Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z brzuszkiem też można ćwiczyć

Anna Janik [email protected]
Kobiety, które ćwiczą w czasie ciąży, szybciej wracają do formy po porodzie niż te, które  unikały ruchu. Jednak przed rozpoczęciem gimnastyki koniecznie trzeba powiadomić o swoich planach ginekologa i upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń.
Kobiety, które ćwiczą w czasie ciąży, szybciej wracają do formy po porodzie niż te, które unikały ruchu. Jednak przed rozpoczęciem gimnastyki koniecznie trzeba powiadomić o swoich planach ginekologa i upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń. sxc.hu
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to systematyczne, niezbyt forsowne ćwiczenia sprawią, że przyszła mama będzie tryskać energią, a ciało lepiej przygotuje się do wysiłku związanego z porodem.

Przed rozpoczęciem gimnastyki koniecznie trzeba powiadomić o swoich planach ginekologa i upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń.

Uważać trzeba zwłaszcza w pierwszych fazach życia płodowego dziecka. Choć wydawałoby się, że na najintensywniejsze ćwiczenia można pozwolić sobie właśnie wtedy, kiedy brzuszka jeszcze nie ma, jest dokładnie odwrotnie. W pierwszym trymestrze ciężarna powinna unikać wszystkich ćwiczeń siłowych i form aktywności, które narażają ją na wstrząsy, upadek lub zranienie. Podnoszenie ciężarów, zajęcia fitness, bieganie, jazda na nartach, konna, wspinaczka, żeglarstwo lub sztuki walki mogą doprowadzić do poronienia, dlatego w tym czasie zalecane są jedynie ćwiczenia oddechowe, rozciągające i korygujące nieprawidłową postawę.

- Wyjątkiem są tylko te panie, które wcześniej regularnie biegały lub ćwiczyły z obciążeniem. Ich organizm jest przyzwyczajony do wysiłku, dlatego mogą utrzymać swój schemat ćwiczeń - wyjaśnia Sebastian Obirek, trener fitness.

Korzystny wpływ na kobietę, która nie była wcześniej aktywna, mają piesze wędrówki, jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia typu body&mind, czyli stretching, joga, pilates.

- Największa praca, jaką w tym okresie mają do wykonania kobiety, to nauka oddychania przeponą, a nie klatką piersiową. Umiejętność ta przyda się również przy porodzie - podkreśla nasz ekspert.
Po trzecim miesiącu ciąży nie powinno się wykonywać ćwiczeń, które wymagają leżenia na brzuchu. Niewskazane są także te wykonywane na plecach, bo powoduje to nacisk macicy na duże naczynia krwionośne. Pogarsza się wtedy przepływ krwi w organizmie, co może powodować zawroty głowy i zastoiny w kończynach dolnych. Dużo bezpieczniejszą pozycją jest klęk podparty, w którym możemy unosić zgiętą nogę w tył lub w górę, wzmacniając w ten sposób pośladki, brzuch i mięśnie stabilizujące kręgosłup.

To właśnie kręgosłup, uda i mięśnie skośne brzucha są podczas ciąży najbardziej obciążone, dlatego warto przyzwyczaić je do wysiłku. Bezpiecznym sposobem będą ćwiczenia na piłkach, dzięki którym uaktywniamy również głębokie partie mięśniowe. O popularnych brzuszkach ciężarne mogą jednak zapomnieć.

- Zalecałbym tylko pracę nad mięśniami skośnymi brzucha. Wzmocnimy je, robiąc w pozycji stojącej skręty tułowia w bok - wyjaśnia trener.
Najlepszym sposobem na szczupłe i mocne uda będą przysiady wykonywane z szeroko rozstawionymi nogami. Dzięki takiej pozycji brzuch nie będzie przeszkadzał w ćwiczeniach. Przysiady robimy, wypychając w tył pośladki i pilnując, żeby kolana nie wychodziły poza stopy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna