Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVIII Podlaską Złotą Setkę Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego" czas zacząć. Zwycięzców poznamy na gali - w połowie grudnia

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W czwartek (7.10) zebrała się Kapituła Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego". Rozmawialiśmy o zmianach i nowościach, jakie pojawią się w naszym Rankingu.
W czwartek (7.10) zebrała się Kapituła Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw "Kuriera Porannego". Rozmawialiśmy o zmianach i nowościach, jakie pojawią się w naszym Rankingu. Wojciech Wojtkielewicz
Tradycyjnie w październiku zaczynamy nasz coroczny ranking Złota Setka Podlaskich Przedsiębiorstw. Organizujemy go już po raz 18., co oznacza, że wkroczyliśmy w dorosłość. Z tej okazji wprowadzamy kilka nowości, w tym dwie kategorie, które pokażą nowe oblicze podlaskich przedsiębiorstw. Listę naszych największych i najbardziej dynamicznych firmy ogłosimy podczas gali 15 grudnia, a na zgłoszenia czekamy do 5 listopada.

- W 18. Rankingu Złotej Setki zaprezentujemy wyniki naszych firm uzyskane w 2020 roku, czyli w roku, w którym wybuchła pandemia. Dowiemy się więc, jak podlaskie przedsiębiorstwa zniosły koronawirusową rzeczywistość i jak poradziły sobie z jej negatywnymi skutkami. Dzięki temu pokażemy, jaki jest obecny potencjał naszej gospodarki i kondycja naszych firm, które od roku muszą działać m.in. w warunkach zakłóconych łańcuchów dostaw i drożejących surowców. Mam nadzieję, że wyniki, które osiągnęły w zeszłym roku dowiodą, że podlaskie przedsiębiorstwa potrafią pracować w warunkach kryzysu, nawet gdy mają do czynienia z kryzysem globalnym - mówi redaktor naczelny "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej" Adam Jakuć.

Czytaj również:

Takie nagrody wręczymy

  • Jak co roku, statuetkami i dyplomami uhonorujemy: po trzy firmy o największych przychodach - w trzech grupach firm: zatrudniających do 49 osób (małe), od 50 do 249 (średnie) oraz powyżej 250 osób (duże).
  • Za Awans Roku - nagrodzimy przedsiębiorstwo, które najmocniej awansowało w Rankingu w stosunku do ubiegłego roku.
  • Za Debiut Roku – firmę, która pojawiła się w Złotej Setce pierwszy raz i jest spośród debiutantów na najwyższym miejscu.

W tych trzech kategoriach czynnikiem decydującym jest przychód netto uzyskany w 2020 roku.

  • Firma Roku - ta kategoria uwzględnia dynamiczny rozwój spółki. To nagroda dla przedsiębiorstwa, które po zsumowaniu następujących wskaźników: dynamika przychodów 2019/2020, dynamika zysku, stopa zwrotu kapitału własnego, rentowności przychodów, bieżąca płynność finansowa, dynamika wzrostu majątku trwałego - uzyska najniższy wynik.
  • Menedżer Roku 2020 - czyli ten, kto najlepiej zarządza firmą, po prostu lider.

Prestiżowy tytuł Menedżer Roku to jedyna indywidualna nagroda w "Podlaskiej Złotej Setce Przedsiębiorstw". Przyznamy ją już jedenasty. Jak co roku, do organizacji okołobiznesowych regionu wyślemy prośbę o wytypowanie do pięciorga kandydatek/kandydatów - liderów w firmach. Nominacje do nagrody otrzyma do pięciu osób z najwyższym poparciem. Ich listę przekażemy członkom Kapituły (w tym roku w jej skład wszedł prof. Joanicjusz Nazarko, m.in. były rektor Politechniki Białostockiej), która - i tu jest nowość - wybierze Menedżera Roku.

I jeszcze jedna nowość w tej kategorii - do nagrody nie mogą kandydować jedynie osoby, które zdobyły tytuł Menadżera Roku w ostatnich pięciu edycjach Złotej Setki, czyli w latach 2016 - 2021. Laureaci z lat wcześniejszych - mogą ponownie ubiegać się o ten tytuł.

Czytaj również:

Wreszcie, by uatrakcyjnić Ranking od tego roku wprowadzamy (po konsultacjach z partnerem merytorycznym, firmą PwC i Kapitułą) dwie nowe kategorie:

  • Innowacyjna Firma Roku,
  • Lider Odpowiedzialnego Rozwoju.

- Chcemy pokazać, co podlaskie firmy robią w obszarze innowacyjności zarówno produktowej, jak i organizacyjnej, w obszarze technologii. Chcemy zapytać je o współpracę z jednostkami badawczymi o współpracę z organizacjami takimi jak trusty czy stowarzyszenia z innymi przedsiębiorstwami. Przeanalizujemy też czy maja w swoich struktura jednostki zajmujące się działalnością badawczo rozwojową i innowacyjnością. W ten sposób chcemy też pokazać czy w grę wchodzi innowacyjność dla samej innowacyjności, czy przekłada się ona na rozwój firmy, wzrost przychodów i poprawia wyniki biznesowe. Druga nowa kategoria to Lider Odpowiedzialnego Rozwoju, która oprócz CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu obejmuje również ESG, czyli odpowiedzialność za sprawy środowiskowe, społeczne i ład korporacyjny. Wiele wielkich firm już dziś te zasady wprowadziło, ale wkrótce czeka to również inne, więc wprowadzenie tej kategorii uznaliśmy za konieczność - podkreśla Ewelina Grzelak, dyrektor firmy PwC, partnera merytorycznego Złotej Setki.

Kilka słów o metodzie i zapraszamy firmy

Do danych finansowych podlaskich firm docieramy, przede wszystkim, dzięki firmie Dun & Bradstreet (dawniej Bisnode) - wywiadowni gospodarczej, znanej z profesjonalizmu i znajomości polskiego rynku. Są one pozyskiwane głównie z raportów firm składanych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Drugim podmiotem, z którym współpracujemy merytorycznie jest PwC - globalna firma specjalizująca się w najwyższej jakości doradztwie biznesowym, technologicznym, podatkowo-prawnym i audytach.

Czytaj również:

Przypominamy - na zgłoszenia do Złotej Setki czekamy do 5 listopada 2021 roku.

Kolejne informacje związane z przygotowaniem XVIII edycji "Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw" będziemy prezentowali, co tydzień w Magazynie "Kurierze Porannym" oraz w portalu poranny.pl/strefa-biznesu i na Facebooku - profil Podlaskie Strefa Biznesu.

TU SĄ WAŻNE LINKI DO ZŁOTEJ SETKI:

W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu:
Andrzej Matys: kom. +48 505 111 498 oraz mail: [email protected]

Kalendarium rankingu XVIII Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw:

  • 8.10 – startuje XVIII Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw publikacji
  • 8-29.10 – zbieranie zgłoszeń na kandydatów do kategorii Menedżer Roku od podmiotów, instytucji okołobiznesowych
  • 8.10-5.11 – zebranie z rynku ankiet: Innowacyjna Firma Roku i Lider Odpowiedzialnego Rozwoju
  • 8-16.11 – analiza ankiet-zgłoszeń (przez PwC/i Redakcję) oraz wybór do rekomendacji Kapitule po 5 nominacji w kategoriach: Innowacyjna Firma Roku, Lider Odpowiedzialnego Rozwoju i Menedżer Roku 2020
  • 17-19.11 – dystrybucja informacji o rekomendowanych kandydatach do nagród w kategoriach: Innowacje, Lider Odpowiedzialnego Rozwoju i Menedżer Roku 2020 do członków Kapituły
  • 22 -25.11 – posiedzenie Kapituły Rankingu: ostateczny kształt Złotej Setki (w głównej kategorii Przychód) oraz wybór laureatów w pozostałych kategoriach
  • 15.12.2021 r. - planowany termin gali Złotej Setki Podlaskich Przedsiębiorstw
XVIII Podlaską Złotą Setkę Przedsiębiorstw
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna