Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Uczelnie zapraszają młodszych i starszych Podlasian na ponad 500 ciekawych wydarzeń

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Warsztaty, wykłady, zajęcia w laboratoriach, konkursy, koncerty i spektakle - to tylko niektóre z atrakcji, które przewidziano w ramach XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki. Podlaskie uczelnie przygotowały ponad pół tysiąca wydarzeń!

Po wywołanej przez pandemię koronawirusa przerwie, do największych miast w regionie powraca Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Hasłem tegorocznej imprezy jest motto Alberta Einsteina - "Przyszłość należy do wyobraźni!"

Tę wyobraźnię zarówno młodsi, jak i starsi Podlasianie, będą mogli pobudzać podczas ponad 500 zapowiedzianych przez organizatorów festiwalu wydarzeń.

-Chcemy naszemu społeczeństwu w sposób niezwykle przystępny przedstawić to, co kryje się za naszymi murami. Nasza oferta, która jest niesłychanie zróżnicowana, ma przede wszystkim sięgać do najmłodszych, bo to oni są przyszłością. To oni mają tworzyć innowacyjność przyszłych pokoleń - mówi prof. Marcin Moniuszko, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju UMB.

W programie festiwalu znalazły się wykłady, podczas których przybliżane będą najnowsze osiągnięcia naukowe podlaskich uczelni. Przewidziano mnóstwo warsztatów, doświadczeń, wystaw i prezentacji. Chętni będą mogli pozwiedzać niedostępne na co dzień dla osób postronnych laboratoria. Zadowoleni powinni być m.in. fani astronomii. Będą mieli bowiem okazję odwiedzić nowopowstałe Obserwatorium UwB. Będą też koncerty i spektakle.

- Jestem przekonana, że te aktywności będą cieszyć się ogromnym powodzeniem wśród uczniów szkół podstawowych i średnich, przedszkolaków i ich rodziców, a także seniorów, bo i do nich kierujemy swoją ofertę - prof. Izabela Święcicka, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej UwB

Ciekawą propozycją dla białostoczan będzie z pewnością Rodzinny Piknik Naukowy, który odbędzie się już drugiego dnia (8 maja) na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

– Zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty, pokazy, eksperymenty. Dla młodszych uczestników imprezy zostanie udostępniona strefa zabaw i animacji – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – To świetna okazja, aby nie tylko wzbogacić swoją wiedzę, ale też skorzystać z inspirującej, rodzinnej rekreacji.

Festiwal rozpocznie się 7 maja i potrwa siedem dni - do 13 maja. Festiwalowe wydarzenia będą odbywały się w Białymstoku, Suwałkach i Łomży.

Funkcję koordynatora wydarzenia objął w tym roku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

- Ten festiwal jest dowodem niesamowitej współpracy podlaskich uczelni - podkreśla prof. Moniuszko. - To pokaz siły i jedności. W tych dniach jedności potrzebujemy na każdym poziomie. Jako uczelnię po raz kolejny pokazujemy, że gdy w grę wchodzi dzielenie się naszym potencjałem ze społeczeństwem, jesteśmy jedną wielką drużyną.

Oprócz UMB jest ich aż 11: Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, Wyższa Szkoła Medyczna oraz Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach.

Do imprezy dołączyli także: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny oraz Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach.

Wstęp na wszystkie organizowane w ramach festiwalu imprezy będzie bezpłatny. Jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na część wykładów, prezentacji oraz warsztatów należy się wcześniej zapisać. Udział w wydarzeniach można zarejestrować do 30 kwietnia na stronie festiwalu (link TUTAJ). Tam są też dostępne szczegółowe informacje dotyczące programu imprezy.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna