XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny. Już wkrótce duże wydarzenie w Suwałkach

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Konferencja prasowa
Konferencja prasowa organizatorzy
Wszystkich miłośników historii, archeologii i nowoczesnych technologii organizatorzy zapraszają na niezwykły XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny, który odbędzie się w dniach 1-2 lipca! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

19.edycja popularnego festynu

W miejscowości Krzywólka nad zalewem “Żwirek” w Suwałkach odbędzie się XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny, podczas którego nie zabraknie historii, tradycyjnego rzemiosła, a także nowych technologii. Będzie to pełen emocji edukacyjny weekend, który zapewni niezapomniane atrakcje osobom w każdym wieku.

Udział w Jaćwieskim Festynie Archeologicznym to jedyna w swoim rodzaju okazja, by zanurzyć się w tajemniczym świecie archeologii i odkryć, jak nasza przeszłość wpływa na teraźniejszość. Wydarzenie skierowane jest zarówno do pasjonatów archeologii, jak i do osób, które chcą lepiej poznać niepowtarzalną historię Suwalszczyzny. To również doskonała propozycja dla rodzin do aktywnego spędzenia czasu na nauce i zabawie. Najmłodsi i nieco starsi będą mogli wziąć udział w warsztatach kreatywnych, grze terenowej, poznać historię drukowaną w 3D i moc technologicznych atrakcji.

Festyn z tradycją

Festyn, który organizowany jest cyklicznie od 1999 roku, uważany jest za największą w tej części kraju imprezę archeologiczną, podczas której uczestnicy mogą doświadczać historii i uczyć się jej przez zabawę. W tym roku, przybyli goście będą mieli okazję do zgłębienia tajemnic przeszłości i odkrycia ich na nowo dzięki połączeniu historii z nowoczesną technologią. Spacer po jaćwieskiej wiosce, odkrywanie średniowiecznych tajemnic przy pomocy robotów i wydruk własnych grotów włóczni, to tylko kilka z szeregu przygotowanych na wydarzenie atrakcji.

Rozpoczął się XVIII Jaćwieski Festyn Archeologiczny w Krzywólce. Pierwsze walki wojów za nami

Podczas dwudniowego festynu uczestnicy będą mieli okazję poznać również tradycyjne rękodzieło i wcielić się w rolę prawdziwych archeologów. Poznają średniowieczne techniki i rzemiosła, jakimi posługiwali się wikingowie z Suwalszczyzny, czyli Jaćwingowie. Będzie można między innymi zobaczyć, jak wykonywali broń z krzemienia, poznać tajniki lepienia naczyń z gliny, a także spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Nie zabraknie również pokazów średniowiecznych metod sporządzania leczniczych ziołowych mikstur, a nawet trucizn.

Emocji przybyłym gościom dostarczą pokazy walk wojowników, turnieje i rozmaite inscenizacje, którym towarzyszyć będą koncerty muzyki inspirowanej motywami pradziejowymi. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie występ gwiazdy wieczoru - Zespołu Percival.

6 czerwca w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbyła się konferencja prasowa z udziałem:

  • Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech,
  • Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyny Orłowskiej,
  • prezydenta miasta Suwałki Czesława Renkiewicza,
  • dyrektora Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzego Brzozowskiego.

Organizatorem XIX Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach wraz z Partnerem - Centrum GovTech. Szczegółowe informacje dotyczące XIX Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego, w tym harmonogram wydarzenia, dostępne są na naszej stronie internetowej organizatora.

Zobacz również: Festyn archeologiczny w Milewszczyźnie. Przyjechały takie tłumy, że na parkingu brakowało miejsc

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie