Wystawa - Sprzedaż Ogierów Rasy Polski Koń Zimnokrwisty....

  Wystawa - Sprzedaż Ogierów Rasy Polski Koń Zimnokrwisty. Zamiast Moniek będzie Janów

  Dorota Biziuk sokolka@wspolczesna.pl

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Konie sokólskie prezentowane są przy okazji różnych wystaw, jakie organizuje się na terenie powiatu sokólskiego. Jednak październikowa wystawa w Janowie

  Konie sokólskie prezentowane są przy okazji różnych wystaw, jakie organizuje się na terenie powiatu sokólskiego. Jednak październikowa wystawa w Janowie będzie wyjątkowym wydarzeniem. ©D. Biziuk

  8 października br. hodowcy koni rasy polski koń zimnokrwisty spotkają się w Janowie w powiecie sokólskim, żeby uczestniczyć w ogólnopolskiej imprezie.
  Konie sokólskie prezentowane są przy okazji różnych wystaw, jakie organizuje się na terenie powiatu sokólskiego. Jednak październikowa wystawa w Janowie

  Konie sokólskie prezentowane są przy okazji różnych wystaw, jakie organizuje się na terenie powiatu sokólskiego. Jednak październikowa wystawa w Janowie będzie wyjątkowym wydarzeniem. ©D. Biziuk

  Stało się już tradycją, że co roku, u progu jesieni, w Mońkach organizowano Wystawę - Sprzedaż Ogierów Rasy Polski Koń Zimnokrwisty. Teraz impreza ta przeniesie się w inne miejsce.

  Nowy obiekt, nowe możliwości

  O propozycji zmiany lokalizacji wystawy ogierów zaczęto mówić jesienią ubiegłego roku. Temat ten pojawił się przy okazji oddania do użytku nowoczesnej hali uprawowej przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie, w powiecie sokólskim. Inwestycja kosztowała ponad 5 mln zł.

  - Budowaliśmy ten obiekt prawie rok. Inwestycja została dofinansowana z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 - wyjaśnił Bogusław Zarzecki, dyrektor ZSCKR w Janowie.

  Dofinansowanie wyniosło prawie dwa miliony złotych. Pozostała kwota to pieniądze z budżetu państwa (organem prowadzącym janowską placówkę jest ministerstwo rolnictwa - przyp. red.).
  Hala w Janowie to jedyny tego typu obiekt w północno- wschodniej Polsce.
  - Taki budynek dał naszej szkole nowe możliwości. Jedną z nich było chociażby zorganizowanie wystawy ogierów, której dotychczasowym gospodarzem były Mońki - powiedział Bogusław Zarzecki.

  Współpraca dała efekty

  Zespół Szkół CKR w Janowie nawiązał współpracę z Wojewódzkim Związkiem Hodowców Koni w Białymstoku.

  "Współpraca będzie polegała na organizowaniu wystaw i sprzedaży ogierów zimnokrwistych. Pierwsza z nich odbędzie się 8 października w ZSCKR w Janowie. Będzie to promocja konia sokólskiego, charakterystycznego dla naszego powiatu. Pogłowie tych zwierząt uczestniczących w programie ochrony w 2011 roku wynosiło 680 klaczy i 597 ogierów w województwie podlaskim" - taką informację zamieszczono na stronie internetowej janowskiej placówki oświatowej.

  - Mam nadzieję, że ta prestiżowa impreza przeniesie się do nas na stałe. W Mońkach wystawa gościła przez ponad 50 lat - dodał dyrektor Bogusław Zarzecki.

  Próba na forum

  Hodowcy będą mieli do dyspozycji halę o powierzchni użytkowej ponad 3.240 mkw.
  - Wystawcy przyjadą do nas już po południu 7 października. Spodziewamy się, że na wystawie zostanie zaprezentowanych 50 ogierów dwuletnich - powiedział Bogusław Zarzecki.
  Będzie to największa impreza w historii placówki.

  - Organizacyjnie na pewno sobie poradzimy - przyznał dyrektor ZSCKR w Janowie.
  Próbę generalną przed październikową wystawą, janowska placówka przeszła podczas ostatniego Forum Rolniczego. Impreza odbyła się na początku czerwca i przyciągnęła setki rolników. Część atrakcji zorganizowano na terenie nowej hali uprawowej.

  Powrót do korzeni

  Konie zimnokrwistwe sprowadzono na tereny współczesnej środkowo-wschodniej Polski w połowie XIX stulecia z Europy Zachodniej. Ich hodowlą zajmowali się początkowo wyłącznie wielcy właściciele ziemscy.

  Powszechne zainteresowanie chowem koni zimnokrwistych nastąpiło dopiero w latach międzywojennych i było podyktowane zapotrzebowaniem armii na konie pociągowe cięższego typu oraz potrzebami transportu miejskiego w wielkich aglomeracjach.
  Po II wojnie światowej najbardziej wartościowe gniazdo hodowli koni zimnokrwistych powstało w rejonie Sokółki. Stąd zwierzęta te zaczęto nazywać sokólskimi.

  - Można powiedzieć, że zorganizowanie wystawy koni zimnokrwistych w powiecie sokólskim to taki symboliczny powrót do korzeni - przyznał dyrektor Zarzecki.
  Konie sokólskie hoduje się również m.in. w okolicach Kielc i Lublina. Inne typy koni zimnokrwistych to sztumskie, łowickie i lidzbarskie. s


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo