XXVI Międzynarodowy Festiwal Szachowy. Arcymistrzowski wynik Oliwii Kiołbasy pod Wawelem

(dk)
Oliwia Kiołbasa
Oliwia Kiołbasa Przemysław Jahr / Wikipedia
Dużym sukcesem zakończył się start mistrzyni FIDE Oliwii Kiołbasy (MUKS Stoczek 45 Białystok) w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Szachowym „Cracovia”.

Augustowianka, która 26 kwietnia skończy dopiero 16 lat, po raz pierwszy wypełniła normę na najwyższy szachowy tytuł – arcymistrzyni, i zdobyła prawo gry w finale mistrzostw Polski kobiet w 2016 roku. Jest dopiero piątą szachistką z naszego regionu w 67-letniej historii szachowego czempionatu kraju pań, która wystąpi w gronie najlepszych Polek w królewskiej grze. Przed Oliwią w finałach MP uczestniczyły Jolanta Krynicka (wychowanka Jagiellonii Białystok, Javena Hańcza Suwałki), Marta Przeździecka (wychowanka Warmii Grajewo, Jaćwież Suwałki), Magdalena Kozak (wychowanka Czarnych Olecko, Javena Hańcza) i Anna Wa-rakomska (Javena Hańcza).

W Krakowie Kiołbasa w dziewięciu partiach uzyskała 5 punktów, co dało jej 28. miejsce wśród 109 zawodniczek i zawodników z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Czech, Niemiec, Austrii, Węgier, Włoch, Serbii, Słowacji i Hiszpanii. Zarazem była druga w gronie pań. Tu zwyciężyła z 6 pkt mistrzyni międzynarodowa Aljoscha Feuerstack (Niemcy), z którą Oliwia zremisowała. Szachistka MUKS Stoczek 45 Białystok uzyskała także remis z mistrzem międzynarodowym Maciejem Klekowskim (Wisła Kraków) oraz pokonała arcymistrza Mikulasa Manika (Słowacja).

W turnieju uczestniczyli też koledzy klubowi Oliwii. Mistrz FIDE Grzegorz Nasuta z 5 pkt był 31., a po 4,5 zdobyli Kacper Żochowski, Jakub Szóstko i Jakub Kosakowski. Zajęli odpowiednio 48., 52. i 55. pozycję. Triumfował arcymistrz Kamil Dragun (Stilon Gorzów Wlkp.) z 7,5 pkt, który wyprzedził o 0,5 pkt. mistrza międzynarodowego Daniela Sadzikowskiego (Polonia Wrocław) i arcymistrza Władysława Kowaliewa (Białoruś).

W turnieju „B” (93 zawodników) najlepszy z podlaskiej ekipy Jakub Borawski (MUKSStoczek 45) uzyskał 6,5 pkt i zajął wysokie 6. miejsce. Zwyciężył z 7 pkt Kamil Khamidov (Polonia Wrocław).