przysługuje, gdy w wyniku wypadku pracownik został przesunięty na gorzej płatne stanowisko;

- renta szkoleniowa - przysługuje, gdy po wypadku konieczna jest zmiana zatrudnienia, a przebycie szkolenia daje szansę na podjęcie zatrudnienia w nowym charakterze;

- wypadkowa renta rodzinna oraz dodatek dla dziecka poszkodowanego, które po wypadku zostało sierotą zupełną;

- dodatek pielęgnacyjny - jeśli na skutek wypadku pracownik nie jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania;

- pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w niektóre przedmioty ortopedyczne.

Świadczenia nie przysługują

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenia nie przysługują również ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Odszkodowanie od pracodawcy

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, może żądać od swego pracodawcy odszkodowania na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Może się o nie ubiegać, gdy winę za wypadek ponosi pracodawca, a świadczenia wypłacone przez ZUS nie pokryją szkody doznanej przez pracownika. Za obciążające pracodawcę uznane mogą być zaniedbania obowiązków związanych z przestrzeganiem przepisów BHP.

W pracy po wypadku

Pracodawca nie może zwolnić pracownika tak długo, jak ten jest na zwolnieniu lekarskim po wypadku. To, czy szef wypowie pracownikowi umowę po jego powrocie ze zwolnienia, zależy od stanu zdrowia poszkodowanego i rodzaju wypadku, jakiemu uległ. Jeżeli pracownik ma orzeczenie lekarskie, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku, firma ma obowiązek dopuścić zatrudnionego do pracy. Nie może wówczas wypowiedzieć mu umowy, uzasadniając ją złym stanem zdrowia czy brakiem przydatności na zajmowanym stanowisku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna